Kdy se začali jíst brambory?

Kdy se začaly jíst brambory

Pravlastí brambor je Jižní Amerika, kde se na náhorních planinách Peru a Bolívie pěstovaly už před 8 000 až 5 000 lety. Do Evropy se brambory rozšířily až v 16. století se zámořskými plavbami.
Archiv

Kdy se objevili brambory

Brambory byly do Evropy dovezeny v druhé polovině 16. století, ale trvalo ještě přes 200 let, než se začaly pomalu rozšiřovat jako lidská potrava. Lidé je zprvu odmítali, když už je vzali na milost, tak jen jako krmivo pro hospodářská zvířata. K jejich rozšíření přispěly války, hlad a neúroda obilí.
Archiv

Kdy se v Čechách začaly pěstovat brambory

Až kolem roku 1740 rozeznal význam brambor pruský král Bedřich I. Veliký a nařídil jejich pěstování v tehdejším Prusku. Do českých zemí při- šly brambory z Braniborska, odtud vznikl také jejich český název. Tím se z nich po celé Evropě stal draze placený pa- mlsek, který byl pouze výsadou boháčů.
Archiv

Kdo objevil brambory

Španělští vojáci objevili v opuštěné vsi Sorocota na řece Magdalena podivné hlízy. Bylo to na území kdysi bohatého států Inků, v dnešním Peru. Domorodí obyvatelé zde pěstovali brambory už dva tisíce let. Evropu bramborový pokrok v zemědělství a stravování teprve čekal, objev brambory byl průlom.

Odkud se do ČR dostaly brambory

K nám se brambory dostaly na začátku 17. století. V roce 1632 se objevují jako pochoutka na stole jihočeského velmože Viléma Slavaty. Ve větším měřítku se rozšířilo pěstování brambor teprve v hladových letech 1771 až 1772 za Marie Terezie, která jich nechala do Čech přivézt značné množství z Pruska.

Co bylo před bramborami

Ano, jsou to brambory. Pravlastí brambor jsou jihoamerické Andy. Peru, Bolívie a Chile. Z poslední jmenované země zřejmě pocházejí odrůdy, na kterých si nyní pochutnáváme.

Kdy se dostaly brambory do Evropy

Do Evropy přivezli brambory Španělé v 16. století. Brambory se v té době dostaly jinou cestou i do Anglie. Poté si našly cestu na evropské stoly, ale hlavně do zahrad, kde sloužily jako okrasné rostliny, a taky do klášterních dvorů, kde je pěstovali jako léčivé byliny.