Kdy stříhat Čechravu?

Jak se starat o Čechravu

Pro pěstování čechrav volíme neutrální či spíše mírně kyselou až kyselou půdu, která je vlhká, humózní, dostatečně výživná a také hluboká. Rostliny potřebují dostatečnou vlhkost, takže je nenecháme vyschnout, neboť suchý vzduch může způsobit zasychání listů.
Archiv

Čím hnojit Čechravu

Hnojení: Hnojíme plnými hnojivy s kyselou reakcí. Množení: Čechravy se množí dělením trsů na jaře nebo na podzim.
Archiv

Kdy kvete Cechrava

Jedním z hlavních lákadel čechravy je její schopnost kvést v období, kdy jiné rostliny již vykvetly. Většina druhů čechravy kvete od června do srpna, čímž do zahrady přináší novou vlnu barev a vitalitu.

Jak je vysoká Čechrava

Stonky jsou hustě olistěné a nesou hluboce dělené ostře pilovité listy. Na jaře jsou často zbarvené dobronzova. Roste v trsech, které lze snadno na jaře nebo na podzim dělit. Rostlina je vysoká od 0,4 – 1 m.
Archiv

Kdy přesadit Čechravu

Přesazení rostliny omladí

Nejvhodnější dobou je jaro: Rostliny vyryjeme ze země, trsy pečlivě probereme a všechny staré či uschlé oddenky odstraníme.

Proč nekvete Čechrava

Čechrava ke svému úspěšnému růstu potřebuje jediné – stín.

Polostín nebo dokonce přímé slunce totiž rostlinu příliš vysiluje, a ta poté neprospívá a samozřejmě ani nekvete.

Co s Odkvetlými trvalkami

Rozdělujte odkvetlé trvalky – zejména druhá polovina srpna je ideální pro rozdělení a přesazení již odkvetlých trvalek jako jsou např. denivky, lilie, kosatce, bohyšky a okrasné trávy. Ze záhonů pravidelně odstraňujte plevel, který rostlinám zbytečně bere živiny i vláhu.

Jak vypadá Čechrava

Čechrava neboli tavolín (Astilbe) je trvalka, patřící mezi lomikamenovité. Má dvojčetně až trojčetně dělené, zpeřené listy. Kvete dlouhými latami květů, převážně v létě. Zkombinujeme-li více odrůd, lze docílit plynulého kvetení od poloviny června až do září.

Kdy se stříhají trvalky

Většinu trvalek na podzim nestříháme, jelikož tak lépe přezimují. Spousta z nich je navíc dekorativní i přes zimu a zahrada tak nezůstane holá. Hlavní řez trvalek tedy přichází až v předjaří a na jaře. Nejvhodnější dobou pro jarní řez trvalek je tedy brzké jaro.

Kdy stříhat Bohyšku

Listy bohyšek se stříhají během pozdního podzimu. Zpravidla po prvních mrazech listy bohyšek odumírají a vadnou, a to je přesně ten správný čas, kdy listy ostříhat a připravit tak rostlinu na přezimování. Zabráníte tak škůdcům, jako jsou např. slimáci, aby v odumřelých listech bohyšek přezimovali.

Kdy co stříhat

Ideální čas na stříhání a prořezávání ovocných stromů a keřů se různí podle druhu. Od poloviny srpna do poloviny září se provádí letní řez, který zajistí v dalším roce bohatší úrodu. Při tomto omlazujícím zákroku se zkracují příliš dlouhé větve a ořezávají nepotřebné výhony.

Co s Odkvetlými Denivkami

Po odkvětu odstraňujte odkvetlé květy, abyste podpořili další kvetení. Po úplném odkvětu odstraňte stonky, které nesly květy. Na zimu denivka zatahuje.

Jak omladit keře

Na plochu okolo keříku je dobré rozprostřít mulč (seno, spadané listí, rostlinný odpad, kůra). Nešetřete, klidně naneste vrstvu pět až deset cm. Zalít keř je důležité zejména v létě nebo sušším období. V dalších letech budou postupně obrážet hlavní větve mladými výhonky.

Kdy řezat dřeviny

Období vegetačního klidu

V praxi se povoluje kácení nejčastěji od 1. listopadu do 31. března. Každý druh dřeviny dosahuje vegetace v jiné době a rovněž je nutné počítat s výkyvy počasí.

Kdy stříhat Denivku

Po odkvětu denivky přihnojíme hnojem, aby narostly nové přírůstky. Na zimu nestříháme listy denivek, tvoří přirozený ochranný kryt před mrazem.

Kdy stříhat stálezelené keře

Stálezelené keře (například buxusy) tvarujte řezem v průběhu května. Pokud potřebují prosvětlení či zmlazení, klidně s tím začněte už nyní. Sestříhat můžete jak živé ploty z těchto keřů, tak i solitérně rostoucí kusy.

Kdy stříhat keře na zahradě

Obecně platí, že keře kvetoucí na jaře, jako jsou tavolníky, zlatice, jasmín, šeřík a další, by měly být prořezány po odkvětu s odstupem zhruba tří let. Keře kvetoucí v létě, jako jsou ořechokřídlec, tavolník, hortenzie, zimolez, mahonie, pámelník, tamaryšek a další, můžete prořezávat každý rok brzy na jaře.

Kdy a jak stříhat třešeň

Nejlepší je provádět řez peckovin (třešně, višně, broskvoně, meruňky, slivoně) v době vegetace. Řez provádíme buď později na jaře, od začátku kvetení do doby po odkvětu, nebo během sklizně či těsně po ní. A i proto nyní nastává ten pravý čas na ořez větví třešní a višní.

Jak se zbavit denivky

Rozdělit je tupými vidlemi nebo vypáčit rýčem – to jsou asi nejlepší řešení. Nahoře potom listy zkraťte asi na polovinu a sázejte. Takto vysazené denivky se dobře uchytí a na jaře pěkně rostou.

Kdy se stříhá Tavola

Poprvé jej zkrátíme hned po výsadbě asi o dvě třetiny, abychom podpořili rozvětvení. Později stříháme podle potřeby. Když se list nebo větev navrátí ke své původní světle zelené barvě, odstraníme je.

Kdy se stříhá Kalina

Kaliny, které slouží jako dřeviny v živých plotech, musí mít tomuto účelu řez plně přizpůsobený. Řez provádíme pravidelně, nejlépe každoročně. Ideálním obdobím je květen až červen, ovšem vždy až po odkvětu. Stálezelený druh kaliny, například Viburnum burkwoodii, neřežeme.

Kdy řezat bez

Kdy prořezat černý bez

Během vegetačního období provádíme pouze mírný výchovný řez a stříhání květenství či plodenství. Starší větve odstraňujeme až na podzim, kdy se rostlina chystá na období vegetačního klidu. TIP: Bez je bezesporu jedním z nejvoňavějších kvetoucích keřů, které můžeme v zahradě pěstovat.

Jak správně stříhat třešeň

Třešeň špatně snáší hluboký řez a obecně není vhodná k přesnému tvarování. Korunu tvarujte čistě jen, co se kvality úrody týče – prosvětlujte a odstraňujte konkurenční výhony. Větve zastřihujte a tvarujte na základ pyramidové koruny. Jednou za 2–3 roky sesaďte vrchol stromu na níže rostoucí větev.

Jak se starat o třešeň

Třešně nesnášejí příliš hluboký řez a přísné tvarování.

Větve mají vyrůstat od hlavní osy pod úhlem alespoň 45°. Ostrý úhel nasazení větví podporuje výskyt klejotoku i vylamování větví. I udržovací řez omezujeme jen na nejnutnější míru – přírůstky zkracujeme jen pokud jsou delší než 60 cm.

Kdy tvarovat keře

Obecně platí, že keře kvetoucí na jaře, jako jsou tavolníky, zlatice, jasmín, šeřík a další, by měly být prořezány po odkvětu s odstupem zhruba tří let. Keře kvetoucí v létě, jako jsou ořechokřídlec, tavolník, hortenzie, zimolez, mahonie, pámelník, tamaryšek a další, můžete prořezávat každý rok brzy na jaře.