Kdy skončila kolonizace Afriky?

Kdo kolonizoval Afriku

V posledních dvaceti letech 19. století pro sebe zabíraly mocné evropské mocnosti (Británie, Portugalsko a Francie) rozsáhlé oblasti Afriky i Asie, a stejně tak činily v menším měřítku i Itálie, Německo a Belgie. Tyto mocnosti si v posledních dvaceti letech 19. století celkem bez problémů rozdělily Afriku na mapě.

Kdo se podílel na rvačce o Afriku

Rozsáhlá území ve vnitrozemí Afriky prozkoumal skotský cestovatel a misionář David Livingstone [dejvid livingstn].

Kdy byla objevena Afrika

To je rok 1492 a objevení amerického kontinentu. Ze samého důvodu vznikly objevné portugalské plavby kolem břehů Afriky: Bartolomeo Diaz, obeplutí mysu Dobré naděje. A 1498 přistál Vasco de Gama na místě, kde později vznikla již zmíněná Kalkata.
Archiv

Jak probíhala kolonizace

Lidská kolonizace se obvykle dělí na vnitřní (místní, např. mýcení lesů) a vnější. Příčinou kolonizace bylo zejména přelidnění a hledání či dobývání nové zemědělské půdy, budování vzdálených obchodních stanic a osad a konečně dobyvačná expanze zejména západoevropských států v novověku.

Kdo první objevil Afriku

Prvními Evropany, kteří dorazili do Afriky byli Řekové, kteří se o Africe dozvěděli pravděpodobně od Féničanů (Féničané byli semitský kmen, který osídlil krajinu podél pobřeží Syropalestinské oblasti.), kteří od roku 900 př. n. l. obchodovali s Berbery od dnešního Maroka po dnešní Libyi.

Co je to rok Afriky

Po vlně bojů za nezávislost a také kvůli oslabené pozici evropských mocností po druhé světové válce došlo k dekolonizaci Afriky, která vyvrcholila v roce 1960, který je znám jako Rok Afriky.

Co je hon na Afriku

V roce 1914 byly naopak formálně nezávislé pouze dva státy: Etiopie a Libérie. Přechod od neformální kontroly prostřednictvím obchodních stanic k formálnímu ovládnutí velkých území evropskými mocnostmi se nazývá jako hon o Afriku (angl. Scramble for Africa).

Proč byly kolonie

K těm nejdůležitějším patří získávání zdrojů, ale i přísun pracovní síly a v neposlední řadě také získávání nových trhů pro odbytiště svých výrobků. O kolonialismu můžeme hovořit už v dobách starých Řeků, kteří kolonizovali Středomoří. Mezi nejznámější řecké kolonie patřily třeba Syrakusy.

Kdo jako první obeplul Afriku

Vasco de Gama (1449-1524), Portugalec), lodi Sao Gabriel, Sao Raphael a Berrio. V letech 1497-1498 poprvé obeplul Afriku a našel námořní cestu do Indie.

Kdo jsou původní obyvatelé Afriky

Jako Berbery souhrnně a obecně označujeme africké národy žijící v severní části Afriky. Zatímco dříve obývali souvislý pás od Kanárských ostrovů přes Maroko až po Egypt, dneska se dají vypátrat v Maroku, Alžírsku, Mali, Nigeru a Tunisku. Poskromnu jich žije v Egyptě a v Libyi.

Co se těží v Africe

Má 30% světových zásob kobaltu, 10% mědi, a těží se tam i zlato , stříbro, diamanty, cín, mangan, ale také uran a ropa a další minerály. A přitom Demokratická republika Kongo, předtím Zair a předtím Belgické Kongo, se utápí v bídě. Velká většina jeho sedmdesáti milionů obyvatel žije v nelidských podmínkách.

Jak se dělí Afrika

Běžné členění Afriky definované OSN uvádí pět základních regionů, a to Severní Afrika, Západní Afrika, Střední Afrika, Východní Afrika a Jižní Afrika.

Co odděluje Evropu od Afriky

Od Evropy ji odděluje Středozemní moře a nejblíže jsou k sobě oba kontinenty v Gibraltarském průlivu (14 km). S Asií je Afrika spojena Suezskou šíjí (120 km), jižně od Suezské šíje pak oba kontinenty odděluje Rudé moře.

Kdy skončil kolonialismus

Symbolickým počátkem dekolonizace bylo dosažení samostatnosti nejvýznamnější britské kolonie Indie v roce 1947. Během 50. let 20. století zasáhla vlna dekolonizace oblasti jižní Asie, a to především francouzské Indočíny.

Který stát se stal první anglickou kolonií

První anglickou osadou byla Virginia (založená ještě za Tudorovců). Roku 1607 bylo založeno město Jamestown. V 17. století pak vznikaly další osady na východním pobřeží Severní Ameriky.

Kdo obeplul celý svět

Až výprava portugalského mořeplavce ve španělských službách Fernaa de Magalhaese přinesla definitivní a nezvratitelný důkaz o tom, že mají pravdu – jako první obeplula planetu. Sám Magalhaes (známý též jako Ferdinand Magellan či Fernando de Magallanes) zpět do Evropy nedorazil, neboť byl zabit na Filipínách.

Co se stalo v roce 1498

31. července – Při třetí cestě na západní polokouli objevil Kryštof Kolumbus ostrov Trinidad. Kryštof Kolumbus přistál na pobřeží Jižní Ameriky. Portugalští mořeplavci dopluli k pobřeží dnešní Tanzanie a Keni.

Co je typické pro Afriku

Pro celou Afriku jsou typické rozdíly mezi městem a regiony na venkově, kde nemusí být dobrý přístup k elektrice, plynu nebo vodě. Tyto oblasti určují původní tradici jídla – vaří se na dřevě a na uhlí, typický je čaj, cukr, koření, opékané maso a na slunci uzrálá zelenina.

Co se vyváží z Afriky

Zemědělství zaměstnává 80% obyvatel a pro domácí spotřebu produkuje kasavu, kukuřici, cukrovou třtinu, banány a plantýny, sorgo, rýži, proso, fazole, kokosové ořechy a ovoce (mango). Velkou část vývozu pokrývají káva a bavlna, vyváží se také sisal, hřebíček a vanilka (Zanzibar). Země má velké stavy skotu i koz.

Jak se mluví v Africe

Nejvíce obyvatel Afriky, celých 150 milionů, hovoří arabsky. Místní verze arabštiny jsou však často tak odlišné, že Arabové žijící v různých zemích si navzájem nerozumějí. Z původních afrických jazyků má nejvíce mluvčích hauština. Tímto jazykem hovoří přibližně 25 milionů lidí v severní Nigérii a jižním Nigeru.

Kdo stál v čele kolonií

Nástup Anglie, Francie a Nizozemí v 17.

století dominovali evropskému kolonialismu jako novému jevu v evropských dějinách Španělé a Portugalci, situace se změnila po polovině 16. století s postupným nástupem dvou nových velmocí Anglie a Francie. Španělsko a Portugalsko si své kolonie nicméně udržely do začátku 19.

Co patří k Anglii

Spojené království tvoří čtyři země (anglicky constituent countries) – Anglie, Severní Irsko, Skotsko a Wales. S výjimkou Anglie, která je spravována přímo centrálními institucemi Spojeného království, se ostatní tři země těší různé míře autonomie.

Jak dlouho trvala cesta kolem světa

Celá cesta trvala tři roky a 27 dní; pro zajímavost: současným světovým rekordmanem v nejrychlejší plavbě lodí kolem světa je od ledna 2017 francouzský jachtař Francis Joyon, jenž zeměkouli obeplul v trimaranu za 40 dní, 23 hodin, 30 minut a 30 sekund.

Kdo obeplul jako první Afriku

Vasco de Gama (1449-1524), Portugalec), lodi Sao Gabriel, Sao Raphael a Berrio. V letech 1497-1498 poprvé obeplul Afriku a našel námořní cestu do Indie.

Co se stalo 26 září

1939 – Josef Čapek byl převezen z tábora v Dachau do Buchenwaldu, kde pobyl 34 měsíců. 1953 – V Praze byl otevřen Letenský tunel, který spojuje Štefánikův most s Letenskou plání. 2000 – V Praze začalo 55. výroční zasedání Rady guvernérů Mezinárodního měnového fondu a skupiny Světové banky.