Kdy se sází dvouletky?

Kdy sít dvouletky

Dvouletky vyséváme právě v tomto období, v červnu a v červenci, do pařeniště, truhlíků nebo na pečlivě připravený výsevný záhonek. Výsevy trpí při klíčení vlivem vysokých teplot (především u macešek), kdy půda velmi rychle vysychá, semínka proto jen slabounce zasypeme a po zalití je zastíníme a pravidelně zaléváme.

Kdy kvetou dvouletky

Kvete od dubna do května. Využívá se na záhony i jako hrnková květina. Osivo se vysévá v květnu až červnu, vysazuje na stanoviště v září na vzdálenost asi 30 cm. Je důležité, aby do zimy narostly silné rostliny, i tak je ale musíme před mrazy chránit, protože nejsnadněji z dvouletek vymrzají.

Co to je dvouletka

Dvouleté rostliny, zkráceně též dvouletky (bieny), jsou rostliny, které žijí dva roky: první jaro vyklíčí a vytvoří vegetativní orgány. Na druhý rok (stimulace růstového vrcholu obvykle mrazem) pak vyprodukují semena a uhynou – patří tedy do tzv. monokarpických (jednou plodících) rostlin.

Kdy a jak sázet letničky

Pokud vysadíte letničky příliš brzy, může se stát, že je krátký mrazík zahubí. Pokud je vysadíte příliš pozdě, květiny nebudou mít příležitost, aby se jejich kořenový systém správně vyvinul a rozkvetly do svého maxima. Rostliny vysazujeme ven na záhony přibližně po 15. květnu, kdy již nehrozí přízemní mrazíky.

Kdy vysévat pomněnky

Semena zasejte v červnu do teplého pařeniště, výsevných misek či malých květináčů, které umístíte na místo, co je sice slunné, ale nedopadají na něj přímé sluneční paprsky. Semena sejte do substrátu přímo určeného k výsevu a pravidelně jej vlhčete. Substrát přihnojte, protože pomněnky mají rády na živiny bohatou půdu.

Kdy vysévat Gazanie

Semena gazánií jsou celkem velká a klíčí dobře, vlastní sazenice si zvládne vypěstovat i začátečník. Osivo vyséváme v březnu do truhlíčku za okno nebo do skleníku či pařeniště. V průběhu růstu nejlépe dvakrát pikýrujeme. Na stanoviště se předpěstované sazenice vysazují až po patnáctém květnu.

Jaké jsou dvouleté rostliny

Typickými zástupci dvouletých rostlin jsou ze zeleniny mrkev, petržel a locika salátová, dále cukrová řepa, fiala letní, divizna velkokvětá, pšenice setá, ozimý ječmen, hadinec, užanka, kejklířka a měsíčnice. A například takový hořeček nahořklý je vlastně jednou z mála „striktně dvouletých“ rostlin.

Jak se pěstují dvouletky

Dvouletky se množí převážně semeny.

Vyséváme je od června do srpna do truhlíků, pařenišť, případně dobře připravených záhonů. Mají rády spíše humózní půdu na slunném místě. Snesou však i polostín. Nevhodné jsou půdy suché nebo čerstvě hnojené chlévským hnojem.

Jaké rostliny jsou dvouleté

Typickými zástupci dvouletých rostlin jsou ze zeleniny mrkev, petržel a locika salátová, dále cukrová řepa, fiala letní, divizna velkokvětá, pšenice setá, ozimý ječmen, hadinec, užanka, kejklířka a měsíčnice. A například takový hořeček nahořklý je vlastně jednou z mála „striktně dvouletých“ rostlin.

Co je to letničky

Letničky jsou jednoleté rostliny, tzn. že během jednoho roku vyklíčí, vyrostou, vykvetou, vytvoří semena a s prvním mrazem zahynou. Na rozdíl od trvalek, které se k zimnímu klidu stáhnou pod zem a následujícího roku opět vyraší, letničky zimu nepřečkávají.

Kdy sázet na balkon

Zelenina ve vzrostlých sazenicích by měla být na balkónech od poloviny května, ale některé druhy můžete vysadit už v dubnu. V dubnu sázejte hrášek, fazole, ředkvičky, saláty, mrkev, petržel, mátu, meduňku, tymián, levanduli. Sazenice zasaďte večer, zalijte a dva dny chraňte před přímým sluncem.

Čím hnojit letničky

2 až 3 týdny před výsadbou letniček zapravíme do půdy proleželý kompost, případně vícesložkové hnojivo. Pokud je výsadba včasná, můžeme zarýpat koňský hnůj, v tomto případě je ale nejlepší zeminu vyhrnout, uložit vrstvu koňského hnoje, na něj vrstvu slámy, poté vrátit zeminu na své místo a přidat kompost.

Co symbolizuje Pomněnka

“ Nešťastná snoubenka pak nosila modré květinky, pojmenované pomněnky, až do své smrti na jeho hrob. – Pomněnka je symbolem věrné lásky, věrnosti a přátelství až za hrob. – Pomněnka je Venušinou rostlinou a vyjadřuje nejčistší sílu ženského principu.

Kde najdeme pomněnku

Vyskytuje se hojně ve stinných lesích a nivách, v nížinách i horách. Daří se jí v teplých doubravách, květnatých dubohabřinách a bučinách. Roste na sušších i vlhčích půdách bohatých na živiny.

Jaké květiny do truhlíku

Mezi nejvhodnější balkonové rostliny na přímé slunce, které jsou odolné vysokým teplotám a zvládnou sucho, patří muškát, gazánie, petúnie, surfinie, minipetúnie, kosmatec, dále některé bylinky, jako třeba rozmarýn. Do květináčů k letničkám můžete zasadit i trvalky (levandule, sporýš argentinský nebo okrasné traviny).

Kdy zasít semínka

Přímý výsev na záhon můžeme zkusit už ke konci února, pokud bydlíme v oblastech, kde je tepleji. Chladno nevadí semínkům kořenové a naťové petržele, stejně tak hrachu. V březnu pokračujeme v předpěstovávání lilků, paprik a rajčat, stejně tak brokolice, květáku, kedlubny, salátu, cibule či celeru.

Co je to jednoletá rostlina

Jednoletá rostlina (jednoletka) je v botanice druh rostliny, která dospívá, kvete a umírá v jednom roce. Nepříznivé období v zimě přečkávají nejčastěji semena, někdy výtrusy.

Jaké jsou jednoleté rostliny

10 jednoletých a dvouletých rostlin pro zahradu nebo květináče…Chrpa (Centaurea cyanus)Mák (papaver rhoeas)Clarkie (Clarkia amoena)Larkspur (Konsolidujte ajacis)Wallflower (Fiala Šedivá)zvonek (Zvonek střední)

Jak dlouho kvete Pomněnka

Pomněnka lesní kvete od května do září.

Kdy zasít Kokardu

Množení: Kokardy osinaté lze rozmnožovat semeny nebo dělením trsů. Semena můžete vysévat na jaře nebo na podzim, zatímco dělení trsů se provádí na jaře. Péče v zimě: Kokardy osinaté jsou vytrvalé rostliny a obvykle dobře snášejí zimní podmínky.

Co do truhlíků do stínu

Mezi balkonové rostliny dobře snášející stín řadíme například:Balkonové rostliny: begónie, africká kopřiva, popenec, netýkavka, fuchsie.Sezonní rostliny: zvonky, primule, dlužicha.Bylinky: kozlík lékařský, převislé a lesní jahody, máta, pažitka, mařinka vonná

Kdy začít sázet květiny

Na sázení rostlin je nejlepší období vegetačního klidu. To je čas od pozdního podzimu až do časného jara. Je to období, kdy se růst zpomaluje či zastavuje a netvoří se příliš aktivně nová pletiva. Toto období je vhodné pro výsadbu prostokořenných sazenic, což jsou rostliny s nahými kořínky bez kořenového balu.

Co si zasadit na balkon

Mezi nejoblíbenější zeleninu patří rajčata, pak papriky (i ty pálivé), ale zkusit můžete i ředkvičky, hrášek, fazolky, mrkve, kedlubny či tykvovité rostliny. Zapomenout nesmíme ani na stále plodící či měsíční jahody.

Jak často zalévat letničky

Pravidelná závlaha je nezbytná Aby lobelky bohatě kvetly, potřebují pravidelnou závlahu. Nesmí jí ale být moc, protože by jim pak uhnily kořínky. Nejlepší je tedy zalévat v okamžiku, kdy hlína svrchu oschne.

Kdy hnojit letničky

Účinná výživa letniček

Chlévskou mrvu, která je u nás stále nejčastějším organickým hnojivem, zarýpáváme na podzim. Ve vegetačním období přihnojujeme letničky asi tak jednou za 10 až 14 dní nejlépe tekutými vícesložkovými hnojivy s vyšším obsahem fosforu a draslíku.