Kdy stříhat svída bílá?

Kdy stříhat Svídu bílou

Keř se dá velmi dobře tvarovat do požadované výšky a tvaru, a to nejlépe na jaře, nebo poté během června až srpna. Dobře snáší i zmlazovací řez, kdy je možné větve zkrátit až na 20 cm. Staré výhony postupně ztrácejí původní červené zabarvení, proto je vhodné je pravidelně vyřezávat.

Jak se zbavit svídy

Svída má během zimy nádherné sytě červené větve. Jde však o jednoleté výhony, starší už nejsou tak zářivé. Abychom svídu omladili, ořežeme ji ve výšce asi 10 cm nad půdou. Jednotlivé větve zkrátíme ostrými nůžkami ve výšce asi 50 cm nad půdou, ne příliš do starého dřeva.
Archiv

Jak rychle roste Svída

Roste rychle do výšky cca 2,5-3m. Rostlina je sama od sebe hustá a lze jakkoli stříhat od konce zimy do poloviny léta. Pro sytě vybarvené větve se někdy doporučuje zpětný řez celého keře na výšku cca 10-20 cm nad zemí, ale není to nezbytné. Svída poroste v jakékoli půdě, přednostně na plném slunci.

Kdy kvete svída krvavá

Na podzim se listy zbarvují nachově červeně. Čepel je eliptická až široce vejčitá, se 3 až 5 páry postranních žilek. Nejvyšší pár žilek odbočuje již asi v polovině čepele, což je charakteristický znak odlišující svídu krvavou od svídy bílé a svídy výběžkaté. Kvete v květnu až červnu.

Jak stříhat Svídu

Základem pěstování svídy je pravidelný řez. Snáší ho dobře jak během vegetace, kdy zejména po jarním řezu rychle obráží, tak i v době vegetačního klidu. Svídy ale nikdy neseřezáváme až zcela u země, ale za venkovním očkem nejvíce 10 centimetrů nad zemí.

Jak daleko od sebe sazet Svidu

Pokud má být plot vysoký nad 4 m, výsadba musí být alespoň 1m od sebe. Pokud chcete dosáhnout výšky 2-3 metry, vzdálenost jednotlivých dřevin od sebe a od oplocení stačí 0,8m.

Kdy přesadit Svídu

Odpověď: Nejspíš máte na mysli svídu bílou (Cornus alba), která je proslulá svými zářivě červenými letorosty v zimním období. Pro sytě zbarvené větve se někdy doporučuje zpětný řez celého keře na výšku přibližně 10-20 cm nad zemí. Tento řez se provádí koncem zimy nebo velmi brzy na jaře.

Jak se mnozi Svida

Množení: Snadno se množí dříny s barevnou kůrou a to na podzim řízkováním přímo na stanovišti, kde chceme, aby rostlina rostla.

Co nejrychleji roste

Růst takovou kostřavu luční asi těžko někdo uslyší, avšak u jiné rostliny z čeledi lipnicovitých se traduje, že roste tak rychle, až je to skutečně slyšet. Jedná se o bambus, rostlinu řadící se do stejné čeledi jako běžné traviny a zároveň nepřekonatelného rekordmana, co do rychlosti růstu.

Jak se mnozi Svída

Svída bílá a svída krvavá se rozmnožuje dřevitými nebo bylinnými řízky, a také výsevem semen.

Jak vysoký může být živý plot

Aby živý plot vytvořil skutečnou zelenou bariéru, měl by být vysoký alespoň 1,5 metru. Vyšší ploty mohou také velmi dobře fungovat, ovšem počítejte s tím, že část zahrady zastíní. Nižší živý plot vám zase neposkytne dostatečné soukromí, ale skvěle se hodí třeba k lemování předzahrádky nebo chodníku.

Kdy sázet jilm

Ano, stále je vhodný čas k sázení, pokud si pořídíte rostliny s balem. V našem případě jsou to rostliny pěstované technologií QP. Narašené či zelené rostliny není možné sázet pouze v případě, že jste si pořídili prostokořenné sazenice, ty se smí sázet pouze brzy na jaře či pozdě na podzim.

Co kdy na zahradě stříhat

Obecně platí, že keře kvetoucí na jaře, jako jsou tavolníky, zlatice, jasmín, šeřík a další, by měly být prořezány po odkvětu s odstupem zhruba tří let. Keře kvetoucí v létě, jako jsou ořechokřídlec, tavolník, hortenzie, zimolez, mahonie, pámelník, tamaryšek a další, můžete prořezávat každý rok brzy na jaře.

Jak omladit keře

Na plochu okolo keříku je dobré rozprostřít mulč (seno, spadané listí, rostlinný odpad, kůra). Nešetřete, klidně naneste vrstvu pět až deset cm. Zalít keř je důležité zejména v létě nebo sušším období. V dalších letech budou postupně obrážet hlavní větve mladými výhonky.

Co dát na plot aby nebylo vidět

Nejčastěji používané jsou jehličnany, ale podle odborníků nejsou ideální. Dostatečně vysoký plot, který ochrání zahradu před zvědavými pohledy, a to i v zimě, lze přitom vypěstovat například z habrů, topolů, ptačího zobu, hlohyně nebo tavolníku.

Jak rychle rostou Jehlicnany

Například lípy a javory můžou ročně přispět asi dalšími 20 centimetry, kolem 50 centimetrů slibují například břízy, vrby či katalpy. Z rychle rostoucích jehličnanů jmenujme třeba cypřišovec Leylandův (až 1 metr za rok) nebo cypřišek nutkajský (60 centimetrů za rok).

Jak zakořenit větev

Postupuje se tak, že řízky z mateční rostliny odříznete ostrým nožem nebo řezákem. Lepší zakořenění můžete podpořit růstovým stimulátorem, které jsou běžně k dostání v zahradnictví nebo hobby marketech. Je to bílý prášek, do kterého "namočíte" tu část rostliny, která by měla zakořenit.

Jak daleko má být strom od plotu

Podle zákona platí, že stromy, které jsou vyšší než 3 metry, musí být vysázeny minimálně 3 metry od hranice se sousedem. U stromů, které jsou nižší, pak platí minimální vzdálenost 1,5 metru.

Jak daleko od sebe túje

Rostliny v živém plotě vydrží pravděpodobně až do konce vašeho života. Jak daleko od sebe sázíme sazenice tůjí Odborníci říkají, že na jeden metr jsou potřeba dvě tůje. Pokud tedy chcete vytvořit například 10 metrů dlouhou stěnu, budete potřebovat 20 tůjí.

Jak daleko od sebe se sazi Buxus

Přibližně do třetiny rýhu vyplňte substrátem a pak už sázejte. Aby rostliny byly v rovné řadě, vypomozte si kolíky, mezi které napnete provázky. Pak už můžete s klidem rozmisťovat rostliny, a to přibližně ve vzdálenosti 60 cm. Zasypte je substrátem.

Jak daleko od plotu túje

Co se dá v takovém případě dělat ODPOVĚĎ: Podle nového občanského zákoníku platí, že by túje měly být vysázeny nejméně metr a půl od společné hranice pozemků.

Co stříháme

Doma běžně používáme kancelářské nůžky na papír, používají se zde ale i mnohem masivnější a ostřejší nůžky krejčovské. Speciální nůžtičky stříhají nehty (součást manikúry), jiné speciální nůžky jsou nůžky kadeřnické resp. vlasové. Zahradnické nůžky zase slouží k oddělování větví a stonků rostlin.

Kdy se stříhají keře

Obecně platí, že keře kvetoucí na jaře, jako jsou tavolníky, zlatice, jasmín, šeřík a další, by měly být prořezány po odkvětu s odstupem zhruba tří let. Keře kvetoucí v létě, jako jsou ořechokřídlec, tavolník, hortenzie, zimolez, mahonie, pámelník, tamaryšek a další, můžete prořezávat každý rok brzy na jaře.

Kdy se stříhá Bříza

Optimální dobou pro řez opadavých stromů je polovina léta. V této době lze řezat břízy a javory, které na jaře sají mízu, a také kaštany a ořešáky, které jsou náchylné na klejotok. Třešně a švestky, které jsou rovněž náchylné na klejotok, je také vhodné řezat v polovině léta.

Proč se davaji koule na plot

Výstražné koule se na vedení vysokého napětí dávají z důvodu varování nízko letících letadel a k prevenci nehod. Červeno bílé koule z plastu vizuálně zvýrazní dráty a letadla tak velmi snadno identifikují, že se mají drátům vyhnout.