Kdy stříhat trvalky na jaře?

Kdy ostříhat odkvetlé trvalky

Většinu trvalek na podzim nestříháme, jelikož tak lépe přezimují. Spousta z nich je navíc dekorativní i přes zimu a zahrada tak nezůstane holá. Hlavní řez trvalek tedy přichází až v předjaří a na jaře. Nejvhodnější dobou pro jarní řez trvalek je tedy brzké jaro.

Kdy sázet trvalky na jaře

Trvalky je nejlépe vysazovat časně zjara (nejpozději do poloviny května) nebo na začátku podzimu. K pozdější výsadbě u stálezelených trvalek používáme sazenice s dostatečně velkým kořenovým balem nebo sazenice v kontejnerech (hrnkové), které lze sázet po celou dobu vegetace.

Co se stříhá na jaře

Co stříhat Typově jde o druhy jako tresť rákosovitá, ostřice, lalang válcovitý, ozdobnice, bezkolence, a prosa. Z exotičtějších kousků pak například Bouteloua gracilis, Hakonechloa macra, „mořská“ Spartina pectinata nebo Chasmanthium latifolium. Pozor, některé si žádají „vyšší“ účes, na dvacet centimetrů.
Archiv

Kdy stříhat hvězdnice

Nové výhony vyšších kultivarů můžeme na přelomu května a června seříznout o jednu třetinu až o polovinu, rostlina bude držet kompaktnější tvar. Pokud i přesto začne pod tíhou květů přepadávat, vytvoříme jí vhodnou oporu. Hvězdnice na podzim nestříháme, řez provádíme až brzy na jaře, kdy rostlinu zkrátíme nad zemí.

Kdy stříhat Bohyšku

Listy bohyšek se stříhají během pozdního podzimu. Zpravidla po prvních mrazech listy bohyšek odumírají a vadnou, a to je přesně ten správný čas, kdy listy ostříhat a připravit tak rostlinu na přezimování. Zabráníte tak škůdcům, jako jsou např. slimáci, aby v odumřelých listech bohyšek přezimovali.

Kdy stříhat Čechravu

Nejen trávy, jejichž suchá stébla a květenství zahradu zdobí přes zimu, se stříhají až na jaře. Platí to také pro trvalky, které kvetou na podzim a stonky tak chrání citlivé srdéčko. K takovým druhům patří například rozchodníky, podzimní sasanky, chryzantémy, ale také třapatky, sápy a čechravy.

Kdy nejlépe sázet trvalky

Sázení na podzim

Záleží na počasí, ale až do poloviny listopadu bývá půda stále přístupná k rytí a sázení rostlin. Toto období je pro výsadbu trvalek nejlepší. Rostliny mají čas zakořenit a na jaře se už plně věnují své nadzemní části.

Jak daleko od sebe trvalky

Období výsadby závisí i na kvalitě půdy. Některé druhy nesnášejí vysazování v těžších půdách vůbec. Větší rostliny se sází na vzdálenost 0,8 – 1,2 m, středně velké do vzdálenosti 0,5 – 0,6 m a menší trvalky do vzdálenosti 0,3 – 0,4 m.

Kdy se stříhají keře

Obecně platí, že keře kvetoucí na jaře, jako jsou tavolníky, zlatice, jasmín, šeřík a další, by měly být prořezány po odkvětu s odstupem zhruba tří let. Keře kvetoucí v létě, jako jsou ořechokřídlec, tavolník, hortenzie, zimolez, mahonie, pámelník, tamaryšek a další, můžete prořezávat každý rok brzy na jaře.

Kdy řezat bez

Kdy prořezat černý bez

Během vegetačního období provádíme pouze mírný výchovný řez a stříhání květenství či plodenství. Starší větve odstraňujeme až na podzim, kdy se rostlina chystá na období vegetačního klidu. TIP: Bez je bezesporu jedním z nejvoňavějších kvetoucích keřů, které můžeme v zahradě pěstovat.

Jak stříhat trvalky

Každá trvalka potřebuje stříhat jinak, aby znovu kvetla a v zahradě vydržela co nejdéle. Nejvýrazněji – na dlaň vysoko – se po odkvětu zkracují chrpy, ostrožky, lupiny, šanty či turany. Jen odkvetlé vršky se naopak odstraňují u čechrav, kohoutků, pivoněk, hvozdíků, kosatců sibiřských.

Co s Odkvetlými trvalkami

Rozdělujte odkvetlé trvalky – zejména druhá polovina srpna je ideální pro rozdělení a přesazení již odkvetlých trvalek jako jsou např. denivky, lilie, kosatce, bohyšky a okrasné trávy. Ze záhonů pravidelně odstraňujte plevel, který rostlinám zbytečně bere živiny i vláhu.

Co s Odkvetlými Denivkami

Po odkvětu odstraňujte odkvetlé květy, abyste podpořili další kvetení. Po úplném odkvětu odstraňte stonky, které nesly květy. Na zimu denivka zatahuje.

Jak se starat o trvalky

Krásné trvalky v každém ročním období

Na jaře byste měli trvalkový záhon zbavit listí a ostříhat zmrzlá květenství a zmrzlé listy. U vysokých trvalek seřízněte výhon z minulého roku až po zem; spodní listy ponechejte. Je důležité, aby seschlé výhony z minulého roku nebránily v růstu čerstvým, mladým výhonkům.

Jak se Strihaji trvalky

Stříhejte všechna odkvetlá květenství, která po celou zimu zdobila vaši zahradu. Trávy střihněte okolo 5 cm centimetrů nad zemí. Výjimkou jsou stálezelené druhy (např. kostřavy, kavyl), ty pouze vyčistíme.

Kdy založit trvalkový záhon

Ideální dobou pro založení trvalkového záhonu a výsadbu je podzim. Nejlepší je osázet záhon v září a říjnu. Alternativně jsou vhodnou dobou pro výsadbu měsíce březen a duben.

Jakou zeminu na trvalky

humusovitá půda, hluboká a bohatá na živiny.povrch zeminy udržujte rytím a mulčováním v provzdušněném stavu.kombinace hlavních a doplňkových trvalek ve skupinkách.slunné místo.

Jak stříhat keře na jaře

Prosvětlení a zmlazení

Těsně u země vyřežte větve odumřelé, případně ty, jež keř zahušťují. Zároveň lze u starších keřů přikročit k zmlazení rostlin: nejstarší větve odříznete těsně u země (tento zákrok postačí po dvou až třech letech opakovat).

Jak omladit keře

Na plochu okolo keříku je dobré rozprostřít mulč (seno, spadané listí, rostlinný odpad, kůra). Nešetřete, klidně naneste vrstvu pět až deset cm. Zalít keř je důležité zejména v létě nebo sušším období. V dalších letech budou postupně obrážet hlavní větve mladými výhonky.

Kdy stříhat keře na jaře

Obecně platí, že keře kvetoucí na jaře, jako jsou tavolníky, zlatice, jasmín, šeřík a další, by měly být prořezány po odkvětu s odstupem zhruba tří let. Keře kvetoucí v létě, jako jsou ořechokřídlec, tavolník, hortenzie, zimolez, mahonie, pámelník, tamaryšek a další, můžete prořezávat každý rok brzy na jaře.

Kdy co stříhat

Ideální čas na stříhání a prořezávání ovocných stromů a keřů se různí podle druhu. Od poloviny srpna do poloviny září se provádí letní řez, který zajistí v dalším roce bohatší úrodu. Při tomto omlazujícím zákroku se zkracují příliš dlouhé větve a ořezávají nepotřebné výhony.

Co s kopretinami po odkvětu

Kopretiny platí za jedny z nejdéle kvetoucích rostlin, jejich nádherné bílé květy vydrží v plné kráse i čtyři týdny. Po odkvětu se dají výhony seříznout a koncem sezony rostliny většinou vykvetou znovu.

Kdy stříhat Denivku

Po odkvětu denivky přihnojíme hnojem, aby narostly nové přírůstky. Na zimu nestříháme listy denivek, tvoří přirozený ochranný kryt před mrazem.

Kdy delat záhon

Ideální je zrýt záhony na podzim, můžeme to ale udělat i na jaře – a čím dříve, tím lépe. Při rytí je do půdy vhodné vpravit kompost, zkompostovaný hnůj či písek na vylehčení. Záleží i na budoucím osevním plánu.

Čím stříhat keře

Co budete potřebovatPodle výšky keřů nejspíše štafle.Plotostřih (motorové zahradní nůžky a motorové prodloužené zahradní nůžky)Zahradnické nůžky ✂️ a pákové nůžky na silné větve.Pilu v případě suchých či opravdu silných větví či kmenů