Kdy se vysévá měsíček?

Kdy sít měsíček

Měsíček je možné sázet na jaře nebo v létě. Květy nás potěší od jara až do podzimu. Rozmnožuje se semeny, které jsou velké půl centimetru až centimetr, mající srpovitý tvar. Semena sázíme nejlépe od konce března (nejpozději v květnu), poté klíčí, když je teplota nad nulou a trvá nejdéle tři týdny.
Archiv

Kdy se sbírá Měsíček lékařský

Lze ale sbírat i květ bez kalichu. Sběr provádíme výhradně za suchého počasí. Ideálně kolem desáté až jedenácté hodiny. Nejvhodnějším obdobím je červenec a srpen, přestože měsíček kvete zpravidla od června do pozdního podzimu, často i do zámrazu.
Archiv

Kdy roste měsíček

Ty sbíráme ve fázi rozevírání květních úborů od konce jara až do pozdního podzimu, dokud prostě měsíček kvete (jeho květenstvím jsou úbory). V našich podmínkách je takovou dobou nejdříve červen (tedy pokud si nerychlíme sazenice od ledna, pak je to již květen).
Archiv

Jak vysévat Měsíček lékařský

Měsíček vyséváme od března rovnou na záhon, po špetkách do sponu 15 x 50 cm, semínka jemně zatlačíme do půdy. Klíčení trvá 10 až 14 dní. První květy se objevují zhruba za 10 – 12 týdnů, převážně od června do srpna. S výsevem můžeme v teplejších oblastech začít už na podzim, pak kvete o měsíc dřív.
Archiv

Kdy vysadit Měsíček lékařský

Vypěstovat měsíček je velice snadné. Sazenice není nutné předpěstovávat, bez problémů roste z přímého výsevu. Vysévat jej můžeme od poloviny dubna až do konce května.

Jak zasít měsíček

Měsíček vyséváme od dubna rovnou na záhon, po špetkách do sponu 30 x 30 cm, semínka jemně zatlačíme do půdy. Klíčení trvá 10 až 14 dní. První květy se objevují zhruba za 10 – 12 týdnů, tedy v červenci a srpnu. můžeme v teplejších oblastech začít už na podzim, z květů se pak můžeme těšit o měsíc dřív.

Na co je dobrý měsíček

Prospěšnost měsíčku lékařského: podporuje normální trávení, činnost jater a střev. podporuje normální činnost dýchacího systému. podporuje přirozený stav pokožky.

Jak vypadá Měsíček lékařský

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) je jednoletá bylina vysoká mezi 30 až 60cm. Trávově zelené, celokrajné listy vyrůstají ze zelené lodyhy. Květenstvím je úbor, velký v průměru 4- 7cm, většinou jasné žlutooranžové barvy. Okvětní lístky se užívají jako náhrada vzácného a drahého šafránu – ovšem pokrm pouze obarví.

Co odpuzuje Měsíček lékařský

Odpuzuje háďátka, svilušky, mšice i mravence. Rychle roste, i do šířky a tím zabraňuje růstu plevelů a udržuje půdní vlhkost. Také na zahrádku přiláká užitečné včely a čmeláky. Z měsíčku lékařského se využívají jeho květy – a to jak zevně, tak vnitřně.

Co léčí Měsíčková mast

Měsíčková mast pomáhá při péči o pokožku (např. při spáleninách, ekzémech či jiných kožních potíží). Výborně poslouží v případě ztvrdlé pokožky – velmi účinně totiž vypíná kůži. Nebojte se použít měsíčkovou mast na jizvy a pahýly, k péči o ně je taktéž zcela vhodný.

Jak zpracovat měsíček

Měsíček uleví od přeplněného žaludku i od zanícených nehtů Výrazná letnička dříve zdobila každou předzahrádku. Okvětní lístky měsíčku lékařského jsou sytě oranžové nebo žluté, vydrží svěží i delší dobu po otrhání a mají neutrální chuť. To z nich dělá skvělou ozdobu salátů, polévek i dezertů.

Na co se používá měsíček lékařský

Prospěšnost měsíčku lékařského: podporuje normální trávení, činnost jater a střev. podporuje normální činnost dýchacího systému. podporuje přirozený stav pokožky.

Jak voní měsíček

Dobře usušený měsíček má sytě oranžovou barvu, slabě voní a chutná nahořkle až slaně. Usušené květy se musí skladovat v dobře uzavřeném obalu a chránit před světlem (jinak bledne a rychle ztrácí účinné látky).

Na co se používá měsíček

Pomáhá při nejrůznějších vnitřních zánětech: zánět jícnu, zánět střev, dvanácterníku, žaludku, včetně žaludečních vředů. Měsíček má též kancerostatické působení, zvláště na žaludek a vnitřní orgány. Při vnějším použití se hodí zejména na záněty, špatně se hojící rány, křečové žíly, hemoroidy.

Co obsahuje měsíček lékařský

Měsíček lékařský obsahuje silice, saponiny, flavonoidy, hořčinu, kyselinu salicylovou, vitamín C nebo polyacetylenové sloučeniny, které představují hlavní nositele účinku.