Jak se sází buk
Nejlépe rostou v půdách s dostatečným množstvím humusu a vláhy. Pokud si chcete živý plot z buků, sázejte je 30 – 40 cm od sebe. Tak vám budou stačit maximálně 4 sazenice na metr plotu. Jestliže chcete plot hustší, vysaďte je do trojúhelníku o straně 30 – 40 cm, pak budete potřebovat 5 – 7 sazenic na metr živého plotu.
Kdy sázet stromy v lese
Ideální dobou pro vysazování stromů a keřů je období vegetačního klidu. Stromy či keře tak mohou veškerou svou sílu soustředit na uchycení se na novém místě. Nejlepší je sázet na jaře (březen, duben) a na podzim (říjen, listopad).
Jak daleko od sebe sázet buky v lese
Vhodný na sázení do živého plotu – sázíme ve sponu 30-40 cm, což jsou 3-4 sazenice na metr, případně ve trojsponu ve tvaru trojúhelníka o stranách 30-40 cm (5-7 sazenic na metr).
Archiv
Kdy sázet listnaté stromy
Zahradníci doporučují sázet stromy na podzim či na jaře. Prakticky kdykoli mezi říjnem a březnem, pokud nemrzne. V chladnějším počasí stromy lépe zakoření a není tak velké riziko, že uschnou.
Kdy sázet bukvice
Na výsev bukvic je ideální čas právě nyní, na podzim. Nemusíte je totiž takzvaně stratifikovat. Můžete sázet do menších sadbovačů po jednom semenu, ale je to rizikovější a pracnější než jiná metoda.
Kam zasadit buk
Stanoviště by mělo být slunečné či polostinné. Je třeba myslet na to, že buk je mohutný strom, který bude vyžadovat v budoucnu dostatek prostoru. Buku vyhovuje výživná, propustná a vápenitá půda.
Kdy je nejlepší sázet
Na sázení rostlin je nejlepší období vegetačního klidu. To je čas od pozdního podzimu až do časného jara. Je to období, kdy se růst zpomaluje či zastavuje a netvoří se příliš aktivně nová pletiva. Toto období je vhodné pro výsadbu prostokořenných sazenic, což jsou rostliny s nahými kořínky bez kořenového balu.
Co se dá sázet v létě
V červenci můžete vysít mrkev, černou ředkev, červenou řepu, kedluben, zeleninový fenykl, brokolici, endivii, mangold i špenát a sklizně se spolehlivě dočkáte. Je také čas pro výsev zimní zeleniny: růžičkové kapusty, kadeřávku, póru.
Co vysadit do lesa
POUŽÍVAT PŘÍPRAVNÉ DŘEVINY – stromy i keře (v nižších polohách jasan, třešeň, líska, jíva, habr, javor mléč, javor babyka, výsev břízy…; ve vyšších polohách javor klen, olše, jilm, líska, jíva, jeřáb, výsev břízy).
Kam zasadit jabloň
Vybíráme slunná a teplá stanoviště, nejlépe orientovaná na jižní stranu, s půdou dostatečně bohatou na živiny, lehkou, dobře propustnou, vlhkou, ale nepřemokřenou. Jabloně preferují půdu s neutrální až mírně kyselou reakcí. Důležité je si předem připravit místo výsadby.
Jak hluboko zasadit strom
Při výsadbě je důležité zasadit stromek do správné hloubky. Stromek má být zasazený tak hluboko, jak rostl ve školce, to je asi 5 cm nad tím místem, kde kmínek přechází v kořeny. Při výsadbě musíme počítat s tím, že po výsadbě půda ještě ulehne, zároveň klesne i stromek, proto musíme sázet o něco výše.
Kdy dozrávají bukvice
Plod. Plody jsou bukvice – trojboké, lesklé hnědé nažky. Jsou uzavřeny v ostnaté číšce, která dozrává v říjnu.
Kdy Plodi buk
Buk lesní kvete v květnu. Plodem jsou asi 10 mm dlouhé, hnědé, lesklé, trojboké nažky zvané bukvice, uzavřené po dvou v hnědé, dřevnaté, asi 2 cm dlouhé číšce, která se otevírá čtyřmi chlopněmi. Buk lesní se dožívá 200–400 let, plodit začíná v 50–80 letech.
Kdy začít s prací na zahradě
Březen a duben jsou měsíci, kdy by se měla probouzet nejen příroda, ale už i samotní zahradníci. Zimu nechte za zády a pusťte se do jarního zahradničení. Právě teď je ideální období pro přesazování, množení rostlin, nový výsev, ale třeba i pro první práce ve sklenících.
Kdy dát sazenice ven
Obvykle po Zmrzlých v druhé polovině května, kdy je riziko posledních jarních mrazíků minimální. Ve vyšších polohách nad 350 m n. m. až koncem května, případně počátkem června. Důvodem je citlivost rajčat i ke slabým mrazíkům, které je během jediné noci mohou sežehnout a zničit.
Jak obnovit les
Výsadba a obnova lesaZískat rozhodnutí o změně využití území od stavebního úřadu.Orgán státní správy prohlásí pozemek za PUPFL.Zalesnit (provést výsadbu) dle projektu pozemek do 2 let od nabytí právní moci rozhodnutí.Zajistit kulturu do 7 let od nabytí právní moci rozhodnutí.
Jak založit lesní zahradu
Základ lesní zahrady tvoří les, tedy vzrostlé stromy
Vzrostlé stromy doplníme menšími, vsadíme na kyselomilné okrasné keře a trvalky. Prostě zahradu založíme tak, jako bychom les dozdobili. Na druhou stranu ale také nemusíme dělat téměř nic. Prostě se můžeme smířit s „pouhým lesem“.
Jak hluboko zasadit jabloň
Stromek má být zasazený tak hluboko, jak rostl ve školce, to je asi 5 cm nad tím místem, kde kmínek přechází v kořeny. Při výsadbě musíme počítat s tím, že po výsadbě půda ještě ulehne, zároveň klesne i stromek, proto musíme sázet o něco výše.
Kdy je nejvhodnější zasadit jabloň
Nejvhodnější termín pro výsadbu stromků je podzimní období. Při jarní výsadbě se ochuzujeme o zimní vláhu. V následujících letech během vegetace hnojíme dusíkatými hnojivy a to ve 3 dávkách – při rašení, po odkvětu, po červnovém propadu.
Jak daleko od domu zasadit strom
* Stromy je nutné vysazovat dále od staveb – na jílovitých půdách by měla být vzdálenost od domu 3/4 výšky vzrostlého stromu, u alejí a skupin dřevin pak vzdálenost minimálně rovná výšce stromu.
Jak daleko od sebe sázet broskve
Čtvrtkmeny a zákrsky vysazujeme nejčastěji do sponu 5×3-4m. Před zasazením stromu je potřeba odstranit odumřelé kořeny stromku a namočíme jej do vody (dvě hodiny by měly být postačující, delší doba nevadí).
Jak často padají žaludy
Plodem dubu je žalud, nažka v horní části schovaná v miskovité číšce. Pomocí žaludů se duby rozmnožují. Žaludy zrají 6-24 měsíců v závislosti na druhu.
Kdy se má rýt zahrada
Vhodná doba k rytí
Jestliže se nám půda lepí na boty, když po ní chodíme, je příliš vlhká, než aby se s ní pracovalo. Ale neměli bychom rýt ani v létě, kdy je půda nejsušší. Ideální doba na rytí jílovité a hlinité půdy je podzim, zimní mrazy pomohou narušit hroudy na povrchu.
Kdy začít sázet zeleninu
Duben: Vyséváte na záhony zeleninu (mrkev, saláty, červenou řepu, černou ředkev, hrách). Vysazujete aromatické byliny (tymián, majoránku, šalvěj, rozmarýn…). Květen: Po zmrzlých vysazujete na záhony okurky, cukety, dýně, rajčata, papriky, lilky. Pro pozdní sklizeň vyséváte mrkev, saláty, červenou řepu.
Co dělat když zmrznou rajčata
Rajčata, papriky, okurky okamžitě sklízejte
Pokud však pěstujete jakékoliv plody, pro ty obecně platí, že si s mrazíky netykají. Rajčata, okurky, papriky, lilky, cukety nebo třeba květák a pórek skliďte ještě předtím, než se teploty dostanou pod nulu.