Kdy sázet kytky na skalku?

Jak zasadit kytky do skalky

Rostliny vyššího vzrůstu a zvláště křoviny (kleč, skalník, čilimník, jalovec) sázíme spíše na obvod skalky. Kobercové rostliny převislého růstu nejlépe umístíme na okraj, kde zvláště vyniknou. Zvlášť silně se rozrůstající skalničky jako např. rožec a rozchodník sázíme do nejhoršího místa, abychom jejich růst omezili.
Archiv

Jaké rostliny na skalku

Rostliny do skalky

Mezi nejkrásnější drobné trvalky do skalky a zídky patří kvetoucí plamenky (Phlox), mateřídouška (Thymus sp.), mydlice (Saponaria), štěničník (Iberis) a například měkká trvalka úrazník (Sagina) a tařička (Aubrieta). Ty tradičnější jsou rozchodníky (Sedum) a skalní růže (Sempervivum).

Kam zasadit skalničky

Místo pro stavbu skalky

Ideálním místem bývá plocha na mírně se svažujícím terénu na plném slunci. Pokud není k dispozici přirozený svah, lze skalku z kamenů a substrátu zbudovat i na rovině.
Archiv

Jak Zalevat skalku

Skalku zaléváme jen v nejsušších létech – a takové právě nastalo. Zálivka jednou za týden by měla stačit i v tomto počasí. Substrát ovšem necháme opravdu důkladně nasáknout vodou. Před další zálivkou by měl proschnout.

Kdy založit skalku

Pro zakládání skalky je lepší podzim, protože navršená zemina a kameny si přes zimu sednou, a vy můžete s prvními jarními paprsky vysazovat skalničky a alpinky. Ale chybu neuděláte, ani když se do nového projektu pustíte na jaře.

Jakou hlínu do skalky

Některým se osvědčila samotná ornice nebo klasická zemina s přídavkem písku a štěrku, jiným směs kompostu, drnovka, rašeliny, písku a štěrku v poměru 1:1:1:1:2. Zkusit můžete namíchat 2 díly písku, 2 kompostu a 3 jemného štěrku.

Jak obnovit starou skalku

Nejlepší je omladit je hlubokým řezem – v zimě, když nemrzne. Příliš dlouhé a staré výhony zkraťte pilkou nebo pákovými nůžkami. Živý plot se na jaře zazelená v nové podobě. Někdy je však přínosnější vysadit nový živý plot.

Jak udělat skalku v kopci

Použít můžete štěrk, drobné kameny, keramzit i stavební suť, pokud je skalka ze zásadité horniny. Kameny musí alespoň třetinou pevně kotvit v zemi a měly by být položené na šířku. Ani v přírodě většinou netrčí postaveny na výšku. Dopřejte si čas, s kameny je dobré si pohrát, vyzkoušet různá umístění a kombinace.

Jak poskládat kameny do skalky

Placaté kameny ukládáme mírně šikmo nebo i svisle a štěrbiny mezi nimi orientujeme na západ či východ – půda pak bude méně vysychat. V žádném případě ale skalka není jen jakousi hromadou kamení. Pokud jsou však kameny zase rozmístěné až příliš pravidelně, vytváří dojem jakési hrací plochy.

Jak se zbavit plevele na skalce

Vápno rozhodíme na vlhkou půdu nebo na právě rozmrzlé plevelné rostliny. Takto se dají zničit i velmi obtížné druhy plevele včetně ptačince. Účinek dusíkatého vápna spočívá v přechodné tvorbě kyanamidu. Na aktivních půdách dodává zužitkovatelný dusík, který je třeba započítat do celkové hnojivé dávky.

Jak připravit skalku na zimu

Používejte neopadavé druhy jehličnanů, abyste nemuseli z jara vybírat ze záhonu jehličí. Nejvhodnější jsou větvičky smrku, které skalku chrání, nedusí a především nepoutají vlhko. Můžete rostlinám pomoci i výrobou „stříšky“ ze skla, plexiskla nebo pevnější fólie. Tento způsob také rostlinám pomůže přezimovat v suchu.

Jak na domácí skalku na rovině

Pro skalku je ideální alespoň mírněji zvlněný terén a místo vzdálené od budov či alespoň oddělené od budovy keři. V rovině působí skalka nepřirozeně a pokud ji chceme na rovinatém pozemku, bude nezbytná rozsáhlejší modelace terénu. Nakonec nezapomeňte, že skalničky lze pěstovat i na zcela obyčejném okrasném záhonu.

Co na zahradní skalku

Vhodné rostliny

Spárovou skalku doplňte štěrkem. Rostliny do skalky vybírejte promyšleně, mnohé totiž nesnášejí přímé slunce, štěrkovitou a chudou půdu nebo nedostatek vláhy. K výsadbě se hodí například tzv. xerofyty, což jsou suchomilné rostliny, skalničky a rostliny ze Středomoří.

Co použít místo roundupu

V Evropě má zákaz. Na americkém trhu se jmenuje se Phydura. Je to širokospektrální herbicid, který pracuje na biologické bázi.

Co zlikviduje plevel

Na zarostlé spáry s octem i solí

Tipů na zalévání či postřik plevele octem najdete spoustu. Můžete použít neředěný kvasný, ale i jablečný (ten si můžete vyrobit i doma). Zálivka se pak udělá z jednoho šálku octa, půl šálku soli a lžičky prostředku na mytí nádobí.

Co s trvalkami na zimu

Trvalky obecně zazimování nepotřebují, výjimku tvoří např. ty se zdužnatělými kořeny, jako jsou boubelka, šáter a dvojostice. Ochranu před mrazy potřebuje i makovník a některé pryšce. Tyto trvalky chráníme vrstvou listí a chvoje.

Co s kopretinami na zimu

Rostlina při přezimování dobře snáší tuzemskou, na světlo skoupou zimu. Jen je potřeba zajistit jí co nejsvětlejší místo s teplotami mezi +6 až + 10 °C a silně omezit zálivku. Obecně platí, že za slunečného počasí kopretiny rychleji nasávají vodu, naopak za tmavé zimy a v předjaří mají spotřebu vody menší.

Jak udělat domácí Roundup

Smíchejte 300 ml octa 10%, 30 g soli a tři kapky saponátu na mytí nádobí. Množství si vždy poměrově upravte podle toho, zda plánujete stříkat celou zahradu nebo tři truhlíky na balkoně. Všechny ingredience dobře promíchejte, aby se sůl zcela rozpustila.

Jak dlouho vydrží Roundup v zemi

Jak dlouho vydrží Roundup v půdě

Poločas rozpadu glyfosátu v půdě se pohybuje od 3 do 249 dnů. Údaj pochází od ministerstva zemědělství USA.

Jak použít ocet na plevel

Nejjednodušší způsob, jak se zbavit otravného plevele, je přelít si ocet do rozprašovače a postříkat jím veškerý plevel, kterého se chcete zbavit. Jednoduše a přírodním způsobem se tak zbavíte trávy vykukující mezi dlaždicemi na terase i otravného plevele v záhonech.

Čím zakrýt rostliny na zimu

lehčí jutové textilie, pytlovina nebo pevný balicí papír. Žardiny nebo květináče lze obalit silnější kokosovou rohoží. V okrasné zahradě je potřeba ochránit proti mrazu růže a jahodníky. Rostliny můžete zakrýt chvojím anebo celý záhon překryjte netkanou bílou textilií.

Jak se postarat o trvalky na zimu

Trvalky obecně zazimování nepotřebují, výjimku tvoří např. ty se zdužnatělými kořeny, jako jsou boubelka, šáter a dvojostice. Ochranu před mrazy potřebuje i makovník a některé pryšce. Tyto trvalky chráníme vrstvou listí a chvoje.

Jak a kdy stříhat kopretiny

Vděčné zahradní kopretiny

Po odkvětu můžeme výhony seříznout a rostliny ke konci léta většinou znovu vykvetou. Pevné tmavozelené výhony s kopinatými listy dorůstají do výšky 50-100 cm a ukončuje je jeden květní úbor se žlutým středem, plnokvěté odrůdy mají střed méně nápadný.

Jak se rozmnožuje Kopretina

Množení a sázení kopretin

Protože jsou náchylné na vymrzání, doporučuje se je každoročně nebo alespoň každý druhý až třetí rok dělit a znovu rozsazovat a pak nevymrzají. Množí se dělením trsů nebo v srpnu řízky s kouskem podzemního dřeva. Jednoduché druhy lze množit i ze semen. Kopretiny jsou vhodné k řezu.

Jak zničit trávu

Tou nejjednodušší variantou je použití roztoku octa s vodou v poměru 1 díl octa na 3 díly vody. Roztok nalijeme do rozprašovače a postříkáme jím veškeré plevelem zasažené spáry. Kyselina octová obsažená v kuchyňském octu se samozřejmě svými účinky nemůže srovnávat s totálními herbicidy.