Kdy stříhat žluté maliny?

Jak správně stříhat maliny

U maliníku se doporučuje zkracování výhonů u odrůd silně rostoucích s dlouhými pruty, zkracujeme i výhony nevyzrálé, poškozené nebo namrzlé. Konce výhonů zkracujeme pouze o 20 až 30 cm, delší řez totiž výrazně sníží výnosy. Výhony dlouhé kolem 120–130 cm nezkracujeme vůbec.

Jak řezat Remontantní maliny

Remontantní (plodící na ročních větvích) odrůdy po podzimní sklizni ostříháme kompletně, aby byly v zimě vidět jen asi tři centimetry dlouhé pozůstatky posledního porostu. Stříhání maliníku provádíme opět především za účelem prosvětlení pro budoucí vegetaci.
Archiv

Jak stříhat Malinoostružiny

Rostliny během vegetace tvoří dlouhé výhony, které se proti ohýbání uvazují na předem napnutý drát. Na začátku vegetace přihnojujeme plnými hnojivy jako je například Cererit. Řez: Provádíme každoročně po sklizni, odstraníme slabé a přebytečné výhony, dvouleté odstraníme hned nad zemí, jednoleté zkrátíme o 1/3.

Jak se starat o maliny

Maliník vyžaduje kypré, písčitohlinité a hlinité propustné půdy, s mírně kyselou půdní reakcí. Nevhodné jsou těžké jílovité a zamokřené půdy, kde rostliny trpí houbovými chorobami. Maliny jsou také poměrně citlivé na obsah chloru v půdě, proto nepoužíváme chlorové vápno na vápnění půdy.
Archiv

Kdy a jak stříhat maliny

Ideálně po sklizni, hned v létě. Ale pokud to nestihnete, můžete je ostříhat i na podzim, v zimě, nebo na jaře.

Co je Remontantni Malina

Výhony jednouplodících odrůd po sklizni odumírají, ale už během vegetace vyrůstají výhony nové, které budou plodit v příštím roce, kdežto výhony remontantních odrůd po přezimování znovu plodí. Tato plodnost ovšem není tak vysoká jako v prvním roce a výhony pak po sklizni odumřou.

Kdy stříhat Stáleplodící maliny

1) Seříznout všechny výhony po odplození na podzim, těsně nad zemí. Maliník pak ale plodíc pouze jednou, na podzim. Plody však bývají větší. 2) Po letní sklizni vyřezat výhony, ze kterých se sklízelo.

Kdy a jak Zastrihnout maliny

Ideálně po sklizni, hned v létě. Ale pokud to nestihnete, můžete je ostříhat i na podzim, v zimě, nebo na jaře.

Kde se daří Malinám

Jižní, jihozápadní či jihovýchodní lokace je pro ně naprosto ideální. Nebojte se je zasadit do svažité části zahrady nebo do terasovité zahrady. Sázkou na jistotu sladkých plodů je slunné stanoviště, ale docela dobře zvládnou i polostín – budou pak ale méně plodit. Maliníky mají rády neutrální nebo mírně kyselé půdy.

Co zasadit pod maliny

Za dobré sousedy malin se považují také švestky, hrušky, horský jasan, červený a černý rybíz, zimolez a rajčata. Milovníci květin sázejí vedle malin růže, dřišťál, různé druhy jalovce. Pro maliny je důležitá kvalita půdy. Pokud web není úrodný, lze situaci napravit zasazením ovsa a wiki mezi řádky.

Jak se stříhají Stáleplodící maliny

2) Po letní sklizni vyřezat výhony, ze kterých se sklízelo. Zůstanou pouze nově narostlé výhony, ze kterých se bude sklízet na podzim. Těmto výhonům se po odplození sestřihnou vršky (cca 30cm) a bude se z nich sklízet znovu, další léto.

Jak uchytit maliny

Způsob pěstování závisí na míře odnožování a růstu šlahounů. Obvykle je vhodné zajistit rostlinám oporu, například jednoduchou drátěnkou nebo dvojdrátím vedle sebe i nad sebou: K drátům přichycujeme plodné výhony úvazky. Po sklizni malin jednou plodících odrůd výhony co možná nejdříve odstraňujeme až u země.

Jaké hnojivo na maliny

Hnojení u malin bývá opomíjeno, přitom jde o rostlinu náročnější na přísun živin. Hnojení je vhodné provádět v předjaří, a to buď použít NPK či Cererit, nebo slepičince. Jednou za 3 roky je vhodné použít vyzrálý kompost nebo hnůj.

Kdy jsou zrale maliny

Na jednouplodících rostlinách zrají plody od července na loňských výhonech, na remontantních sklízíme poprvé od poloviny července, avšak hlavní úrody se dočkáme na podzim, kdy dozrávají plody na nových výhonech. Dočkáme se tedy dvou sklizní v jediném roce.

Kdy se stříhají maliny

Ideálně po sklizni, hned v létě. Ale pokud to nestihnete, můžete je ostříhat i na podzim, v zimě, nebo na jaře.

Jak poznat Remontantní maliny

Odrůdy maliníku plodí buď na výhonech vyrostlých v loňském roce, takovým říkáme jednouplodící, nebo již na nových letorostech, a to na jejich koncích; takové odrůdy nazýváme remontantní.

Co dát pod maliny

Maliníku svědčí neutrální či mírně kyselá půda (která je nejběžnější), měla by být bohatá na vláhu a humus. Ten do půdy dodáte organickým hnojením, kvalitním kompostem a mulčováním. Maliníku nevadí ani vyšší polohy, v nadmořských výškách nad 600 m n.m. mu hledejte výhřevné místo nebo svah orientovaný k jihu.

Jak sušit maliník

Svěží a čerstvé listy maliníku sbírám od května do srpna a zaměřuji se hlavně na listy z nekvetoucích výhonků v jeho prvním roce života. Nasbíraný maliník suším ve stínu a na dobře větraném místě v tenkých vrstvách. Při "natřepávání" se snažím být co nejopatrnější, jelikož se suché listy snadno drolí.

Kdy a čím se hnojí maliny

Hnojení u malin bývá opomíjeno, přitom jde o rostlinu náročnější na přísun živin. Hnojení je vhodné provádět v předjaří, a to buď použít NPK či Cererit, nebo slepičince. Jednou za 3 roky je vhodné použít vyzrálý kompost nebo hnůj.

Proč pít Maliník

Čaj totiž uvolňuje svaly dělohy, pánevního dna a působí proti křečím. Je bohatý na vitamíny a minerální látky – zejména vitamín C, železo a vápník. Maminky se shodují, že má vliv také na psychickou pohodu i dobrou fyzickou kondici. Pro tyto účinky je však nutné nápoj pít v průběhu několika týdnů.

Jak často pít Maliník

Čaj z maliníkového listí se začíná pít nejčastěji až ve třetím trimestru a to proto, že ve větším množství může vyvolat porod. V malém množství ho můžeme pít již od počátku těhotenství. Během prvního trimestru se doporučuje maximálně jeden šálek denně. V druhém trimestru můžete pít dva až tři šálky denně.

Jak casto pít maliník

V případě sypaného čaje použijte na 250ml vody 1 kávovou lžičku a 15 minut louhujte. Listy natrhané během července a srpna usušte. Čaj připravíte z 2 kávových lžiček, které zalijete 1/4 l vroucí vody a necháte 10 minut vyluhovat.

Kdy začít pít maliník

Maliník – 4 týdny před porodem

Budoucí matky by jej měly začít pít asi tak čtyři týdny před termínem porodu.

Jak si zpříjemnit porod

Vyzkoušejte tyto přírodní metody tlumení bolesti ještě před porodem, a další můžete vyzkoušet v jeho průběhu.Relaxační techniky.MasážHoupání se.Chůze nebo „ploužák“Změny polohy.Hydroterapie.Aplikace tepla a chladu.Strukturované dýchání

Na co pomaha Malinik

Maliníkový čaj je velmi zdraví prospěšný, obsahuje vysoké procento organických kyselin, vitamínu C a tříslovinu. Má silné močopudné a žlučopudné účinky. Lze ho tedy doporučit také při špatném trávení nebo proti průjmu. Maliníkový čaj se doporučuje začít pít těhotným ženám, přibližně 6 až 4 týdny před termínem porodu.