Kdy stříhat mandloň Trojlaločná?

Kdy se stříhá mandloň

Kdy stříhat mandloň

Jak již bylo zmíněno, řez mandloně by měl probíhat v období klidu růstu, tedy v zimním období. Ideální doba pro řez je od prosince do února, kdy strom ztrácí listy a je možné lépe vidět jednotlivé větve.

Jak stříhat mandloň

Řez mandloní provádíme v březnu. Základem je seříznutí plodných výhonů na 4-6 dvojic květních pupenů. Další výhony stromu zkraťte na 1-2 pupeny. To podpoří růst dalších plodných výhonů.

Kdy stříhat okrasnou mandloň

Nahoře pravokořenná mandloň nízká: řez ihned po odkvětu těsně nad zemí. Do podzimu narostou nové nerozvětvené výhony, které následující jaro bohatě pokvetou. Dole keř mandloně nízké naroubovaný na slivoňové podnoži, vyznačení řezu po odkvětu.
Archiv

Kdy stříhat okrasnou slivoň

Kdy provádět řez švestek

Řez švestek doporučujeme provádět hned z jara po vykouknutí prvních pupenů. Řez švestky na jaře totiž nekomplikují listy a lépe je tak vidět, co by se mělo prostříhat.

Jak se starat o mandloně

Stromy jsou vůči mrazu většinou dobře odolné, poškození však, jak už bylo řečeno, hrozí květům. Proto pro pěstování volíme chráněná stanoviště, vyhýbáme se zejména mrazovým kotlinám. Nejvhodnější jsou stanoviště s otevřenou polohou a s teplými, hlubokými, propustnými, středně těžkými půdami, dobře zásobenými živinami.

Co je plod mandloně

Plodem mandloně je peckovice se zeleným chlupatým povrchem. Uvnitř se skrývá zploštělé semeno s dírkovaným povrchem. Rubina plodu je silná, s drobnými tečkami. V době zralosti se zbarvuje do hnědofialova a otevírá se.

Jak pečovat o mandloň

Mandloně nepřemokřujte během zálivky, lépe snesou sucho. Sázejte je na slunečné, nejlépe jižní stanoviště, kde budou ještě navíc dobře chráněné před nárazy větru. Ideální čas je v době vegetačního klidu, tedy na jaře a na podzim. Květů se od mandloně dočkáte už v březnu a dubnu.

Jak stříhat Trojpuk

Trojpuk drsný (Deutzia scabra) – kultivary s bílými a narůžovělými květy, trojpuk něžný (Deutzia gracilis) a trojpuk skvělý (Deutzia magnifica) kvetou bíle. Bohaté kvetení podpoříme řezem po odkvětu tak, že ostříháme odkvetlé stonky až k mladým postranním výhonům.

Co je to mandloně

Mandloň je keřovitá nebo stromovitá rostlina dosahující výšky 5 metrů. Vytváří široké, mírně převislé, zahuštěné koruny ve tvaru kruhové výseče. Stromy rostou velmi bujně ve školce i na trvalém stanovišti.

Kdy a jak stříhat třešeň

Nejlepší je provádět řez peckovin (třešně, višně, broskvoně, meruňky, slivoně) v době vegetace. Řez provádíme buď později na jaře, od začátku kvetení do doby po odkvětu, nebo během sklizně či těsně po ní. A i proto nyní nastává ten pravý čas na ořez větví třešní a višní.

Jak se stříhá třešeň

Třešně nesnášejí příliš hluboký řez a přísné tvarování.

Tvarujeme je proto jen v nejnutnější míře, kdy odstraňujeme konkurenční výhony, zakracujeme kosterní větve do jedné roviny, vystříháváme přebytečné výhony a v době vegetace letorosty zahušťující korunu.

Čím hnojit mandloň

Na mladé stromky používejte každých několik týdnů během sezóny růstu hnojivo s obsahem dusíku. Na dospělé stromy byste měli používat asi kilogram močoviny nebo 15 kilogramů hnoje (jedna aplikace). Bez ohledu na to, jaké hnojivo používáte, nezapomeňte aplikovaný přípravek důkladně zalít a dostat ho tak do země.

Jak vysoká je mandloň

Mandloň obecná je strom, vzácněji keř, vysoký 2–10 metrů s korunou v mládí jehlancovitou, později kulovitou nebo široce vejčitou. Kmen má šedozelenou, později podélně rozbrázděnou borku.

Co plodí mandloň

Plodem mandloně je peckovice se zeleným chlupatým povrchem. Uvnitř se skrývá zploštělé semeno s dírkovaným povrchem. Rubina plodu je silná, s drobnými tečkami.

Kdy se stříhá trojpuk

Trojpuk drsný (Deutzia scabra) – kultivary s bílými a narůžovělými květy, trojpuk něžný (Deutzia gracilis) a trojpuk skvělý (Deutzia magnifica) kvetou bíle. Bohaté kvetení podpoříme řezem po odkvětu tak, že ostříháme odkvetlé stonky až k mladým postranním výhonům.

Kdy co stříhat

Ideální čas na stříhání a prořezávání ovocných stromů a keřů se různí podle druhu. Od poloviny srpna do poloviny září se provádí letní řez, který zajistí v dalším roce bohatší úrodu. Při tomto omlazujícím zákroku se zkracují příliš dlouhé větve a ořezávají nepotřebné výhony.

Jak tvarovat třešeň

Třešeň špatně snáší hluboký řez a obecně není vhodná k přesnému tvarování. Korunu tvarujte čistě jen, co se kvality úrody týče – prosvětlujte a odstraňujte konkurenční výhony. Větve zastřihujte a tvarujte na základ pyramidové koruny. Jednou za 2–3 roky sesaďte vrchol stromu na níže rostoucí větev.

Jak ořezat velkou třešeň

Při řezu musíme dodržet 3 zásady: koruna by měla být složena ze tří či čtyř hlavních větví (nejvýše pěti), vždy zachováváme větve, které rostou z těch hlavních pod úhlem 45o a zbytečně nezkracujeme nové výhony – zkrátíme pouze ty, které jsou delší jak 60 cm. Před řezem je dobré prohlédnout si strom z dálky.

Kdy se může stříhat třešeň

Nejlepší je provádět řez peckovin (třešně, višně, broskvoně, meruňky, slivoně) v době vegetace. Řez provádíme buď později na jaře, od začátku kvetení do doby po odkvětu, nebo během sklizně či těsně po ní. A i proto nyní nastává ten pravý čas na ořez větví třešní a višní.

Jak Zmladit třešeň

Pokud u třešně je podnož ptáčnice, která roste do velké výšky, je dobré zmlazovat každé 3 roky při sklizni. Zmlazujeme odříznutím hořejších větví s třešněmi, které nejdou očesat – ty pak očešeme na zemi. Rány po zmlazení zatíráme štěpařským voskem, aby dřevo nepraskalo.

Kde rostou mandloně

Odkud mandloň vlastně pochází, kde je ona pravlast mandloní, je obestřeno tajemstvím. Nikdo ji nedokáže lokalizovat přesně, ale odborníci se domnívají, že by to mohla být oblast Přední Asie, Zakavkazska, jižního Íránu a Afghánistánu, kde dodnes rostou plané mandle.

Co kdy na zahradě stříhat

Obecně platí, že keře kvetoucí na jaře, jako jsou tavolníky, zlatice, jasmín, šeřík a další, by měly být prořezány po odkvětu s odstupem zhruba tří let. Keře kvetoucí v létě, jako jsou ořechokřídlec, tavolník, hortenzie, zimolez, mahonie, pámelník, tamaryšek a další, můžete prořezávat každý rok brzy na jaře.

Jak omladit keře

Na plochu okolo keříku je dobré rozprostřít mulč (seno, spadané listí, rostlinný odpad, kůra). Nešetřete, klidně naneste vrstvu pět až deset cm. Zalít keř je důležité zejména v létě nebo sušším období. V dalších letech budou postupně obrážet hlavní větve mladými výhonky.

Jak se stříhá jabloň

Po výsadbě jabloně i hrušně stříháme vždy na jaře před rašením. Korunka stromu má mít terminální výhon se čtyřmi hlavními kosterními větvemi. Všechny přebytečné a nevhodně rostoucí výhony hladce odřízneme na větevní kroužek. Základní boční výhony zkrátíme na 4–6 pupenů, volíme výhony směřující ven z koruny.

Jak se starat o třešeň

Třešně nesnášejí příliš hluboký řez a přísné tvarování.

Větve mají vyrůstat od hlavní osy pod úhlem alespoň 45°. Ostrý úhel nasazení větví podporuje výskyt klejotoku i vylamování větví. I udržovací řez omezujeme jen na nejnutnější míru – přírůstky zkracujeme jen pokud jsou delší než 60 cm.