Kdy se stříká vinná réva?

Kdy se stříhá vinná réva

Kdy stříhat vinnou révu S řezem vinné révy můžete začít kdykoli od začátku roku v období vegetačního klidu, s výjimkou lokalit, kde vinici hrozí pravidelné a silné mrazíky. Tam je lepší odložit řez na co nejpozději. Klidně na začátek jara, tedy koncem března (jarní řez vinné révy).

Kdy se může stříhat víno

Nejvhodnější doba je tedy někdy okolo konce února až března a s teplotou půdy okolo 4°C. V případě, že bychom řez provedli naopak pozdě a s vyšší teplotou půdy okolo 6°C, réva by mohla být oslabena vytékáním mízy, tzv. slzením. Princip řezu je prakticky likvidace starého dřeva a nepotřebných výhonů.

Jak správně stříhat vinnou révu

Řez na čípek, někdy taky nazýván řez na očko, se provádí na jeden až dva boční pupeny. Jinými slovy odstřihneme větev natolik, aby na ní zbyly pouze ony dva pupeny. Z nich pak v sezóně vyrůstají plodné větévky. Řezem na hlavu se z rostliny vyřeže staré dřevo, opět až k jednomu/dvěma horním pupenům.

Kdy stříhat hroznové víno ve skleníku

řez: v prosinci či lednu odstraňujeme staré dřevo, suché a nepotřebné výhony. Na výhonu ponecháváme jen jeden hrozen. Plodné výhony krátíme za 4-5 listem nad hroznem.

Jak se stříhá hroznové víno

Vždy se snažíme ponechat ty výhony, které jsou nejblíže ke kmínku (nosnému ramenu) a vodícímu drátu. Dalším společným znakem řezu je termín provedení, který standardně nastává od 2/2 ledna do začátku března (v závislosti na vývoji teplot). Řez již neprovádíme pokud po řezu vinná réva výrazně ,,slzí,, neboli roní mízu.

Jak se starat o vinnou révu

Během léta přihnojujte, ošetřujte proti houbovým chorobám, na podzim zaryjte hnůj nebo kompost a přidejte menší množství kombinovaného hnojiva. Do podzimu mohou výhony dorůst až do délky 1,5–2 m. Je tedy čas vytvořit vinné révě kvalitní oporu. Kmínek volně přivazujte k opoře, nejlépe páskami z PVC.

Jak stříhat víno v létě

Stříhání révy v létě

odstranění neplodných zálistků – odstraňte boční neplodné zálistky za prvním a druhým listem výhonu, pokud jsou blíže k hlavní větvi než střapce, nevylamujte je, pouze zkraťte.

Co zasadit pod vinnou révu

Jaké bylinky pod révu volit 4️⃣ Volte bylinky, které jsou řazeny do kategorie suchomilných středomořských, tedy: estragon, levandule, majoránka, mateřídouška, oregano, rozmarýn, saturejka, šalvěj, tymián, yzop a vavřín. 💡 Tip: Bylinky si můžete vypěstovat od semínka, nařízkovat nebo koupit jako sazeničku.

Kdy Zaštipovat vinnou révu

Jakmile letorosty začínají přerůstat připravenou drátěnku, nastává vhodný termín pro tzv. osečkování, což je zakracování letorostů, které umožní listovou stěnu keře udržovat v přijatelném tvaru. Kvalitní tvar je takový, kdy listová stěna není příliš hustá a listová plocha keře a hrozny jsou dobře osluněné.

Jak často zalévat vinnou révu

Vinná réva vlastně saje vodu z velkých hloubek doslova jako čerpadlo. Zalévat tedy vinnou révu nemusíme, zbystřit bychom měli pouze v případě, že nám vyschne studna.

Jak Zaštipovat hroznové víno

Dostatečná asimilační plocha listů nad hrozny je nezbytná pro jejich vyzrávání. Asimiláty zvyšují sladkost hroznů. Proto se doporučuje zálistky pod hrozny vylamovat, zatímco ty nad (za) hrozny pouze zčásti zaštípnout. Zálistky vyrůstající nad hrozny tedy krátíme zhruba v polovině jejich výšky – na délku 25 cm.

Jak upevnit vinnou révu

Nejjednodušší opěrou jsou impregnované tyčky (kolíky) z tvrdého dřeva o délce 180 -200 cm a síle 4 – 5 cm. V poslední době bývají nahrazovány železnými tyčemi o průměru 8 mm. Jsou potřebné již při výsadbě a v prvních letech po ní, aby k nim mohly být přivazovány letorosty a později kmínky, zejména svislých kordonů.