Kdy sázet červenou cibuli?

Kdy sázet cibulky cibule

Semena cibule můžete na jaře vysadit už koncem února, nejpozději však v polovině dubna. Semena začnou klíčit i při velmi nízké teplotě (stačí jim 2-3 ºC) a během chladného období využijí půdní vláhu. Sazenice cibule jsou náchylnější na chlad, proto je vhodné je vysazovat nejdříve koncem března.
Archiv

Kdy sázet česnek a cibuli

Teplota půdy by se měla dlouhodobě držet pod 9 °C; pokud nemrzne, lze sázet i na začátku prosince. V teplejší půdě může česnek napadnout tzv. fuzariová hniloba. Platí, že čím sázíme dříve, tím hlouběji: v září a říjnu je vhodná hloubka kolem 8 cm, v prosinci stačí 4 cm.

Jak správně sázet cibuli

Do záhonu si udělejte sázecím kolíčkem řádky ve vzdálenosti 25 až 30 cm, vzdálenost mezi jednotlivými cibulemi by měla být asi 10 cm. Máte-li kyprou půdu, nemusíte dělat důlky pro cibulky, stačí zatlačit do země a to tak, aby konce cibulek vyčnívaly nad povrch.

Kdy se sází zimní cibule

Vysazovali jsme začátkem listopadu

Na podzim 2021 jsme sázeli cibuli až začátkem listopadu. Cibuli sazečky dávám těsně pod povrch záhonu. Má-li porost ozimé sazečky přezimovat pod zemí a kořenit, je třeba ji buď sázet o trochu dříve, nebo o trochu hlouběji.
Archiv

Kdy se sází cibule Sazecka

Ideální doba pro výsadbu je právě teď, koncem března až začátkem dubna. Mezery mezi v řádku děláme 10 až 12 cm, vzdálenost mezi řádky je pak kolem 25 cm. Sazečku sázíme tak, aby z povrchu půdy konce cibulky vyčnívaly.

Jak hluboko se sází cibule

Sázení cibule

Řádky by od sebe měly mít vzdálenost asi 20 centimetrů, jednotlivé sazečky či semena přibližně 8 centimetrů. Semena vyséváme pouze 2-3 centimetry pod povrch a opatrně zaléváme, jsou totiž drobná. Sazečky ukládáme přibližně 5-8 centimetrů hluboko.

Jak sázet cibuli a česnek

Půda by měla být dobře zpracovaná, aby šel česnek dobře zapíchnout. Výška zeminy nad stroužkem by měla být okolo 3 cm. Řádky volíme na stejnou vzdálenost jako u cibule, ideálně by řádkem měla projet plečka, příliš úzké řádky musíme jinak plet a okopávat pracně ručně. Jednotlivé stroužky zapichujeme asi 10 cm od sebe.

Co se nesmí sázet po česneku

Jakmile česnek sklidíte, můžete půdu využít třeba pro okurky (rané odrůdy), ředkvičky, pekingské zelí, salát, kedlubnu, kopr nebo bazalku. Naopak se nedoporučuje sázet po česneku brambory.

Co můžeme sázet po cibuli

Co lze vysadit po cibuliŘepa.Jahody.Lilek.zelí.Mrkev.Okurky.Cuketa.Dýně.

Která cibule je nejlepší

Moderním trendem jsou oválné cibule (Owa, Elista), které jsou chuťově zajímavé a dobře se krájí. Zapomenout nesmíme na mnohem méně štiplavé bílé (Agostana, Albienka) nebo červené cibule (Karmen). Mezi obří cibule patří klasická žlutá odrůda Globo nebo bílá Blanco duro.

Jak dlouho vydrží cibule Sazečka

Její pletivo může být náchylnější na nemoci. Cibuli ze sazečky bychom měli spotřebovat do konce roku. Cibuli můžeme skladovat s usušenou natí nebo ji můžeme odříznout.

Jak sázet cibule ze semínka

Cibule je vitální, trvanlivá, a podstatně déle skladovatelná než cibule vypěstovaná ze sazečky. Semena cibule vyséváme v první polovině března (záleží na počasí) do řádků vzdálených od sebe 25 až 30 cm a do hloubky 2 až 3 cm. Vzešlé rostliny vyjednotíme na 8 až 10 cm, aby si vzájemně nekonkurovaly.

Po jakých plodinách se může sázet česnek

Ideální je vytyčit mu záhon po bramborách nebo košťálovinách, nevadí ani jahody nebo rajčata. Naopak nevhodnými předplodinami jsou hrách a cibulová zelenina, které mohly do záhonu zavléct plísně.

Které plodiny se nesnášejí

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Kam se dává červená cibule

Červená cibule má jemnější chuť a krásně sytou barvu, spíš fialovou než červenou. Dá se jíst i za syrova a vyjímá se proto v zeleninových salátech. Je-li na vás její chuť i tak silná, stačí ji před použitím naložit do studené vody. Je úžasná i v burgerech a sendvičích, dodá křupavost, barvu i jemně ostrou chuť.

Na co se hodí červená cibule

Červenou cibuli je možné i tepelně zpracovat, připravují se z ní čatní a marmelády, výborná je ve slaných koláčích, v cibulové polévce nebo grilovaná.

Kdy se sklízí červená cibule

Správný termín sklizně cibule přichází tehdy, kdy nať začíná zasychat, pokládat se na zem a krček změkne. Pokud jste ji pěstovali ze sazečky, v teplejších oblastech to bývá už kolem poloviny července. Na tu z výsevu si musíte počkat zhruba o měsíc déle.

Čím se hnojí cibule

Cibule se nesmí pěstovat po přímém hnojení chlévským hnojem. Přírodním hnojivem může být dřevěný popel, kompost, mulč nebo slepičince, které už dnes koupíte běžně v obchodě. Mezi trvalky patří cibule zimní zvaná sečka, cibule sibiřská nebo také ošlejch.

Co sázet po cibuli

Co lze vysadit po cibuliŘepa.Jahody.Lilek.zelí.Mrkev.Okurky.Cuketa.Dýně.

Co sázet k cibuli

Co zasadit vedle cibule:Mrkev.Česnek.Pórek.Kopr.Salát.Hrášek.Rajče.Paprika.

Jak pěstovat červenou cibulí

Půda by měla být písčitohlinitá, dobře propustná a humózní.

Měla by být také neutrální nebo mírně zásaditá. Zvýšit pH lze pomocí vápence nebo dřevěného popela, který se přimíchá do půdy. V kyselých a těžkých půdách cibule lehce podléhá chorobám.

Jak zpracovat červenou cibulí

Konzumuje se buď syrová a to v různých salátech (nejznámější je řecký salát), přidává se do hamburgerů, sendvičů či studených předkrmů. Červenou cibuli je možné i tepelně zpracovat, připravují se z ní čatní a marmelády, výborná je ve slaných koláčích, v cibulové polévce nebo grilovaná.

Jaký je rozdíl mezi žlutou a červenou cibulí

Červená cibule stojí někde uprostřed mezi bílou a žlutou odrůdou cibule. Svou chutí cibuli nezapře, je však mnohem méně štiplavá a sladší než žlutá cibule. Využít ji můžete zejména ve studené kuchyni, kde zazáří svou barvou. Použít ji můžete i pro tepelnou úpravu.

Jak pěstovat červenou cibuli

Půda by měla být písčitohlinitá, dobře propustná a humózní.

Měla by být také neutrální nebo mírně zásaditá. Zvýšit pH lze pomocí vápence nebo dřevěného popela, který se přimíchá do půdy. V kyselých a těžkých půdách cibule lehce podléhá chorobám.

Kdy se hnojí cibule

V prvním roce se ze semen vyvinou rostliny s malými cibulkami. Po zaschnutí natě – přibližně koncem srpna – se cibulky vyjmou z půdy, zbaví zbytků stonku a nechají usušit. Tak získáme cibuli sazečku. V teplejších oblastech lze cibuli (sazečku) sázet již koncem srpna.