Kdy se vysazuje květák ven?

Kdy se sklízí květák

Jarní druhy sklízíme od konce května do poloviny června, letní druhy od poloviny července do poloviny srpna, pozdní druhy od zaří do října. Sklizeň provádíme probírkou, kdy růžice dosáhnou optimální velikosti. Sklízí se a skladuje včetně obalových listů. Zabráníme tím napadení houbovými chorobami a černání růžice.

Kdy sázet květák do skleníku

Od března. S předpěstováním květáku začínejte v polovině měsíce března. Výsev proveďte do vytápěného skleníku nebo teplého pařeniště. Samozřejmě že sazeničky si vypěstujete i v malých květináčcích doma za oknem.
Archiv

Jak dlouho roste květák

Květák je dvouletá rostlina. To znamená, že když ho vysadíme brzy a ještě přijdou chladné dny a noci, může jít do semene.
Archiv

Kdy roste květák

V případě, že předpěstováváme sadbu, uplyne do výsadby sazenic 35 až 40 dnů. Od dubna je pak možné vysévat i přímo na záhon. Po celou vegetační dobu vyžaduje květák pravidelnou zálivku, nejvíce však během nasazovaní růžic a před sklizní.
Archiv

Kdy se vysévá květák

Rané odrůdy jsou odolnější a mohou se pod netkanou textilii vysazovat již koncem března, letní odrůdy se vysazují v květnu a v červnu, pozdní odrůdy musí přijít do půdy nejpozději do poloviny července. Během vegetace je nutné pravidelně zalévat, přihnojovat a zapomenout se nesmí ani na odplevelování záhonu a okopávání.

Jak poznat Zraly květák

Sklízení květáku ze záhonu

Rané odrůdy květáku sklízíme ihned, jakmile jsou pevné, hladké a bílé, protože brzy vybíhají do květu. Podzimní odrůdy květáku sklízíme před prvními mrazíky. Květák snese až -3 °C. Při menších mrazech můžeme květák přikrýt fólií nataženou na dřevěném rámu.

Co potřebuje květák

Květák potřebuje především pravidelné zalévání po celé vegetační období. Pokud je sucho, zaléváme min. jednou za 14 dní dávkou 22 l/1 m čtverečný osazené plochy. Žloutnutí bílých růžic v důsledku přílišného osvětlení můžeme předejít svázáním listů nad růžicí.

Jaké hnojivo na květák

Květák potřebuje neustálé přihnojování kompostem nebo chlévskou mrvou. Používejte také průmyslová hnojiva. Ateď ten tajný kód hnojení: Před výsadbou pohnojte záhony síranem amonným, superfosfátem a draselnou solí. Pak postačí během vegetačního období přihnojování ledkem amonným s vápencem.

Co zasadit vedle květáku

Abyste od květáku odradili housenky běláska zelného, pěstujte poblíž například aromatický celer, který hmyz do velké míry odradí od této pochoutky. Rajčata se navzájem příliš nemají v lásce s brukvovitou zeleninou, naopak se ovšem skvěle podporují s cibulí, pažitkou, měsíčkem lékařským a mrkví.

Jak často zalévat květák

Květák vyžaduje častou zálivku. O to více v momentě, kdy dochází k nasazování růžic. Poté ještě v době před sklizní. Bude-li suché období, je potřeba květák zalévat minimálně 1 za 2 týdny, a to 22 litry vody na 1 metr čtvereční.

Jak hnojit květák

Květák potřebuje neustálé přihnojování kompostem nebo chlévskou mrvou. Používejte také průmyslová hnojiva. Ateď ten tajný kód hnojení: Před výsadbou pohnojte záhony síranem amonným, superfosfátem a draselnou solí. Pak postačí během vegetačního období přihnojování ledkem amonným s vápencem.

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.

Jak daleko od sebe sázet květák

Rozmístění Jednotlivé rostliny rozmístěte asi 63 cm od sebe a mezi jednotlivými řádky nechte taktéž 63 cm, abyste získali velké hlavy. Pokud dáváte přednost mini zelenině, můžete je zasadit blíže, klidně ve vzdálenosti 15 – 25,5 cm od sebe, protože vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami přímo ovlivňuje velikost hlav.

Proč se netvoří květák

Květák netvoří růžičky z několika důvodů. Může se jednat o poškození srdéčka středních lístků larvami plodomorky zelné. Takové rostliny vyvíjejí jen listy a nevytváření růžice. Zejména při výsadbě pozdního květáku je potřeba dávat pozor na sazenice, jestli mají dobře vyvinuté středové srdéčko.

Co dát pod rajčata

Do jamky se hodí kompost, tráva i popel

Teplo také produkuje čerstvá posečená tráva, jejíž vrstvu můžeme napěchovat na dno. Do jamek přidáme také kvalitní kompost, prospěšná je i lopatka dřevěného popela, protože rajčata pro zdravý vývoj vyžadují dostatek vápníku.

Co nemají rády rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách. Naopak růst a chuť rajčat nám vylepší bazalka (bazalku mají jinak rády i okurky a tykve).

Kdy a čím hnojit rajčata

Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby. Poté přihnojujte 1x za tři týdny, pokud budete hnojít HNOJÍKem.

Jak zalévat rajčata v květináči

Zalévání rajčat v květináči

Rajčata zalévejte odstátou vodou ke kořenům a nejlépe ráno. Zavlažujte opatrně, abyste zbytečně nepolili i listy či plody, které by se pak mohly stát snadným cílem houbovitých onemocnění. Půdu pravidelně kypřete a zbavujte případné plevele.

Co skodi Rajcatum

Ani rajčatům se totiž nevyhýbají nemoci a obtíže.Plíseň na listech.Plíseň na plodech rajčat.Mšice na listech.Molice na listech.Suchá hniloba konců plodů – výživová porucha z nedostatku vápníku.Svilušky.Trásněnky.septorióza rajčat.

Co dát na dno květináče

Na dno hliněného květináče umístíme drenážní vrstvu. Můžete použít hrubý štěrk, kamínky nebo střepy ze starých hliněných květináčů. U těch plastových není drenážní vrstva nutná, my ji ale vždy do květináče přidáváme, abychom měly jistotu, že kořeny rostliny nebudou sedět ve vodě.

Čím se hnojí rajčata

Rajčata vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby.

Co nemají rádi rajčata

Rostliny rajčat nemají rády déšť, proto je ideální místo chráněné před deštěm ve skleníku, pod přístřeškem nebo pod okapem.

Jaké je nejlepší hnojivo na rajčata

Pro vyvážené hnojení doporučujeme používat hnojiva renomovaných značek, jako je Kristalon na rajčata a papriky, organo-minerální kapalné hnojivo Agro s unikátním minerálním výtažkem TerraLut, nebo univerzálnější přírodní organické hnojivo Trumf.

Co je drenáž v květináči

Drenáž funguje jako vrstva oddělující vodu v podmisce nebo na dně nádoby od substrátu. Měla by umožňovat částečné nasávání vody zeminou, ne ale natolik, aby došlo k přemokření. K těmto účelům jsou používány nejrůznější materiály. Důležitá je jejich hrubá struktura a schopnost propouštět vodu.

Jak udělat díru do květináče

Při koupi květináče pro venkovní použití nezapomeňte do dna vyvrtat odtokové díry. Ty jednak zabrání podmáčení rostlin a zároveň zabrání škodám na květináči, které by mohly vzniknout, pokud by voda uvězněná v květináči zmrzla. Pro vrtání děr doporučujeme použít odpovídající vrták.