Kdy sázet habanero?

Jak pěstovat habanero

Sazenice paprik vysázíme do dvou vykopaných stružek vzdálených od sebe asi 45 cm, s mezerou mezi dvojřádky asi 80 cm. Stružky dopředu prolijeme, sazenice sázíme do vzdálenosti 40 až 50 cm do sponu.

Jak sázet chilli papričky

Semínko vysejte asi 3 mm hluboko do vlhkého substrátu a zakryjte přibližně dvojnásobnou vrstvou, než je jeho velikost,” radí David Benda ze společnosti Hornbach. Semena mají mít v květináčku odspodu dostatek vláhy a nahoře dostatek místa pro růst mladé rostlinky.
Archiv

Jak pěstovat chilli papričky v květináči

Pěstování v květináči

V květináči pěstujeme předpěstované sazenice. Rostlinky umístíme na balkon nebo terasu, ale můžeme je pěstovat i za oknem. Rozhodně musí mít dostatek světla, jinak neporostou a vy nesklidíte žádné chilli. Můžete použít substrát na chilli papričky, ale osvědčil se i obyčejný univerzální.
Archiv

Kdy nechat klíčit chilli papričky

Rychlost klíčení semen

Capsicum Chinense, které jsou také považovány za jedny z nejnáročnějších, mohou začít klíčit až za 6 týdnů. Z naší praxe a zkušeností však vyplívá, že odrůdy jako Trinidad Scorpion Butch Taylor nebo Trinidad Scorpion Moruga začínají klíčit již 5 – 6 den od vysetí!

Kdy se sklízí habanero

Sklízet první plody začnete už určitě v polovině prázdnin. ……. a sklízíte až do prvních mrazíků. Habanero je totiž doslova obalené plody.

Jak nechat vyklíčit semínka chilli

Semena položíme na navlhčený ubrousek (vatičku apod.) a přikryjeme druhým ubrouskem, udržujeme stálou teplotu a vlhkost materiálu, přičemž si zapíšeme, kdy nám které semínko vyklíčilo. Čím vyšší procentní úspěšnosti dosáhneme za dobu odpovídající konkrétní odrůdě, tím lepší klíčivost semena mají.

Jak často zalévat chilli papričky

V počátečních fázích pěstování, kdy papričky nejsou ještě tak odolné, je vhodné je zalévat každé 2 až 3 dny, nebo kdykoliv je půda napohled suchá. Jakmile teploty narůstají v průběhu léta a půda se začíná vysušovat rychleji, můžete papričky zalévat klidně každý den.

Co potřebují chilli papričky

Chilli papričky potřebují ke zdárnému růstu dostatek světla. V zimním období to může být problém, vystavte je proto nejlépe k jižnímu oknu, kam jde světla i tepla nejvíce. Zalévejte odstátou a vlažnou vodou, studená by jim mohla způsobit teplotní šok. Chilli papričky vyžadují dostatek vláhy, ale nepřelévejte je.

Jak velký květináč na chilli

Minimální rozměr květináče pro pěstování jedné rostliny je v případě chilli papriček alespoň 10×10 cm.

Kdy zalévat chilli papričky

Jakmile teploty narůstají v průběhu léta a půda se začíná vysušovat rychleji, můžete papričky zalévat klidně každý den. V parných letních dnech, a pokud jsou rostlinky ve sklenících, zalévají někteří pěstitelé i dvakrát denně. Pokud možno vždy zalévejte odstátou vodou, nikdy ne studenou.

Jak opylovat chilli papričky

Při pěstování paprik ve skleníku je potřeba dovnitř vpustit opylovače, aby došlo k nasazení plodů. Jako samosprašná rostlina se paprika opyluje vlastním pylem, je jen potřeba, aby došlo k pohybu pylu. S tím pomůže průvan, zbloudilý hmyz, v krajním případě je možné květy opylovat štětečkem.

Jak dlouho zraje habanero

Odrůda a ranost sklizně

Oproti tomu středně rané odrůdy jako jsou třeba mexické Habaneros zrají v průměru 50 – 90 dní a sklízejí se teprve, až když plod změní barvu ze zelené na barvu botanické zralosti (červená, žlutá, oranžová, choco a další).

Jak poznat že je habanero zrale

Když mají papričky barvu, kterou mají podle odrůdy mít, můžeme začít se sklizní. Aby jste měli jistotu, že jsou papričky opravu zralé, zkuste ji zmáčknout. Stěny zralé papričky pruží. Pokud mají tendenci spíše prasknout, nechte je ještě dozrát.

Jak dlouho klíčí habanero

Například papričky habanero klíčí 3 až 4 týdny.

Jak zastřihnout chilli papričky

Zaštipování chilli papriček

Pokud pěstujete chilli papričky ze semínek a rostlina se ještě nezačala rozvětvovat, zaštípněte centrální výhon, který najdete uprostřed zcela nahoře. Díky tomu vám po stranách vyraší další dva až tři výhony a získáte tak košatější korunu.

Jak dlouho vydrží chilli papričky

Když je máte čerstvé Ideální je samozřejmě využít chilli papričky v čerstvém stavu. Pokud je nemůžete zužitkovat hned, zabalte je neumyté do papírové utěrky nebo perforovaného plastového sáčku a dejte do přihrádky na zeleninu v lednici, kde vydrží asi 1 týden.

Jak dlouho roste habanero

Například papričky habanero klíčí 3 až 4 týdny.

Při pěstovaní papriček je důležité papričkám poskytnout dostatečný prostor pro růst. Při zasazovaní malých sazeniček ponechte rostlinkám rozestup alespoň pět centimetrů a pravidelně je kontrolujte.

Jakou hlínu na chilli papričky

Půdní substrát je stěžejní faktor pro pěstování chilli. Pro většinu chilli papriček je nejvhodnější zásaditá, hlinitopísčitá a dostatečně provzdušněná půda. Potřebné živiny rostlina získává jen v případě jejich rozpuštění na minerály ve vodě.

Jak zazimovat habanero

Pomůžeš jí koncentrovat energii. Květináč dej do skleníku, nebo na okno v místnosti, kde je chladněji, ale kam i v zimě svítí sluníčko. Teplota by neměla klesnout pod 10 stupňů. Omez zálivku, stačí zalévat jednou za dva až tři týdny.

Jak Susit chilli v Susicce

Tu neodstraňujeme – jedná se o nejpálivější část celé chilli papričky. Nakrájené papričky rozmístíme na plato sušičky, ideálně na pečící papír. Jednotlivé kousky by se neměly překrývat. Při teplotě 35 °C sušíme jeden až dva dny.

Jak dlouho trvá než vyklíčí paprika

Při zakoupení semen paprik se můžete dočíst, že doba klíčení může být až tři týdny.

Jakou zeminu na chilli papričky

Pro většinu chilli papriček je nejvhodnější zásaditá, hlinitopísčitá a dostatečně provzdušněná půda.

Kdy kvete habanero

Červen: rostlinky kvetou

Jsou v plném květu, je radost se na ně dívat. Květy jsou zbarveny bíle i fialově a lákají k opylování všemožný hmyz.

Jak zpracovat habanero

Skvělé je i naložení do oleje, protože pálivý kapsaicin je rozpustný v tucích, takže získáte pálivý olej, který se skvěle hodí například k dochucení gulášů, polévek, těstovin nebo salátů. Papričky naložené v oleji můžete navíc rozmixovat na pastu a tu použít k dochucení omáček, marinád a klidně i na grilovaný hermelín.

Jak dlouho sušit chilli

Ty umístíme do sušičky na ovoce a pozvolna sušíme při teplotě 35°C, dbáme na to, aby se spodní plata průběžně, po několika hodinách měnila za ty vrchní. Je to z toho důvodu, že dole je teplota vzduchu nejteplejší a slupky zde schnou daleko rychleji. Průměrná doba sušení jsou dva dny.