Kdy se sází levandule?

Jak hluboko zasadit levanduli

Jak pěstovat levanduli ze semínekVýsev semínek naplánujte na brzké jaro, ideální je období od února do března.Připravte si vhodný výsevní substrát s pískem v poměru 4:1.Substrát nasypte do nádoby, kterou budete používat na klíčení.Rozprostřete semínka po povrchu a zatlačte asi centimetr hluboko.

Jak zasadit semínka levandule

V průběhu března vyséváme semínka levandule do květináčů, které pak dáme na stanoviště s teplotou okolo 20°C. Semínka nám vzklíčí zhruba za 4 týdny. Levandule by měla být v záhoně se suchou a dobře propustnou půdou. Nevadí jí delší přísušek.

Jak zasít levanduli

Levandule množíme vegetativně (řízkováním) nebo výsevem. Pokud levandule vyséváme, je potřeba začít brzy na jaře. Předpěstujeme si mladé rostlinky, které ve velikosti cca 10 cm vysadíme přímo na vybrané stanoviště nebo nádoby. Levanduli můžeme vysévat také na podzim přímo do záhonu do hloubky cca 1 cm.
Archiv

Jak dlouho trva než vyroste levandule

Zakoupením sazenic si práci výrazně usnadníte a dočkáte se bohatě kvetoucích rostlin výrazně dříve. První dva roky totiž roste levandule relativně pomalu, podoby bohatěji rozvětveného keříku se dočkáte až zhruba ve 4. roce. Pokud chcete vytvořit větší plochy, vysazujte sazeničky do sponu 45×60 cm.

Jak zasadit levanduli do zahrady

Když jsou pryč poslední mrazy, nastává správný okamžik k zasazení levandule na zahradu. Proto vyčkejte a zasaďte rostlinu ven do země uprostřed května. Chcete-li zasadit vedle sebe několik levandulí, dodržujte mezi nimi vzdálenost 30 cm. Poté levanduli dobře zalijte a první týdny po zasazení udržujte zeminu vlhkou.

Co potřebuje levandule

Slunné místo – levandule potřebuje celodenní slunce, sucho a teplo. Ideální místo je s více jak 6 hodinami slunečního svitu. Vhodná půda – můžete zkontrolovat pH půdy, které by mělo být mezi 6,5 a 7,5 (kyselé půdě 0-6 pH pomůže vápno, zásadité půdě 8-14 pH naopak rašelina).

Kam zasadit levandule

Levanduli se nejlépe daří na teplém a slunném stanovišti. Zemina by měla být spíše chudší na živiny a propustná. Především v zimě by levandule neměla být příliš vlhká, protože je mimořádně choulostivá na mráz. Levandule se skvěle hodí k ohraničení záhonu.

Jak hluboko koření levandule

V těžší půdě jí hrozí přemokření a následně odumírání kořenů. Prevencí je drobná drenáž, vylehčení půdy drobným štěrkem nejméně do půlmetrové hloubky, levandule totiž koření hluboko.

Jakou hlínu potřebuje levandule

Zemina by měla být spíše chudší na živiny a propustná. Především v zimě by levandule neměla být příliš vlhká, protože je mimořádně choulostivá na mráz. Levandule se skvěle hodí k ohraničení záhonu. Dobře vypadá také zasazená v řadě před zídkou nebo podél cest.

Co odpuzuje levandule

Levandule je vyhledávaná pro svoji příjemnou vůni, která může odpuzovat nežádoucí hmyz. Už naše babičky připravovaly odvar z levandule a koření, jehož vůně držela komáry, mouchy a další hmyz mimo obydlí.

Jak zalévat levanduli doma

Zálivka. Levandule nepotřebuje vydatnou zálivku, ale nezapomeňte, že rostliny v nádobě rychleji vysychají. Příděl vláhy tak musí být větší a rovnoměrnější než u rostlin ve volné půdě. Nejrizikovějším obdobím je zima.

Co kombinovat s levanduli

Z bylinek se k levanduli hodí bazalka, rozmarýn, šalvěj, dobromysl nebo tymián.

Jak se starat o levanduli doma

Slunné místo – levandule potřebuje celodenní slunce, sucho a teplo. Ideální místo je s více jak 6 hodinami slunečního svitu. Vhodná půda – můžete zkontrolovat pH půdy, které by mělo být mezi 6,5 a 7,5 (kyselé půdě 0-6 pH pomůže vápno, zásadité půdě 8-14 pH naopak rašelina).

Jak dlouho vydrží levandule

Na péči i údržbu je levandule nenáročná, daří se jí na plném slunci. Spokojí se se sušší, kamenitou a málo výživnou půdou. Ve stínu poroste také, ale bude jen málo aromatická a slabě pokvete. Na jednom stanovišti vydrží dlouho, i více než deset let.

Co delat s uschlou levanduli

Na podzim po odkvětu ostříhejte uschlé stonky a odkvetlá květenství. Nikdy ale nestříhejte její dřevnatou část, protože by se mohlo stát, že už nikdy neobrazí a z příliš hlubokého zásahu se už nevzpamatuje.

Kdy se má stříhat levandule

Na jaře, na přelomu března a dubna je ideální čas proto, abyste zastřihli své krásné levandule. Vhodnou dobu poznáte podle toho, že rostlina začne obrůstat a když ji rozhrnete, tak uvidíte drobné malé pupeny (lístečky), které začnou rašit. Další podmínkou jarního střihu levandule je snížení rizika ranních mrazíků.

Kdy začíná růst levandule

Tato rostlina kvete od června do října.

Co dělat když uschne levandule

Na jaře, aby levandule získala nádherný tvar, si můžete dovolit ostříhat nové výhonky a zbavit se omrzlých částí. Na podzim po odkvětu ostříhejte uschlé stonky a odkvetlá květenství. Nikdy ale nestříhejte její dřevnatou část, protože by se mohlo stát, že už nikdy neobrazí a z příliš hlubokého zásahu se už nevzpamatuje.

Jakou trvalku k levanduli

Levandule a suchomilné trvalky

O něco lepšími společníky této provensálské krásky jsou suchomilné trvalky. K těm patří například řebříček, čistec vlnatý nebo pryšec chvojka. Opravdu kouzelně pak levandule vynikne v náruči šaterů, rozchodníků nebo kavylů.

Co s levanduli na zimu

Hlavní je zakrýt stonek.

Dostatečnou ochranu nám zajistí použití několika vrstev. Další z možností je přihrnout levanduli zeminou a přikrýt chvojím nebo můžeme využít slámu. Naopak naprosto nevhodné je listí nebo posekaná tráva, která zadržuje vlhkost a rostlina tak může chytit plíseň.

Kdy a jak stříhat levanduli

Na jaře, na přelomu března a dubna je ideální čas proto, abyste zastřihli své krásné levandule. Vhodnou dobu poznáte podle toho, že rostlina začne obrůstat a když ji rozhrnete, tak uvidíte drobné malé pupeny (lístečky), které začnou rašit. Další podmínkou jarního střihu levandule je snížení rizika ranních mrazíků.

Proč mi usychá levandule

A:Levandule může usychat z několika různých důvodů, včetně nedostatečného zavlažování, nadměrného slunečního svitu, špatné půdy nebo infekce chorobami a škůdci.

Jak správně ostříhat levanduli

Levandule stříháme na podzim a na jaře „dokulata“, nejlepší je zkracovat starší rostliny o cca 1/3, přičemž odstraňujeme i uschlé výhonky a větvičky. Ty odstraníme zcela. Z rostlin tvarujeme rovnoměrné bochánky a nikdy nestříháme do dřeva, když nevidíme nové lístky.

Co dělat s Odkvetlou levanduli

Odstřihává se odkvetlé soukvětí s jedním či dvěma páry listů. Žádný řez však nesmí být veden hluboko do dřevnatých částí rostliny, to levandule nesnáší a jen velmi těžko pak obrůstá. Někteří pěstitelé přistupují ještě k podzimnímu řezu. Ten je však vhodnější pouze pro teplejší oblasti.

Proč uschla levandule

Obecně platí, že čím více slunce do sebe levandule vstřebá, tím silněji a nádherněji bude vonět. Levandule si také libuje na sušších místech. Na vodu je totiž velmi citlivá. Díky tomu se nemusíte bát, že pokud ji nebudete zalévat, tak uschne.