Kdy sázet broskve?

Kdy zasadit broskve

„Pozor na výsadbu broskví a meruněk, které jsou velmi choulostivé. Ty vysazujte zásadně během března a dubna. Pokud byste je vysadili během podzimu, nezakořenily by a tím pádem z půdy nemohly čerpat vodu.

Jak správně zasadit broskev

Broskvoně lze pěstovat i ve vyšších polohách (nad 450 m.n.m.), zde je ale opravdu nutný správný výběr stanoviště. Čtvrtkmeny a zákrsky vysazujeme nejčastěji do sponu 5×3-4m. Před zasazením stromu je potřeba odstranit odumřelé kořeny stromku a namočíme jej do vody (dvě hodiny by měly být postačující, delší doba nevadí).
Archiv

Jak hluboko zasadit broskev

Na správném zasazení velmi závisí pozdější vývoj i plodnost stromku. Hluboké zasazení je jednou z příčin špatné plodnosti. Proto má být stromek zasazen tak, aby svým kořenovým krčkem přesahoval asi o 5-6 cm povrch okolní půdy.
Archiv

Kdy a jak stříhat broskvoně

Broskvoně se stříhají až třikrát ročně

Pokud je broskvoň poměrně mladá, ke střihu přistupujeme až třikrát ročně. Začínáme v březnu, pokračujeme v červnu a končíme během září. Pokud vám však na zahradě roste už starší strom plodící vynikající šťavnaté ovoce, střih provádějte pouze dvakrát ročně.

Jak se starat o broskev

Broskvoním vyhovuje pH v rozmezí 6,5–8, tedy neutrální až zásaditá půda s obsahem vápníku, lehká a úrodná. Půdu je třeba důkladně vyhnojit již při sázení stromku a dále jej pravidelně přihnojovat, neboť bohatá tvorba plodů půdu rychle vyčerpává.

Kde pěstovat broskve

Broskvoně ve výsadbě preferuje chráněné světlé, slunné stanoviště. Broskvoně lze dobře pěstovat na různých půdách za předpokladu, že jsou dobře odvodněné, a v některých oblastech správně zavlažované. Zdá se, že ideální půda pro broskve je hluboká, dobře odvodněná, hlinitopísčitá půda.

Co zasadit pod broskev

Proti monilioze a obecně houbovým chorobám, i kadeřavosti broskvoní by měl působit křen (jedná se o celkem velkou a vysokou rostlinu) a to jak rostoucí rostliny, tak prý i listy jako mulč pod stromy. Má dlouhý kůlovitý kořen, takže se hodí například jako podsadba slivoní.

Jak se starat o broskve

Broskvoním vyhovuje pH v rozmezí 6,5–8, tedy neutrální až zásaditá půda s obsahem vápníku, lehká a úrodná. Půdu je třeba důkladně vyhnojit již při sázení stromku a dále jej pravidelně přihnojovat, neboť bohatá tvorba plodů půdu rychle vyčerpává.

Proč usychá broskev

Hlavní příčinu kadeřavosti broskvoní je houba palcatka broskvoňová. Projevy tohoto onemocnění lze poznat poměrně jednoduše. Hned po vyrašení lístku se na nich objeví drobné puchýky. Následně dochází k tvarovým deformacím listů, což vede postupně k jejich usychání a destrukci.

Jak správně stříhat broskev

U broskvoní zakládáme kotlovitou (dutou) korunku. Mladý stromek po výsadbě na jaře seřízneme tak, že úplně odstraníme terminální výhon a zbylé 4 výhony seřízneme na 2 až 3 pupeny, pokud možno souměrně do stran. V červnu a na přelomu srpna a září všechny narostlé výhonky vždy asi o 1/3 zaštípneme.

Kdy a jak roubovat broskev

Broskvoně se dají dobře roubovat a očkovat čerstvými rouby v únoru až dubnu. Rouby broskvoní rychle ztrácejí použitelnost. Takže u broskvoní jen čerstvé rouby.

Kdy se sází ploché broskve

Broskvoně je nejvhodnější vysazovat na jaře. Vzdálenosti jednotlivých stromků při výsadbě určuje kvalita půdy, tvar, v jakém budeme nově vysazený stromek pěstovat, a také velikost zahrádky.

Jak zachránit broskev

Pokud u mladého stromku přeschnou větvičky, tak zůstanou suché už napořád. Pokud vyrašily lístky, tak to je dobře – ukazujou, které části stromku jsou životaschopné. Ty suché bych radil v září odstřihnout a zatřít stromkovým balzámem. A pozor na oděrky a ulomené větve – broskvoň je velice choulostivý strom.

Kdy hnojit broskve

Broskve potřebují přihnojování, aby dobře rostly a hojně plodily. Na jaře přihnojíme hnojivem s obsahem dusíku, abychom podpořili růst zelených částí. V létě přihnojujeme zejména hnojivy s obsahem fosforu a draslíku, protože tyto prvky pomáhají s růstem plodů. K obojímu se hodí Hnojík.

Kdy se stříká broskev

Postřiky je nutné aplikovat nejen na větve, ale i kmen postižené broskvoně. S první fází ochrany se začíná už na podzim, a to v době, kdy je strom už téměř bez listí. Musí se však provádět ještě před příchodem mrazů a po dvou týdnech je nutné zásah opakovat.

Jak se množí broskve

Broskvoně se množí očkováním. Ideální je provést očkování v době sklizně, neboli v období druhé mízy. Odstřihneme si jednoduše roub a ostříháme si veškeré listy, které tam jsou. Na kvalitní odnož – broskvoňový nebo slivoňový semenáč.

Jak naklíčit broskve

Dostaneš-li se k broskvi pěkné zralé přímo ze stromu,pak pecku nechat týden ve vodě a pak do květináče,pecka do měsíce možná vzklíčí. Někdy se používá metoda,odbrousit vršek a spodek pecky,je velice tvrdá a klíčící rostlina ji není schopna otevřít. Klíčení pak trvá dlouhoPostupjeme opatrně. Nesmí se poškodit jádro.

Jak pěstovat ploché broskve

Ploché broskve potřebují teplo

Vhodným tvarem je zákrsek s kotlovitou korunou na podnoži semenáče broskvoně. Je rovněž velmi náchylná na kadeřavost broskvoní. Tato skupina broskvoní se však hodí jen do nejteplejších oblastí a na dobře vybraná chráněná stanoviště do nadmořské výšky 250 až 280 m.

Jak zasadit semínko broskve

Do louky či trávy zatlučete řadu kůlů. Mezi ně do země kladívkem zatlučete velmi blízko sebe do řady pecky z broskví či meruněk. Můžete je vysévat hned po konzumaci plodu, nebo až na podzim. Při výsevu na jaře by měly být již stratifikované v lednici pro lepší klíčení.

Kdy a jak se Sklizi broskve

Rané odrůdy broskví a nektarinek v tuzemských podmínkách dozrávají už koncem července, na pozdní si počkáte až do září. Ty nejpěstovanější ale dozrávají právě v srpnu.

Kdy začne rodit broskev

Broskvoně se v ideálních podmínkách dožívají až 20 let. Průměrná životnost je však pouze kolem 7 let a většina stromů začíná plodit broskve až po třetím roce života/růstu.

Jak dlouho vydrzi Broskvon

Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé

Druh V tmavé a chladné spíži V ledničce
Ostružiny, maliny, jahody, borůvky 1 den 2 – 3 dny
Hroznové víno 1 den 1 týden
Pomeranče 10 dní 3 týdny
Broskve, meruňky, švestky 2 dny 3 – 5 dní

Jak dlouho vydrzi broskvoň

Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé

Druh V tmavé a chladné spíži V ledničce
Ostružiny, maliny, jahody, borůvky 1 den 2 – 3 dny
Hroznové víno 1 den 1 týden
Pomeranče 10 dní 3 týdny
Broskve, meruňky, švestky 2 dny 3 – 5 dní