Kdy se Řízkuje?

Které rostliny lze Řízkovat

Typy řízkováníŘízky ze stonku: fíkusy, monstery, maranty, sukulenty.Listové řízky: africká fialka, tchýnin jazyk nebo oblíbená tlustice vejčitá.Kořenové řízky: oblíbená pilea a některé trvalky, zejména ty s dužnatými kořeny.
Archiv

Jak spravne Řízkovat

Řízky dáte zakořenit buď rovnou do substrátu, nebo je nejprve vnoříte do nádoby s vodou; ve vodě vypustí kořínky, a teprve pak se vysadí běžným způsobem. Řízky přitom zásadně odebírejte jen ze zdravých rostlin. Běžně se pomocí řízků množí například africké fialky, fíkus benjamín či vánoční kaktus.
Archiv

Co lze Řízkovat

Řízkovat můžete krásně kvetoucí ibišek syrský, hortenzie, skalník, nebo i ostružiník… konec léta je ideální dobou. Pozdní léto je příznivé pro řízkování nejen stálezelených bylinek, ale i popínavých rostlin a keřů, které se používají jako solitéry i pro výsadbu živých plotů.

Kdy Řízkovat pokojové rostliny

Předjaří a jaro je vhodnou dobou pro množení pokojových rostlin. Z kousku výhonu, jehož odebrání rostlina ani nepocítí, doroste nová.

Kdy přesazovat řízky

Jakmile kořínky prorostou sadbovacím médiem, jsou řízky připravené k přesazení. S tím byste neměli otálet, protože pokud kořenům neumožníte se vitálně rozvíjet, rostliny to stresuje a jejich růst se může výrazně zpomalit.

Jak se starat o řízky

Abyste řízku vytvořili co nejlepší podmínky pro zakořenění a růst, seřízněte ho v šikmém úhlu 45°. Seříznutím vytvoříte větší plochu pro růst kořenů. Spodní pár listů a větví ořízněte, aby nezahnívaly. Spodní část klonu poté namočte do gelového či práškového stimulátoru.

Jak podpořit zakořenění

Velmi oblíbené je hřížení, kdy větévku ohneme k zemi, přichytíme drátem a necháme zakořenit. Pak už jen stačí větévku odstřihnout od matečné rostliny a na konci léta přesadit na budoucí stanoviště.

Kdy odebírat řízky

Odběr řízků

Použít můžeme úplně měkké řízky (květen – někdy z přirychlených keřů), polovyzrálé (od poloviny června do poloviny července, kdy letošní větvičky již začínají mírně dřevnatět) i vyzrálé řízky (letorosty mají být již celé vyzrálé – nemusí být úplně zatvrdlé).

Kdy Rizkovat keře

Ideální doba pro řízkování vašich okrasných keřů nastává s příchodem pozdního léta. Dobré je nastudovat, které typy okrasných keřů jsou vůbec pro tento typ množení vhodné. Za nejlepší okrasné keře považujeme například ptačí zob, vrba, růže, svída nebo tavolník.

Kdy stříhat tlustici

Tato schopnost se prý odvíjí od toho, kolik má tlustice světla, jestli ji letníme a zdali ji pravidelně tvarujeme stříháním. Co se týče vhodného času pro zaštipování tlustic a tvarování, je to samozřejmě jaro.

Jak dlouho trvá zakořenění řízků

K řízkování jsou používány postranní větvičky odebírané nejlépe s patkou. Z řízku jsou jehlice odstraněny nožem. Při odtrhávání by došlo k poškození pokožky. Zakořenění trvá 6 až 12 týdnů ale i 6 měsíců, podle druhu a podmínek.

Jak Řízkovat dřeviny

Pro řízkování keřů si zakoupíme substrát určený pro řízkování. Řízky do něj zapíchneme, zalijeme a nádobu s řízkem zakryjeme čirým plastovým sáčkem, použít též lze pro více nádob s malými řízky plastové miniskleníčky, využít lze též množírnu či pařeniště, pozor však na přímé slunce.

Jak urychlit zakořenění

Pokud bychom chtěli jejich růst podpořit a i urychlit, můžeme sáhnout třeba po lignohumátu (výživa a podpora kořenového systému), který zředíme s vodou dle návodu. Další možností je použít stimulátor kořenů (bílý prášek), který opatrně nasypeme na řízek v místech, kde má vzdušné kořeny.

Co je Stonkový řízek

Stonkový řízek vzniká při seříznutí vrcholů výhonu. Z odříznuté stonkové části by měly vyrůstat 2 až 3 listy. Ten nejspodnější je nutné vždy odstranit.

Jak urychlit růst kořenů

Abychom docílili takových výsledků, je nezbytná stimulace tvorby kořenů. Obecně jsou stimulátory zakořeňování používány pro máčení semen, tím pak podporují produkci klíčků a kořínků před samotným setím nebo pro máčení kořenů rostlin a dřevin před výsadbou.

Jak urychlit zakořenění řízků

Šťáva z aloe s nehodí jen na popáleniny. Jde o nezastupitelného pomocníka,kterého by měl mít doma prakticky každý. A to včetně zapálených zahrádkářů. 10 kapek čerstvé šťávy stačí na to, aby stimulovaly růst kořenů u řízků květin nebo bylinek.

Jak dlouho trvá zakořenění řízku

K řízkování jsou používány postranní větvičky odebírané nejlépe s patkou. Z řízku jsou jehlice odstraněny nožem. Při odtrhávání by došlo k poškození pokožky. Zakořenění trvá 6 až 12 týdnů ale i 6 měsíců, podle druhu a podmínek.

Jak Rozmnozit keře

Pro řízkování keřů si zakoupíme substrát určený pro řízkování. Řízky do něj zapíchneme, zalijeme a nádobu s řízkem zakryjeme čirým plastovým sáčkem, použít též lze pro více nádob s malými řízky plastové miniskleníčky, využít lze též množírnu či pařeniště, pozor však na přímé slunce.

Kdy množit rybíz

Ideální doba pro řízkování rybízu je září. Vyhlédněte si letoští vyzrálou větvičku, u ní je největší pravděpodobnost, že zakoření. Poznáte ji snadno, má světlejší a hladší kůru než ty z předchozích let.

Jak se množí růže

Stačí v předjaří ohnout vytipované, silné výhony a zasadit je do země, ale tak, aby vrchol směřoval vzhůru. Tu část výhonu, od které chceme, aby v zemi zakořenila, zajistíme (zafixujeme) například kolíky. Pokud se nám vše podaří, můžeme nově vzniklé, kořenící rostliny, přesadit již následující jaro.

Proč padají listy u tlustice

Crassula – tlustice

V zimě, kdy je méně světla má ráda vegetační klid, zálivku snížíme na minimum, aby se výhony netáhly za světlem. Ideální je i snížení teploty pod 15°C, ale není to podmínkou, tlustice zvládnou pokojovou teplotu celoročně. Příliš vysoké zimní teploty mohou ale vést ke ztrátě listů.

Jak řezat kaktusy

– Článkovité kaktusy se odřezávají u paty článků, tedy v nejužším místě napojení. Poranění je potom rozsahem malé a rostlina se z něj může dobře vzpamatovat. – Zahnívající místa na těle se musí vyříznout až ke zdravé, světlé, nezabarvené části.

Jak zakořenit monsteru

Stačí uříznout list společně se vzdušným kořenem a nechat zakořenit buď ve vodě, nebo rovnou sázet do zeminy.

Jak dlouho koreni řízky

Optimální teplota vzduchu pro zakořenění je 15–18 °C, stačí i 10–14 °C. Důležitá je teplota půdy, která má být u některých subtropických rostlin až 20 °C. Polovyzrálé řízky dřevin průměrně koření 4–6 měsíců.

Kdy množit Skalník

Ani množení skalníků není nijak obtížné, obzvláště druhů poléhavých. Uříznuté větvičky snadno zakoření, čili skalníky se výborně množí řízkováním. Letorosty je nejlepší odebrat po půlce června.