Kdy stříhat okrasné trávy?

Jak ostříhat okrasné trávy

Nestříháme traviny jako je ovsíř, ostřice, metlice nebo smělek s kostřavou. Tyto traviny jen očistěte od suchých částí, ale nůžky na ně nepoužijete. Ořez se týká travin, které se nazývají jako takzvané opadavé neboli zatahující. Tyto trávy musíme zastřihnout, a to do výšky asi deseti až patnácti centimetrů nad zemí.

Které okrasné trávy se Nestříhají

Nízké trávy jako kostřava, carex, Ophiopogon, stipa a Imperata se nestříhají.
Archiv

Kdy svázat okrasné trávy

Kdy svázat trávy

Trávy začínají vytvářet květní klasy koncem léta a nejkrásnější jsou v podzimním období až do prvních mrazů. Vychutnejte si jejich vzdušnost a rozmanitost vybarvených stébel co nejdéle a potom před zimou, obyčejně koncem listopadu nebo začátkem prosince je svažte do snopů.
Archiv

Jak svázat okrasné trávy

Jak svázat okrasné trávy

Pomocí provázku, nejlépe v přírodní barvě, trs svážeme do snopu. Trs nejprve obejmeme a po směru hodinových ručiček zlehka zakroutíme. Provázkem snop pevně svážeme, nemusíme se bát, že bychom rostlinu poničili, na jaře stejně všechny listy i stébla odstraníme.

Kdy se stříhají okrasné keře

Obecně platí, že keře kvetoucí na jaře, jako jsou tavolníky, zlatice, jasmín, šeřík a další, by měly být prořezány po odkvětu s odstupem zhruba tří let. Keře kvetoucí v létě, jako jsou ořechokřídlec, tavolník, hortenzie, zimolez, mahonie, pámelník, tamaryšek a další, můžete prořezávat každý rok brzy na jaře.

Jak se starat o okrasné trávy

Pokud sázíte v období s vyššími teplotami, dopřejte mladým rostlinkám častější zálivku. Jakmile ovšem zakoření, zálivku můžete výrazně omezit a provádět ji pouze v extrémně vysokých teplotách. Většina okrasných trav není nijak zvláště náročná na dodatečné hnojení a nebývá ani častým terčem chorob a škůdců.

Proč nekvetou okrasné trávy

Kosatce potřebují prostor, slunce a málo dusíku. Pokud jste si jisti, že půda na záhonech má dostatek vápníku ani není utužená, zvažte, jestli mají rostliny dostatek slunce – kosatce bradaté by ho měly mít k dispozici asi tři čtvrtiny dne. Bohatost kvetení také klesá, když jsou hlízy vysazeny hustě u sebe.

Proč se svazuje tráva

Před příchodem zimy

Sníh by je rozlomil a vlhkost by dokonala zkázu hnití nebo vzniklý led by roztrhl kořeny. Proto trávy svazujeme do snopů nebo do panáků jako obilí. V podstatě na stéblech již pěstitelsky nezáleží – na jaře vyrostou nové, jde o dekoraci a ochranu rostliny.

Jak stříhat okrasné stromy

Výhony zkracujeme podle potřeby až o dvě třetiny jejich délky. Kratší výhony zkracujeme o něco více, než výhony dlouhé. Nikdy nezastřihujeme větve do jedné roviny. Při tomto řezu rovnou prohlédneme i kořenový systém a zkrátíme ty kořeny, které jsou poraněné.

Jak se starat o okrasné keře

Každý stromek i keř potřebuje dýchat, proto v místech okolo kmenu, tam, kde se ke kořenům vsakuje voda, půdu nakypříme. I v případě, že dřevinu mulčujeme, je však dobré se čas od času pod mulč podívat. Na povrchu půdy se často vytvoří neprodyšná krusta.

Jak rychle roste okrasná tráva

Vysadíte-li ozdobné trávy během léta, nijak to nevadí, jen už nestihnou do konce sezóny plně představit svou krásu, takže toho pravého wow efektu se dočkáte až příští rok. Jde sice o suchomilné rostliny, přesto si bezprostředně po výsadbě zvýšenou péči zaslouží.

Kdy stříhat okrasné stromy

Ten obvykle trvá od začátku listopadu do konce března, záleží však na aktuálních venkovních teplotách. Provedení radikálního řezu v období vegetačního klidu poskytne stromům a kvetoucím dřevinám dostatek času pro regeneraci a podpoří růst výhonů na jaře.

Kdy co stříhat

Ideální čas na stříhání a prořezávání ovocných stromů a keřů se různí podle druhu. Od poloviny srpna do poloviny září se provádí letní řez, který zajistí v dalším roce bohatší úrodu. Při tomto omlazujícím zákroku se zkracují příliš dlouhé větve a ořezávají nepotřebné výhony.

Jak a kdy stříhat okrasné keře

Obecně platí, že keře kvetoucí na jaře, jako jsou tavolníky, zlatice, jasmín, šeřík a další, by měly být prořezány po odkvětu s odstupem zhruba tří let. Keře kvetoucí v létě, jako jsou ořechokřídlec, tavolník, hortenzie, zimolez, mahonie, pámelník, tamaryšek a další, můžete prořezávat každý rok brzy na jaře.

Jak správně stříhat keře

Pokud se Vám zdá keř již přerostlý a hustý, můžete provést silný zpětný řez, kterým zcela těsně při zemi odstraníte všechny výhony. Tím ho zmladíte a podpoříte růst mladých a nových výhonů, které můžete dále upravovat řezem. Provádí se od prosince do poloviny března.

Kdy stříhat okrasné jabloně

Okrasné jabloně narozdíl od ovocných forem řez nepotřebují. Platí, že odstraňujeme jen ty větve, které musíme, to znamená např. ty které jsou poškozené či suché. Pečlivě bychom ale měli odstraňovat plané výhony, které někdy mohou vyrážet z podnože.

Kdy stříhat okrasné dřeviny

Kdy řezat okrasné keře

Obecně platí, že keře kvetoucí v létě (komule davidova, tavolníky, hortenzie, zimolezy..) řežeme brzy na jaře nebo v předjaří a keře kvetoucí na jaře (zlatice, pustoryl, šeřík, na jaře kvetoucí tavolníky..) řežeme až po odkvětu.

Kdy stříhat okrasné jehličnany

Jehličnany mají mírně odlišný biorytmus, než opadavé stromy a keře. Živé větvě jehličnanů lze prořezávat uprostřed léta od července do srpna, ale také v předjaří od února do dubna. Odumřelé větve lze odstraňovat kdykoli v průběhu roku.

Jak řezat staré jabloně

Čím starší strom, tím více větve zkrátíme (o čtvrtinu až polovinu), více zkracujeme větve v horní části stromu než v dolní. Zmlazujeme v únoru, aby narostlo nové dřevo, které bude plodit, ale čím bujněji strom roste, tím řežeme později.

Kdy se řeže

Ořešáky řežeme vždy v období vegetace stejně jako peckoviny. Nejvhodnější doba pro řez je v pozdním jaru až začátkem léta – konec května až červen (červenec). V tomto období, kdy letorosty dosahují délky 5-12 cm, již nehrozí silný mízní tok, který by zbrzďoval hojení vzniklých ran.

Jak tvarovat Jehlicnan

Tvarování živého plotu

Jehličnaté dřeviny se první rok po výsadbě netvarují. V dalších letech se zakracují pouze boční výhony, dokud tvar nedosáhne potřebné výšky. Stálezelené listnaté dřeviny se po výsadbě seřezávají zhruba na polovinu, čímž se podpoří olistění jejich spodní části.

Jak tvarovat okrasné dřeviny

S řezem musíte začít brzy, v době kdy jsou stříhané výhonky ještě měkké, nevyzrálé. Zásah do dřeviny by neměl být drastický. Staré dřevnaté větvičky půjdou stříhat výrazně hůře a nemusejí obrůst! Střih je nutno během roku alespoň jedenkrát opakovat – záleží vždy na tom jak vaše rostlina přirůstá.

Co s vlky na jabloní

Vlky odřízneme v tzv. větevním kroužku. Použijeme řez na patku, což je přibližně 8 až 12 milimetrů dlouhá část se spícími pupeny. Ty pak u jabloní s pravděpodobností 20 až 40 % prorostou a posléze vytvoří plodonosný obrost.

Proč mi nekvete jabloň

Pokud je vybrána špatná odrůda, která není vhodná pro vaši oblast, kvetení nemusí čekat. Jabloň může být nepříjemná: horká nebo studená, příliš vlhká nebo příliš suchá. Takový strom nebude kvést, vynaloží veškerou svou sílu na boj o přežití.

Kdy řezat bez

Kdy prořezat černý bez

Během vegetačního období provádíme pouze mírný výchovný řez a stříhání květenství či plodenství. Starší větve odstraňujeme až na podzim, kdy se rostlina chystá na období vegetačního klidu. TIP: Bez je bezesporu jedním z nejvoňavějších kvetoucích keřů, které můžeme v zahradě pěstovat.