Kdy se stříkají višně?

Kdy se stříhají višně

Nejlepší je provádět řez peckovin (třešně, višně, broskvoně, meruňky, slivoně) v době vegetace. Řez provádíme buď později na jaře, od začátku kvetení do doby po odkvětu, nebo během sklizně či těsně po ní. A i proto nyní nastává ten pravý čas na ořez větví třešní a višní.

Kdy se stříká třešeň

Od začátku května do konce června létají dospělé mušky kolem ovocných stromů a do žlutých dozrávajících plodů třešní ostrým kladélkem vpichují pod slupku vajíčka. Místo vpichu lze na plodu poznat tak, že v třešni je miniaturní dírka v sotva znatelné malé prohlubni. Z vajíčka se za týden až dva vylíhne larva.
Archiv

Jaký je rozdíl mezi višní a třešní

Višně bývají tmavší, třešně světlejší a jasnější, s rýhou na straně. Višně mají zpravidla také uvnitř drobnější pecku. Vůbec nejjistější je ale ochutnat: třešně jsou sladké, višně kyselé.

Kdy dozrávají višně

Višně se používají hlavně pro výrobu pralinek. Strom roste středně rychle, spíš do šířky než výšky. Plody jsou jasně červené, kulovité, s kyselejší chutí a se silným aroma, dozrávají koncem července, vydrží kvalitní až čtyři dny po sklizni a také dobře snášejí transport.

Jak se stříhá višeň

U višní, stejně jako u broskvoní, můžeme provádět zásahy do růstu během vegetace stromu od června do srpna. Tímto řezem zpomalíme růst konkurenčních výhonů. Je vhodné odstraňovat vlky a zaschlé letorosty. Můžete odříznout nevhodně vyrůstající letorosty a ty, které korunu zbytečně zahušťují, nebo se navzájem kříží.

Jak správně trhat višně

Sklizeň chřestu, rebarbory, třešní a višní

Třešně je vhodné trhat se stopkou, lze je pak déle skladovat. U višní je naopak vhodné česání bez stopky. Při neopatrném trhání višní i se stopkou totiž dochází často k poškození plodonošů. Pupen, umístěný na bázi stopky, se totiž často trhá zároveň s ní.

Co proti červům v třešních

Je dobré okolí stromu zrýt, případně posypat páleným vápnem, výborné je též nechat operovat slepice okolo třešní, které si smlsnou na spadaných plodech i na červících. Důležité je odklizení veškeré popadané odrůdy ze země, čímž od stromu a vůbec ze zahrady odnášíme i larvy vrtule.

Co žere listy třešně

Pokud se vám po odkvětu třešní a násadě plodů začnou zničehonic kroutit listy, poohlédněte se po mšicích. Mšice láká sladká míza listů a hojně se v tuto dobu na třešňové stromy slétají.

Na co jsou dobré višně

7 dobrých důvodů, proč jíst višněVišně pomáhají srdci.Višně se postarají o lepší spánek.Višně mají dobrý vliv na klouby.Višně přispívají k očistě organismu od škodlivin.Višně ochrání Vaši imunitu.Višně pomáhají s hubnutím.Višně zlepšují paměť

Jak dlouho vydrží třešní

Třešně i višně se rychle kazí a nejsou vhodné k dlouhému skladování. V ledničce je lze uchovat nanejvýš dva až tři dny. Třešně chrupky vydrží v ledničce o něco déle (až deset dní). Třešně i višně dávejte do chladničky nejlépe v nějaké uzavřené nádobě.

Jak založit korunu třešně

Korunu tvarujte čistě jen, co se kvality úrody týče – prosvětlujte a odstraňujte konkurenční výhony. Větve zastřihujte a tvarujte na základ pyramidové koruny. Jednou za 2–3 roky sesaďte vrchol stromu na níže rostoucí větev. Po sklizni provádějte výchovný řez.

Kdy omladit třešeň

Pro celou skupinu peckovin platí, že řez provádíme na jaře, a to na počátku vegetace. Ideální doba je na začátku kvetení, kdy se nejlépe, a to i bez ošetření, hojí řezné rány a neprojevuje se tak často jako jindy klejotok.

Jak dlouho nechat třešně ve vodě

V lázni ponechejte ovoce přibližně dvě až tři hodiny. Stačí pak jen vodu s červy vylít, třešně propláchnout a máte jistotu, že už v nich žádný cizopasník není. A nemusíte se bát – jakmile třešně propláchnete, vůbec nepoznáte, že se nějakou dobu máčely v osolené či octové vodě.

Jaký postřik na třešně

Je potřeba stromy ošetřit speciálními fungicidními přípravky 3 až 4 týdny po odkvětu a následně za 14 dní. Nejvhodnějším postřikem je roztok přípravku Baycor. BAYCOR je postřikový fungicid ve formě dispergovatelného prášku k ochraně jádrovin jako je višeň, třešeň nebo švestka.

Proč usychá třešeň

Odpověď: S největší pravděpodobností se jedná o moniliovou spálu. V posledních letech se monilióza stala hospodářsky nejškodlivější chorobou višní a meruněk v České republice, ale napadá i jiné druhy.

Co napadá třešně

Třešeň / višeň – choroby a škůdciMoniliniová spála třešně a višně (Monilinia laxa)Moniliniová hniloba třešní a višní (Monilinia laxa.Skvrnitost listů třešně a višně (Blumeriella japii)Suchá skvrnitost listů třešně a višně (Stigmina carpophila)Mšice třešňová (Myzus cerasi)Vrtule třešňová (Rhagoletis cerasi)

Jak uchovat višně

Vzhledem k tomu, že višně dozrávají v červnu a červenci, jejich skladování v čerstvém stavu je velmi omezené. V chladu vydrží několik dnů a v ledničce patří mezi ovoce, které do sebe snadno absorbují okolní pachy. Jedna z možností, jak skladovat višně a zároveň v nich uchovat všechny potřebné látky je sušení.

Jak uskladnit višně

Třešně i višně se rychle kazí a nejsou vhodné k dlouhému skladování. V ledničce je lze uchovat nanejvýš dva až tři dny. Třešně chrupky vydrží v ledničce o něco déle (až deset dní). Třešně i višně dávejte do chladničky nejlépe v nějaké uzavřené nádobě.

Proč se na třešně nesmí pít

Proč se opravdu po třešních nemá pít Problém spočívá v tom, že se tekutina v žaludku setká s ovocnými cukry, celé to začne kvasit a začnou se tvořit plyny. Pokud sníte dostatek třešní a vypijete dostatek vody, téměř jistě si pořídíte nepříjemnou bolest břicha (žaludku).

Proč po třešních bolí břicho

Třešně mají navíc tendenci bobtnat, zvětší objem ve střevech,“ popisuje praktický lékař Jan Jelínek. „Může to způsobit (a velmi často i působí) bolest břicha a průjem. Třešně jsou sladká voda a sladká voda velmi snadno kvasí,“ vysvětluje. Podobné případy bolení břicha po třešních nejsou ojedinělé.

Jak Zmladit třešeň

Pokud u třešně je podnož ptáčnice, která roste do velké výšky, je dobré zmlazovat každé 3 roky při sklizni. Zmlazujeme odříznutím hořejších větví s třešněmi, které nejdou očesat – ty pak očešeme na zemi. Rány po zmlazení zatíráme štěpařským voskem, aby dřevo nepraskalo.

Kdy se provádí řez jabloní

Jádroviny (jabloně, hrušně, kdouloně a další) řežeme hlavně v předjaří – zimní řez. Nejčastěji zimní řez provádíme v únoru až březnu, ale je možné ho provádět ihned po skončení velkých mrazů.

Co je to Šittův řez

Šittův řez je řezem pro bohatou plodnost v příštím roce a pevnou konstrukci. Provádí se na přelomu května a června, ale příprava na něj začíná už na jaře. Aby bylo možné provést Šittův řez správně, je třeba na přelomu května a června pracovat se silnými letorosty s minimálně 20 pravými lupeny.

Co se stane když sním červa v třešní

Když sníte červíka, nic se nestane, ale příjemné to není

Přes zavařováním třešní můžete červy velmi jednoduchým způsobem vypudit ven.

Jak daleko od sebe sázet třešně

Třešně a višněČtvrtkmen: vysazujeme ve sponu 5–7 m x 4–6 m.Nízké tvary: vzdálenost mezi řadami 4–6 m, vzdálenost v řadách 2–5 m.Pásová výsadba: vzdálenost mezi řadami 4–6 m, vzdálenost v řadách 2–5 m. Je nezbytné použít slabě rostoucí podnože.