Jak pěstovat Salotku
Šalotky se vysazují do půdy zhruba ze tří čtvrtin, přičemž ideální spon bývá 30 x 10 centimetrů. Jakmile uplynou dva týdny, je dobré cibulky zkontrolovat, a pokud nesedí pevně v připravené jamce, upevnit je nebo přesadit. Kromě toho je pak nutné v průběhu pěstování odstraňovat nežádoucí plevel a šalotky okopávat.
Archiv
Jak hluboko sázet šalotku
Jednotlivé cibulky sázíme tak, že je zapíchneme podpučím (ploškou na spodní části cibule, z níž vyrůstají kořínky) do půdy špičkou nahoru, a tak hluboko, aby celá cibulka byla schována v zemi.
Kdy se sází cibule Množilka
Cibuli sazečku vysazujeme na záhon brzy z jara, kdy už nehrozí mrazy tak, aby konec krčku mírně vyčníval nad povrch záhonu. Na metr čtvereční vysazujeme 100 – 300 g cibulek ve sponu 20 x 8 až 10 cm. Cibule pěstované ze sazečky mají oproti přímo setým cibulím horší skladovatelnost, ale podstatně ranější sklizeň.
ArchivPodobné
Jak daleko od sebe sázet šalotku
Šalotku sázíme koncem zimy nebo začátkem jara. Do lehké půdy ji zasuneme ze tří čtvrtin. Do hodně tvrdé půdy nejprve kolíkem vyhloubíme jamky nebo vyrýpneme rýhy motykou a vložíme do nich cibulky tak, aby ze země vyčnívaly jen špičky. Mezi cibulkami necháváme rozestup 15 cm a mezi řádky 30 cm.
Kdy se má sázet cibule
Semena cibule můžete na jaře vysadit už koncem února, nejpozději však v polovině dubna. Semena začnou klíčit i při velmi nízké teplotě (stačí jim 2-3 ºC) a během chladného období využijí půdní vláhu. Sazenice cibule jsou náchylnější na chlad, proto je vhodné je vysazovat nejdříve koncem března.
Čím se hnojí cibule
Cibule se nesmí pěstovat po přímém hnojení chlévským hnojem. Přírodním hnojivem může být dřevěný popel, kompost, mulč nebo slepičince, které už dnes koupíte běžně v obchodě. Mezi trvalky patří cibule zimní zvaná sečka, cibule sibiřská nebo také ošlejch.
Jaký je rozdíl mezi šalotkou a cibuli
Od cibule se šalotka liší ve způsobu růstu
Chutnají podobně jako pažitka. Dále šalotka obsahuje vitamín C, ovšem je ho o polovinu méně než v cibuli kuchyňské. Naopak obsahuje větší množství vitamínu B6. Přínosem pro vaše zdraví je obsah minerálních látek.
Co můžeme sázet po cibuli
Co lze vysadit po cibuliŘepa.Jahody.Lilek.zelí.Mrkev.Okurky.Cuketa.Dýně.
Jak hluboko se sazi cibule
Sázení cibule
Řádky by od sebe měly mít vzdálenost asi 20 centimetrů, jednotlivé sazečky či semena přibližně 8 centimetrů. Semena vyséváme pouze 2-3 centimetry pod povrch a opatrně zaléváme, jsou totiž drobná. Sazečky ukládáme přibližně 5-8 centimetrů hluboko.
Co s čím sázet tabulka
My je tu pro vás máme:červená řepa, salát X špenát.zelí X jahody.kapusta kadavá X růžičková kapusta.okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.fazole X fenykl.šalotka X hrách, fazole.
Jak hluboko se sází cibule
Sázení cibule
Řádky by od sebe měly mít vzdálenost asi 20 centimetrů, jednotlivé sazečky či semena přibližně 8 centimetrů. Semena vyséváme pouze 2-3 centimetry pod povrch a opatrně zaléváme, jsou totiž drobná. Sazečky ukládáme přibližně 5-8 centimetrů hluboko.
Kdy hnojit cibuli
Zalévání, mulčování, hnojení
Až se budou cibule zvětšovat, mulč odstraňte, nebo ponechejte ve velmi tenké a lehké vrstvě, aby cibulím nic nebránilo v narůstání. Tekutým organickým hnojivem můžete sazeničkám přilepšit tři týdny po výsadbě, a poté každé další tři týdny.
Kdy a čím hnojit cibuli
Před výsadbou zapravte do záhonu uzrálý kompost. V případě cibule nepoužívejte chlévský hnůj ani chlorid draselný, mohlo by dojít k spálení cibule. Během vegetační doby můžete použít speciální hnojivo na cibuli a česnek, nicméně platí, že tato zelenina si na přílišné přihnojování nepotrpí a dobře se jí daří i bez něj.
Na co pouzit Salotku
Šalotku využijeme jak při přípravě grilovaného a pečeného masa, tak i zvěřiny nebo ryb. Můžeme ji použít do omáček, polévek, salátů – prostě všude, kde se používá i cibule. Lahůdkou je nakládaná šalotka v sladkokyselém nálevu.
Kam zasadit cibuli
Cibule vám přinese bohatou úrodu, pokud jí najdete slunné a teplé stanoviště s půdou, která se dobře prohřívá. Ve studené půdě bude náchylnější k onemocnění. Před výsadbou je důležité pořádně prokypřit půdu a stanoviště pravidelně měnit – každý rok! Na stejné stanoviště je vhodné cibuli vysadit nejdříve po 3 letech.
Které plodiny se nesnášejí
Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.
Jak daleko od sebe rajčata
Opora: Rozhodnete-li se pro rajčata tyčková, je třeba ještě před zasazením rostlin zarazit do země opěrné kůly nebo spirálové opory o délce zhruba 1,5 metru (asi jedna třetina opory bude pod zemí) a ve vzdálenosti přibližně 60 – 70 cm od sebe.
Kdy se sází cibule Sazecka
Ideální doba pro výsadbu je právě teď, koncem března až začátkem dubna. Mezery mezi v řádku děláme 10 až 12 cm, vzdálenost mezi řádky je pak kolem 25 cm. Sazečku sázíme tak, aby z povrchu půdy konce cibulky vyčnívaly.
Co sázet společně
My je tu pro vás máme:červená řepa, salát X špenát.zelí X jahody.kapusta kadavá X růžičková kapusta.okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.fazole X fenykl.šalotka X hrách, fazole.
Kdy je zralá cibule
Opravdu vyzrálou cibuli poznáte tak, že nať je téměř celá suchá, pouze v krčku je ještě trochu čerstvá. Rostliny pěstované ze sazeček se sklízejí podle odrůdy zhruba od konce června do konce září.
Jak často se má zalévat cibule
Správné zalévání cibule
Zapomenout nelze ani na zalévání. Pokud máte pouze zelené části cibule, pak rostliny pravidelně zalévejte. Zálivka se vyplatí i poté při delších obdobích sucha. Jinak je dobré cibuli zalévat jednou týdně.
Jak chutna šalotka
Šalotka pochází z Asie, ale v dnešní době je běžně dostupná na místních trzích a v supermarketech. Řadí se sice mezi cibule, nicméně chuť má nasládlou a lehce připomíná česnek. Můžeme ji snadno pěstovat i na zahrádce a úrodu hojně využívat v kuchyni.
Co nesnáší rajčata
Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.
Co sázet spolu
Dárek na nástěnku
Druh zeleniny | Co vysadit vedle |
---|---|
česnek | rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku |
fazole | ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev |
hrášek | kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát |
kapusta | celer, řepu, kopr, mátu, rozmarýn |
Kdy jsou černá rajčata zralá
Sklízet můžeme černá rajčata až v době, kdy již mají červené líčko, nejlepší však je nechat plody zcela zčernat. Pozor však, aby rajčata nepřezrála. Ze začátku poznáte plnou zralost těžko, ale s přibývající zkušeností to již bude hračka.