Kdy stříhat švestku na jaře?

Kdy se mají stříhat švestky

Řez švestek doporučujeme provádět hned z jara po vykouknutí prvních pupenů. Řez švestky na jaře totiž nekomplikují listy a lépe je tak vidět, co by se mělo prostříhat. Prořezání švestky v únoru spadá do kategorie mýty a pověsti. Je však možné nahradit jaro druhou polovinou června nebo dobou po sklizni.
Archiv

Jak ošetřit švestku na jaře

Jarní postřik slivoní

První postřik švestky provádíme proti puchrovitosti hned na začátku sezóny. Doporučit můžeme fungicid Kuprikol 50, který aplikujeme ve chvíli, kdy se na stromě objeví pupeny, tedy na začátku rašení. Připravíme si 10g přípravku a promícháme jej ve 2 litrech vody (optimální množství pro 1 švestku).

Jak stříhat švestku

Každou optimálně rostoucí větev, kterou máte v plánu zkrátit, zkraťte pouze o jednu třetinu délky. Zcela se zbavte větví, které konkurují hlavním větvím. Totéž platí o větví rostoucí pod ostrým úhlem – tyto větve by se kvůli křehkosti dřeviny nakonec samy zlomily.
Archiv

Kdy se stříkají švestky

Proti pilatce je nejvhodnější termín, jakmile opadá cca 75 % květních plátků. Proti druhé generaci obaleče švestkového (první je neškodná) se stříká v první polovině července. V teplejších oblastech to je cca 5., na horách přibližně 10. července.

Jak se starat o švestky

Kromě toho potřebují švestky dostatek živin, takže zejména dostatek humusu, při sázení pak přidat kompost a pravidelně přihnojovat. Švestka potřebuje dostatek vody, zejména v době, kdy se vyvíjejí plody, ale nesnáší trvale zamokřené půdy. Budete-li se o švestku dobře starat, bude plodit za 4 až 6 let.

Jak na řez staré švestky

Jak omladit starou švestku Staré odplozené větve se omlazují pomocí vlků, které rostou směrem vzhůru v místě před ohnutím větví pod vodorovnou úroveň. Takový vlk na konci května zakraťte za cca 5. listem (o jeden list výše než chcete) a v červnu odstraňte horní letorost.

Co způsobuje Červivost švestek

Značné škody na ovoci ale působí různý hmyz, který je příčinou červivosti plodů. Původcem rané červivosti malých plůdků jabloní, hrušní a různých druhů slivoní jsou larvy pilatek.

Jaký postřik proti Pilatce švestkové

Ze skupiny insekticidů se proti pilatkám úspěšně používá přípravek Calypso. Jeho účinnou látkou je thiacloprid, který se řadí do skupiny neonikotinoidů. Působí na pilatky dotykově i požerově a má vynikající účinek.

Jak hluboko se sází Švestka

Stromek má být zasazený tak hluboko, jak rostl ve školce, to je asi 5 cm nad tím místem, kde kmínek přechází v kořeny. Při výsadbě musíme počítat s tím, že po výsadbě půda ještě ulehne, zároveň klesne i stromek, proto musíme sázet o něco výše.

Jak stříhat Sloupovitou švestku

V létě zakraťte delší výhony na 2-3 očka.

Tvorba těchto postranních výhonů se rok od roku zmenšuje – to je právě ona specifická vlastnost, díky níž vzniká sloupovitý tvar stromku, který se stromek již následně udržuje.

Proč švestky nerodí

Co bývá příčinou Mohlo se stát, že k vám letos na jaře nezavítal opylovač. Květy také mohl poškodit noční mrazík – stačí, aby se teplota dostala na -2 °C, a je zaděláno na problém. Velmi náchylné jsou i malé plody těsně po odkvětu.

Proč padají švestky

Vajíčka začínají klást 10–12 dní po odkvětu švestek, samotné období kladení trvá 2–3 týdny. Celý vývoj larvy probíhá uvnitř pecky, kterou larva vyžírá. V důsledku tohoto poškození plody ukončují růst, předčasně se vybarvují, mumifikují a ve většině případů opadávají. Opad plodů lze pozorovat již na počátku července.

Proč mi Švestka neplodí

Nesprávný řez švestky

Zastínění koruny nebo nesprávné rozlišení květních pupenů během vegetačního období může být prvním problémem, který se vyskytne při nesprávně provedeném řezu. Málo prosvětlená koruna nebo ponechání příliš mnoha přebytečných větví může strom oslabit a snížit jeho plodnost na naprosté minimum.

Kdy hnojit švestky

Hnojení švestek začíná na jaře, kdy se použije první dávka hnojiva. Druhá by měla přijít krátce po odkvětu, aby posílila růst plodů. Doporučuje se ještě třetí dávka ve chvíli, kdy začne docházet k přirozenému opadávání nezralých švestek.

Kdy začít na jaře hnojit

První přihnojení proveďte během rašení stromů, druhé po odkvětu, třetí až po červnovém opadnutí části nasazených plodů. Hnojili jste už na podzim Pak je první jarní hnojení zbytečné. Pokud nechcete hnojit tak často, stačí jednou, ale pořádně na jaře nebo na podzim.

Jaké hnojivo použít na jaře

Jaké organické hnojivo použít na jařeMůžeme využít alespoň rok, nebo raději dva roky uleželý koňský hnůj.Perfektním jarním hnojením je kompost.Pokud nemáme přístup k čerstvým hnojivům, můžeme koupit granulované hnoje (kravský, slepičí či koňský) a přidat je i přímo k rostlinám.

Kdy hnojit dřeviny

minerální hnojiva, jejichž výhodou je fakt, že živiny jsou půdě ihned k dispozici a působí jen po určitou omezenou dobu. Nejvhodnější dobou pro hnojení okrasných stromů je duben až srpen. Ideální je hnojit jednou v dubnu a podruhé v červnu. TIP: Lépe hnojit méně, než více.

Kdy a čím hnojit na jaře

Perfektním jarním hnojením je kompost. Živiny se z něj postupně uvolňují po celý rok, a udržuje tak půdu výživnou a kyprou. Pokud nemáme přístup k čerstvým hnojivům, můžeme koupit granulované hnoje (kravský, slepičí či koňský) a přidat je i přímo k rostlinám. Na rozdíl od čerstvého hnojiva ale obsahují minimum života.

Kdy hnojit na jaře

Pokud jarní hnojivo aplikujete moc brzy, energie růstu se předčasně přesměruje do listů. Pokud jste navíc hnojili předešlý podzim, živiny pomalu uvolňované z podzimního hnojiva pomohou trávníku i brzy z jara. Nejlepší doba k jarnímu hnojení je v květnu nebo začátkem června, aby se trávník připravil na léto.

Kdy začít hnojit na jaře

Trávník na jaře potřebuje vzpruhu

Nejdříve trávník pěkně učešeme na jaro, shrabeme listí, případně provedeme vertikutaci. Pokud se v druhé polovině března teplota ustálí okolo 10 °C, je čas začít s přihnojováním trávníku dusíkatým hnojivem, které posiluje a podporuje růst travních stébel.

Co hnojit na jaře

Pro jarní hnojení jsou z organických hnojiv ideální hnůj koňský, ovčí, králičí, ale i drůbeží a především pak kompost. Kompost je navíc vhodné smísit s hnojem prasečím, ovčím a nebo drůbežím trusem (záleží na tom, jaký hnůj máme k dispozici).

Kdy přestat hnojit

Doba, kdy je vhodné vysadit hnojivo, může být různá. Nejčastěji se ale udává časový interval posledních 7-14 dní pěstování, a to podle toho, čím konkrétně a v jakém množství pěstitel rostliny hnojí. U šetrnějších biohnojiv můžeme počítat s dobou posledních 5-7 dní.

Jaké hnojivo na trávník na jaře

Na jaře potřebuje trávník zejména dostatek dusíku (N). Nejsnadnější je použití granulovaných trávníkových hnojiv s dlouhodobým účinkem, která živiny uvolňují postupně a hnojení není třeba tak často opakovat. Hnojit pak budete jen 2 – 3krát za sezónu.

Kdy Vertikutovat na jaře

V jakém období a jak často je vhodné vertikutovat Ideální doba pro první vertikutaci trávníků nastává na jaře (březen-duben) v době, kdy trávník začíná růst. Proveďte 1-2 první sečení, nechte trávu proschnout, pokud byla promáčená a pak vertikutujte.

Proč se Vápní trávník

Vápnění trávníku se používá pro odstranění mechu. Ten se tvoří na ostíněných místech s kyselou půdou. Hašené vápno z českého nebo dolomitického vápence snižuje kyselost půdy a vytváří optimální pH.