Kdy stříhat Vrbický?

Kdy se může stříhat vrba

Pro řez vrb se nejlépe hodí období Velikonoc. Dekorativní proutí můžeme hned použít na jarní výzdobu domu i do zahrady.
Archiv

Jak se stříhá vrba

V intervalu 1-2 let zastřihujeme převisající větve, ale vždy až po odkvětu. Jinak bychom se připravili o největší chloubu tohoto stromku – samičí jehnědy až 5 cm dlouhé, známé jako "kočičky". Řez provádíme tak, aby z každé větve zůstalo vždy nejméně 3-5 oček.
Archiv

Jak a kdy stříhat okrasnou vrbu

Vrbu je vhodné stříhat v období vegetačního klidu, tedy od pozdního podzimu do časného jara. Při řezu odstraňujeme zejména suché, poškozené a překrývající se větve. U všech pěstovaných druhů dbáme také na estetiku, korunu tedy udržujeme v pravidelném tvaru.
Archiv

Jak tvarovat vrbu

Řez provádíme vždy těsně nad dvojicí vrbových listů, jinak nám budou z koruny trčet nevzhledné drobné větvičky. Ostré nůžky by měly být samozřejmostí. A nezapomeňte, že seříznuté větvičky ochotně zakoření v obyčejné sklenici s vodou. Japonské vrby si tak díky tomu můžete navíc i snadno rozmnožit.

Jak stříhat okrasnou vrbu

První řez, ten nejradikálnější, se provádí, ještě než začne vrba rašit, tedy v únoru až březnu. Nebojte se při něm vrbu ostříhat opravdu hodně, aby se koruna hezky zahustila a získala požadovaný tvar. Během léta, přibližně v červenci až v srpnu, pak vrbu znovu zastřihněte do požadovaného tvaru.

Jak pěstovat vrbu v květináči

V KVĚTINÁČÍCH

Miniaturní vrby prosperují i v omezeném prostoru. Dobře snášejí tvarování, potřebují stálý dostatek vody, světlo a v zimě ochranu proti mrazu. Z trpasličích vrb na různě vysokém kmínku si můžete vytvořit pěknou sbírku a doplnit ji kameny nebo vodním prvkem.

Jak stříhat vrbu na hlavu

Na slabší větve použijeme nůžky, silnější odřízneme pilkou. Práci výrazně usnadní kvalitní, dokonale nabroušené nářadí. Vrby, které pěstujeme pro barevné výhony a dekorativní listy, seřezáváme každoročně až k zemi, u stromů pak k hlavě jako na snímku. Zpětný řez, při kterém seřezáváme všechny větve téměř k zemi, tzv.

Kdy stříhat vrbu na kmínku

První řez bude ten nejdůkladnější. Provádí se dříve, než začne vrba rašit, v únoru až březnu. Znovu do požadovaného tvaru vrbu zastřihněte v létě, nejlépe v červenci nebo srpnu. A znovu ji upravte mezi říjnem a listopadem.

Jak casto Strihat japonskou vrbu

Správný řez je nutností

Stříhat či řezat ji tak budete muset minimálně dvakrát, nejlépe však třikrát do roka. Správným střihem u stromkových variant si zajistíte hezký a plný tvar koruny. První řez, ten nejradikálnější, se provádí, ještě než začne vrba rašit, tedy v únoru až březnu.

Kdy stříhat Salix

Tvar korunky pak udržujeme pravidelným řezem v předjaří. Pravidelný hluboký jarní řez pomůže i dokonalejšímu vybarvení rostliny, jelikož výrazněji vybarvené jsou mladé výhony. Na jaře po odkvětu /v době než začne rostlina rašit / všechny výhony hluboce zkrátíme. Řez se provádí asi na 4 až 5 spodních oček.

Kdy Řízkovat vrby

Velkou předností vrb je jejich velice snadné množení řízkováním v lednu až březnu. Můžete si sami nařezat asi 20-30 cm řízky z jednoletých prýtů nebo si je koupit od specializovaných firem.

Kdy se stříhá čínská vrba

Zajímavost: V ČR máme 22 druhů původních vrb.

Stříhání vás tedy bude čekat minimálně dvakrát do roka. První řez bude ten nejdůkladnější. Provádí se dříve, než začne vrba rašit, v únoru až březnu. Znovu do požadovaného tvaru vrbu zastřihněte v létě, nejlépe v červenci nebo srpnu.

Kdy stříhat vrbu Hakuro

Na jaře po odkvětu /v době než začne rostlina rašit / všechny výhony hluboce zkrátíme. Řez se provádí asi na 4 až 5 spodních oček. Tento řez je velice nutný, jelikož vrba velice snadno obrůstá a řezem korunku udržujeme v požadovaném tvaru a zároveň docílíme pravidelného hustého růstu.

Co potrebuje vrba

Vrbě svědčí slunce a kyprá, výživná půda. Měla by být vlhká, dostatek jarní vláhy vrby potřebují, ale neznamená to, že by snesly kořeny trvale v mokru. Ideální je půda vlhká i propustná zároveň, a také neutrální nebo mírně kyselá – vápník jíva ráda nemá.

Jak se stříhá okrasná vrba

Na jaře po odkvětu /v době než začne rostlina rašit / všechny výhony hluboce zkrátíme. Řez se provádí asi na 4 až 5 spodních oček. Tento řez je velice nutný, jelikož vrba velice snadno obrůstá a řezem korunku udržujeme v požadovaném tvaru a zároveň docílíme pravidelného hustého růstu.

Jak se sazi vrba

Je stejně dobře tvarovatelný jako jakýkoli jiný živý plot. Jednoleté a dvouleté větvičky napíchejte po ostříhání ze stromu přímo do země, nejlépe po vydatném dešti. Tam, kde to nepůjde tak jednoduše, bude potřeba zem trochu zrýt – vyrýt rýhu a případně půdu ještě vylepšit trochou zahradnické zeminy a prolít vodou.

Jak udělat plot z vrby

Jednoleté a dvouleté větvičky napíchejte po ostříhání ze stromu přímo do země, nejlépe po vydatném dešti. Tam, kde to nepůjde tak jednoduše, bude potřeba zem trochu zrýt – vyrýt rýhu a případně půdu ještě vylepšit trochou zahradnické zeminy a prolít vodou.

Co zasadit kolem vrby

Pod vrbu můžete vysadit krokusy, narcisy, talovíny a další cibuloviny, a živé jarní aranžmá bude neodolatelné. Až odkvetou a zatáhnou listy, mohou je nahradit trvalky.

Jak rychle roste vrba

Hlavní výhoda živého plotu z vrb je, že vyroste až 2 metry za rok a pokud pruty zasadíte 30-40 cm od sebe, pak Vám plot ze zahrádky udělá opravdu intimní místo odpočinku. Lze je seřezávat do požadovaného tvaru a navíc jde opravdu o nezničitelný strom. Krom zálivky je vrba naprosto nenáročná.

Kdy sázet vrbové proutí

Je potřeba dobře naplánovat, kam chcete altán umístit, a prostor pro sázení prutů připravit. Ty se nechají zakořenit ve zhruba půlmetrové hloubce, podle toho, jak mohutný má altán ve finále být. Ideální doba pro sázení prutů je od října do dubna, můžete využít čerstvé i skladované.

Jak rozmnožit vrbu

Při řízkování je nepoškoďte, jinak zaschnou a nevyraší. Řízky ze tří čtvrtin ponořte do kbelíku s vodou, tu podle potřeby doplňujte, a kbelík postavte do stínu. Za pár týdnů se na řízcích objeví čistě bílé kořínky. Dopřejte jim dalších pár týdnů, aby se kořenová soustava zahustila a dorostla nejméně na délku 5 cm.

Jak hluboko zasadit vrbu

Vrbový plot na vaší zahradě a jeho stavba: jak hluboko sázet

Různě dlouhé proutí potřebuje různou hloubku. Platí ale, že větší část musí být ponořena v zemi. Metrové pruty musejí být v zemi asi 35–40 cm, zbytek vyčnívá. Kratší asi 30–35 cm proutky, kterých bude asi nejvíce, zapíchneme asi 20 cm do zeminy.