Kdy se sází bambus?

Jak hluboko zasadit bambus

Bambus sázejte na výšku květináče, maximálně několik málo centimetrů níže. Před samotným sázením bambus ještě v květináči ponořte do kýble s vodou, aby půda nasákla maximální množství vody. Nenechte ho tam dlouho, jinak bude hlína při manipulaci se sazenicí odpadávat. Stačí nechat ho probublat.
Archiv

Jak pěstovat bambus na zahradě

Bambusům vyhovuje půda neutrální až mírně kyselá a propustná, bohatá na živiny a organickou hmotu. Vyloženě bambusům nevyhovují půdy jílovité zadržující vodu. Hnojíme převážně hnojivy dusíkatými, stanoviště vybíráme závětrné a světlé, mladé rostliny je však třeba chránit před ostrým sluncem v létě i v zimě.

Jak zasadit bambus do květináče

Stonky můžete přesadit i do květináče – uvolněte je ze svazku a v nádobě mezi nimi ponechejte minimálně 5 cm rozestupy, pokud si přejete, aby prospívaly dlouhodobě. (I běžné dospělé dračince se někdy pěstují ve více kusech, aby byl výsledný efekt bohatší). Substrát udržujte mírně vlhký, v zimě zalévejte méně.

Co s bambusem na zimu

Na zimu a v předjaří je dobré bambusy přistínit (např. světlou textilií). Před velkými mrazy je rovněž dobré bambusu vystavět jakýsi provizorní fóliovník. Například ho obalit plachtou, abychom ochránili listy před zbytečným výparem vody, vysušováním a přímým účinkem mrazu.
Archiv

Kde zasadit bambus

Hledání správného místa. Bambus není náročný, ale určitá péče je nutná. Na zeminu bambus není vybíravý, nejvíce mu vyhovuje půda neutrální nebo lehce kyselá. Ideální místo, kde se bambusům bude dařit, je stanoviště s dostatkem světla, ne ve vysychající zemině, ale s dostatkem vláhy.

Co kombinovat s bambusem

Dobře se kombinují s keřovými javory, jehličnany a travinami. Sluší jim spojení s kameny, štěrkem a vodní plochou. Vyšší druhy lze použít pro výsadbu dělících stěn, menší se skvěle hodí jako podrost vzrůstnějších dřevin, nebo je můžeme zkusit pěstovat v miskách jako bonsaje.

Kde pěstovat bambus

Všechny bambusy potřebují dobře propustnou čerstvou půdu (ne jíly a utužené zamokřené půdy či jen písek) – ideální je kvalitní zemina + kompost s pískem. Pro většinu druhů je třeba vybrat před větrem chráněné stanoviště. V našich podhorských a horských oblastech pěstování bambusů nedoporučujeme.

Kdy a jak stříhat bambusy

Když stébla opravdu uschla a nové listí se neobjevilo, sestřihneme stébla celá až u země. Pokud je stéblo živé jen z části, provedeme řez v živé části cca 1 cm nad kolínkem. Pěstujeme li bambus také pro jeho jedlé výhonky, tak je čas na sklizeň. Červen, Červenec – pokračuje růst stébel (tyčí).

Jak se zalévá bambus

Bambus potřebuje dostatek vody a měl by se zalévat denně, zejména uprostřed léta, kdy je několik dní nebo týdnů horko a sucho. V zásadě je optimální vlhká půda, ale je třeba se vyvarovat přelití. Bambus potřebuje trochu vody i v zimě – zalévejte však pouze ve dnech bez mrazů.

Kdy se stříhá bambus

Když stébla opravdu uschla a nové listí se neobjevilo, sestřihneme stébla celá až u země. Pokud je stéblo živé jen z části, provedeme řez v živé části cca 1 cm nad kolínkem. Pěstujeme li bambus také pro jeho jedlé výhonky, tak je čas na sklizeň. Červen, Červenec – pokračuje růst stébel (tyčí).

Co se hodí k bambusu

Raději však bambusy vysaďte jako doplňkové rostliny zahradní kompozice. Vypadají působivě v kombinaci s keři, například s dřínem japonským (Cornus kousa) nebo svitelem (Koelreuteria), který se na podzim zdobí tobolkami, jež připomínají malé lampionky.

Jak pečovat o bambusy

Pěstitelé bambusů zdůrazňují, že první dva roky chtějí rostliny hodně vody, ale nesmějí se přemokřit, pozor je třeba dát na vysokou spodní vodu, bažinaté místo a podobně. V horkém létě kořeny zase nesmějí vyschnout. Starší rostliny už nejsou tak háklivé, kratší období bez zálivky jim nevadí.