Kdy se Zbira bez?

Kdy sbírat bezový květ

Květy k léčbě nachlazení

Na první sběr můžeme vyrazit koncem května, případně začátkem června, kdy černý bez začíná kvést. Sbíráme pouze části, u nichž není ještě rozkvetlý prostředek. Vyvarujeme se také nahnědlých kvítků, protože ztrácejí léčebné účinky a svoje negativní vlastnosti by mohly přenášet na zbylou část.
Archiv

Kdy stříhat Černý bez

Kdy prořezat černý bez

Během vegetačního období provádíme pouze mírný výchovný řez a stříhání květenství či plodenství. Starší větve odstraňujeme až na podzim, kdy se rostlina chystá na období vegetačního klidu.

Jak sbirat květy bezu

Správný sběr černého bezu

Sbírat bezové květy musíme rychle a následně je nutné dát je co nejdříve sušit. Suší se v tenké vrstvě ve stínu nebo uměle při teplotě do 40 °C. Bez je totiž poměrně snadno náchylný ke znehodnocení. Květy sušíme na dobře větraném místě a ideálně na takovém podkladu, aby větraly ze všech stran.

Kde kvete bez

Rozšířený v lužních lesích, na březích, v plotech a na okrajích lesů, s oblibou na dusíkem bohatých půdách, až do alpských údolí (asi 1 200 m n. m.). Vyskytuje se téměř v celé Evropě s výjimkou nejzazšího severu, dále roste na území Malé Asie až po Západní Sibiř, v Severní a Jižní Americe a také na území Austrálie.

Jak dlouho vařit Bezinkový med

Doba vaření je zhruba hodina, hodina a půl. Hustotu medu zkoušíme kápnutím trošky sirupu na talířek, na kterém necháme vychladnout. Čím je chladnější, tím je hustější. Bezinky netrháme u silnice a vybíráme si květy bez broučků a mšic.

Kdy Odkvétá bez

„Před lípou smekni, před bezem klekni,“ říká jedno staré české přísloví. Doslova před pár dny začala tato oblíbená léčivka kvést, ideální doba pro její sběr začíná koncem května a končí na přelomu června a července, tak neváhejte a vyrazte do přírody, která nabízí náruče voňavých nažloutlých květů.

Jak poznat jedlý bez

Poznat jej můžeme podle vejčitých lichozpeřených listů, které jsou uspořádány po pěti. V době květu si jej téměř není možné zaměnit – jeho tvar a vůně je pro bez černý specifická, stejně jako jeho plody.

Kde sbírat bez

Bez černý najdete na vlhkých lesních mýtinách, na kamenitých místech, v roklích, na mezích, u cest a na rumištích. V přírodě roste volně na světlých i polostinných místech. Jediné, čemu byste se měli vyhnout, je sbírat bez u rušných zaprášených cest nebo v blízkosti pole, tam hrozí kontamniace chemickými postřiky.

Co se dá dělat z bezu

Bezinky totiž nejen dobře chutnají, ale také intenzivně léčí všechny možné neduhy.Bezinkový čaj na bolesti nervového původu.Sušené plody bezinek zastaví průjem.Bezinkové kloktadlo na bolest v krku a afty.Bezinková šťáva.Sladký bezinkový rozvar – skvělá náplň do dezertůBezinková marmeláda.Bezinkový kompot a pudink.

Co se dá udělat z květů bezinek

Z květů se dá připravit Bezová šťáva nebo kvašením osvěžující limonáda. Je možné z nich vyrobit i sirup. Ze sušených léčivý čaj. Z bezinek se vyrábí sirup, marmeláda, likéry i víno.

Jak se dělá med z bezu

Květy opereme a odstříháme velké stonky. Květy s citronem povaříme 20 minut v litru vody a necháme 24 hodin vyluhovat. Druhý den přecedíme přes plátno, do šťávy přidáme cukr a vaříme, až se začne táhnout. Horké plníme do sklenic a zavíčkujeme.

Kdy končí alergie

Oficiálně pylová sezóna v Česku trvá zhruba od března do konce září a je jí možné rozdělit do tří období. Na jaře alergiky trápí hlavně pyly z dřevin, v létě potom pyly trav a na podzim pyly plevelů, a to především pelyněk a ambrózie.

Kdy rostou bezinky

Doba květu černého bezu je od června do července a najdete jej témeř všude, kromě nejvyšších poloh. Plodem bezu jsou tzv. bezinky, červené až černé kuličky o rozměru několika málo milimetrů.

Co léčí černý bez

Černý bez patří do každé lékárničky!

Doporučuje se i při problémech s nespavostí a také i při cévních chorobách. Připisuje se mu i pozitivní vliv na snižování vysokého krevního tlaku, podporuje činnost jater a najdete jej i v detoxikačních čajích. Odvar z květů je výborným kloktadlem při zánětu mandlí a dásní.

Jak se zbavit bezu

Černý bez je velmi vnímavý k roudupu, podobně jako kopřivy. Stačí ho jednou stříknout a má to spočítané. Abyste nezasáhla vistárii, nebo jiný obrost, snad by se to dalo během aplikace oddělit igelitovou folií. Tu bych odstranil až po zaschnutí, respektive po vstřebání roundupu listovou plochou.

Jak dlouho se vaří bezový med

Postup přípravy

Dbáme na to, aby byly květy všechny pořádně namočené. Necháme namočené do druhého dne, potom pořádně vyždímáme a šťávu přecedíme. Přidáme cukr a vaříme na mírném ohni cca hodinu a půl. Naplníme do skleniček, zavíčkujeme, otočíme na 5 minut dnem vzhůru.

Kdy je alergie nejhorsi

Imunitní systém lidského organismu může reagovat na některá jídla, na bodnutí od hmyzu nebo na rostliny v přírodě. A nyní je právě roční období, ve kterém většina alergiků trpí nejvíc. Hlavně ti, sezonní, kteří jsou alergičtí na pyly a trávy. Během června, července, srpna a září je pylových alergenů v ovzduší nejvíce.

Co roste alergie

V přírodě ale stále rostou byliny – heřmánek, jetel, jitrocel, pelyněk, šťovík, drnavec, ambrozie, merlíkovité (merlík, lebeda, špenát, červená řepa, cukrová řepa) a kopřivovité.

Kde najdu bez

Lze jej najít na vlhkých lesních mýtinách, na kamenitých místech, v roklích, na mezích, u cest a na rumištích. V přírodě roste volně na světlých i polostinných místech. Vyskytuje se též hojně na venkově na plotech a domech a v zahradách, tedy především na místech bohatých na živiny, především dusík, a vlhkých místech.

Jak často pít bezový čaj

Léčivé účinky mají všechny části této výjimečné rostliny – květy, plody, listy, kůra i kořeny. Čaj z květů černého bezu by se měl však užívat s mírou, ne déle jak jeden měsíc. Poté je dobré dát si 14denní pauzu, a až poté si můžete dopřát bezovou ozdravnou kúru znovu.

Kdy jsou zralé bezinky

Bobule černého bezu v Česku dozrávají během září a října. Již od poloviny května lze však sklízet jeho květy.

Co s Bezinkou

Plody bezinky obsahují vitaminy B, C, glykosidy, antokyan, karoteny a organické kyseliny. Z bezinek můžete vyrobit sirup, víno, likér, marmeládu nebo čaj. Šťáva z plodů bezinky pomáhá zejména při léčbě migrén, nervových chorob a při zánětu trojklanného nervu.

Jak se dělá bezinkový likér

Bezinky otrhejte a omyté bobulky vložte do hrnce.

Vařte dalších pět minut, poté sundejte z plotýnky a nechte zcela vychladnout. Až to bude vychladlé, přidejte rum, promíchejte a plňte do čistých suchých sklenic, ideálně vytvářených. Likér uchovávejte v ledničce, pokud ho dřív nevypijete, vydrží v ní rok určitě.

Co zhoršuje alergii

Stresem ke zhoršení alergie

Z nealergických onemocnění zhoršují alergie obecně vzato infekce a stres. Stres zhorší jak ekzém, tak astma. Virová infekce dýchacích cest může vyvolat, zejména u malých dětí, vzplanutí astmatu. Také onemocnění žaludku a jícnu – tzv.

Jak se projevuje silna alergie

Mezi běžné příznaky alergie patří:

Kýchání Nadměrná tvorba hlenu. Snížená koncentrace a rozhodování Astma.