Kdy sázet papriky do skleníku?

Jak zasadit papriky do skleníku

Papriky ve skleníku

Paprikami je vhodné osadit jeden z „postranních“ záhonů nebo jejich zadní části na obou stranách skleníku. Také výhony paprik by se měly pravidelně zaštipovat, a to přes celé léto – ve spodní třetině až polovině rostliny vyštípejte všechny výhony a výhony v horní části zaštípněte za 4–6 listem.

Kdy nejpozdeji zasadit papriky

Papriky na venkovních záhonech

Na záhony se sazeničky paprik vysazují až v druhé polovině května, kdy nehrozí přízemní mrazíky.

Proč se sází papriky po dvou

Dvě rostliny si tak poskytnou navzájem oporu. Ač je paprika světlomilující rostlina, dvě koruny lépe ochrání plody před úžehem v období intenzívního slunečního svitu a ty se tak nepřehřívají a mohou pokračovat v růstu.
Archiv

Jakou papriku do skleníku

Do skleníku volte odrůdy nižšího vzrůstu. Z našich odrůd můžeme doporučit třeba papriku AMY. To, že jsou rostliny vysoké může být zapříčiněno nedostatkem světla, ale třeba i hnojivem, které spíše působí na růst zelené hmoty.

Kdy zasadit do skleníku

Začít lze již v únoru. To můžete do skleníku vysít špenát, salát a ředkvičky. Pokud stihnete tento brzký výsev, na vlastní zeleninu se můžete těšit již koncem jara.

Jak Zalevat papriky ve skleníku

Zalévejte je proto minimálně čtyřikrát do týdne a při pěstování ve skleníku každý den. Dbejte na to, aby byl substrát vlhký nikoli příliš mokrý. Voda na zalévání by měla být vlažná a odstátá. Jestliže očekáváte kvalitní plody, musíte klást důraz i na výživu půdy.

Proč mi nerostou sazenice paprik

Nejčastěji však kvůli rozdílnému pH či nedostatku bóru. Tento prvek je v podstatě velmi opomíjen, ale pokud chybí u paprik, rostliny se nemusí správně vyvíjet. A co hůře – listy se začnou kroutit, rostlina neroste a později listy začínají odumírat. V takovém případě vezměte na pomoc kyselinu boritou.

Jak urychlit růst paprik

Vyklíčení papriky dokážeme urychlit namočením semen do teplé vody, přibližně při teplotě 25 °C. Po nabobtnání semen takto předklíčené osivo umístíme do připraveného substrátu nebo do jiné náhrady za klasickou zeminu.

Jak sázet papriky po jedné nebo po dvou

Sazenice sázejte po dvou, aby se o sebe mohly opřít, když bude foukat, a nezlomily se. Zálivku jim opět dopřejte dostatečnou, ale nepřelévejte je. Původně tropické rostliny snesou lépe krátkodobé sucho, než přelití. Jak pálivé tak sladké papriky nakoupíte na e-shopu Severočeských farmářských trhů.

Kdy se sklízí papriky

Chilli papričky, též feferonky, dozrávají od konce srpna do října. Aby plody dokázaly plně rozvinout svou typickou vůni, vyžadují rostliny dostatek tepla. Pro pěstování papriček je ideální nevelký skleník, protože v něm panují vyšší teploty a také vyšší vzdušná vlhkost než v pařeništi.

Jak zalévat papriky ve skleníku

Zalévejte je proto minimálně čtyřikrát do týdne a při pěstování ve skleníku každý den. Dbejte na to, aby byl substrát vlhký nikoli příliš mokrý. Voda na zalévání by měla být vlažná a odstátá. Jestliže očekáváte kvalitní plody, musíte klást důraz i na výživu půdy.

Co zasadit do skleníku

Pro pěstování ve skleníku se hodí zejména košťálová a listová zelenina, jako jsou salát a kedlubny, a také lilkovité rostliny jako jsou rajčata, lilek a papriky. Pod sklem lze ale skvěle pěstovat i bylinky, jako je bazalka, řeřicha, nebo i okurky.

Co sázet vedle papriky

Petrželka k sobě od paprik přitahuje škůdce a také pomůže vyšperkovat jejich chuť. Tymián naopak škůdce odhání, ale chuť paprik zvýrazňuje taktéž. Je výhodné sázet papriky vedle ředkviček, které se rychleji sklízejí, což umožní paprikám více prostoru pro růst, protože dozrávají později.

Jak se pozná že je zralá paprika

Nejlepším indikátorem zralosti je u papriky barva plodů. Ta se obvykle v průběhu zrání mění ze zelené do červené. U některých odrůd se však mohou vyskytnout v různých stádiích zralosti i jiná zbarvení.

Kdy začít sázet papriky

Optimální termín pro výsev papriky je konec ledna a prvá polovina února. Jako výsevní substrát je výborný perlit. Tento substrát je prostý zárodků plísní a fytopatogenních hub, rostliny vytváří bohaté kořeny a výsev v podstatě nelze přelít. Přemokření je nejčastější příčinou neúspěchu při předpěstování papriky.

Jak hluboko se sazi papriky

Papriky vysazujte ve vzdálenosti 40–60 cm od sebe. Do jamky přidejte lopatku kompostu, zalijte vodou a zasazujte po dvou paprikových sazenicích. Rostlinky zahrňte zeminou dostatečně vysoko, aby je vítr nezlomil, a ještě jednou trochu zalijte.

Proč se kazí papriky

Nedostatek přijatelného vápníku v rostlině způsobuje suchou hnilobu konců plodů především paprik a rajčat, dále uhynutí vnitřních listů hlávek zelí, poškození okrajů listů salátu a košťálovin, uhynutí vnitřních suknic cibule, tečkovitost listů pekingského zelí, propadání a hnědnutí středů růžic květáku nebo hnědnutí …

Jak sklidit papriky

Papriky vysazujte ve vzdálenosti 40–60 cm od sebe. Do jamky přidejte lopatku kompostu, zalijte vodou a zasazujte po dvou paprikových sazenicích. Rostlinky zahrňte zeminou dostatečně vysoko, aby je vítr nezlomil, a ještě jednou trochu zalijte. Paprika si potrpí na pravidelnou a dostatečnou zálivku.

Proč nerostou papriky ve skleníku

Paprikám může vadit nadměrné horko ve skleníku stejně jako neopatrné větrání, kdy rostliny mohou být podchlazeny. Papriky jsou prostě opravdu primadony. A aby toho nebylo málo, byť vyžadují velké množství vody, můžeme je i přelít, v takovém případě začnou listy a násada plodů opadávat.

Kdy začít sázet do skleníku

V dubnu přichází čas setí okurek, cuket, dýní, červené řepy, fazolí a bylinek. Ke klíčení těchto plodin jsou ideální vysoké teploty. Přesto ale nepřestávejte s pravidelným větráním skleníku. S výsadbou sazeniček pro jistotu počkejte až po květnových mrazících (12.

Jak často zalévat papriky ve skleníku

Jak už bylo zmíněno, papriky potřebují dostatečný přísun vody. Zalévejte je proto minimálně čtyřikrát do týdne a při pěstování ve skleníku každý den.

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.

Kdy sázet rajčata a papriky

Pro sazenice rajčat je velmi důležité začít brzy s jejich otužováním. Rostlinám často větráme a dáváme je, pokud nejdou teploty k nule, přes den otužovat ven. Do fóliovníku vysazujeme v dubnu, do volné půdy pak stejně jako papriky v polovině května po „zmrzlých“.

Jak urychlit zrání paprik

Papriky: Zaštípněte vršek, dbejte o teplotu

Paprikám při výšce cca 30 cm zaštípněte vrcholový pupen. Pokud je pěstujete volně, letos jim je zima, třebaže v předchozích letech se jim mohlo dařit. Pokud i tak nějaké plody nasadily, jen se jim nechce zrát, pokuste se zbudovat provizorní foliový kryt.

Kdy jsou zralé papriky

Nejlepším indikátorem zralosti je u papriky barva plodů. Ta se obvykle v průběhu zrání mění ze zelené do červené. U některých odrůd se však mohou vyskytnout v různých stádiích zralosti i jiná zbarvení.