Kdy sázet sazenice cibule?

Kdy se sází cibule Sazecka

Ideální doba pro výsadbu je právě teď, koncem března až začátkem dubna. Mezery mezi v řádku děláme 10 až 12 cm, vzdálenost mezi řádky je pak kolem 25 cm. Sazečku sázíme tak, aby z povrchu půdy konce cibulky vyčnívaly.
Archiv

Kdy se sází zimní cibule

Vysazovali jsme začátkem listopadu

Na podzim 2021 jsme sázeli cibuli až začátkem listopadu. Cibuli sazečky dávám těsně pod povrch záhonu. Má-li porost ozimé sazečky přezimovat pod zemí a kořenit, je třeba ji buď sázet o trochu dříve, nebo o trochu hlouběji.
Archiv

Kdy sázet cibuli

Kdy sázet cibuli

Semena do záhonu vyséváme v první polovině března až začátkem dubna. Záleží na počasí, platí, že by se semínka neměla ukládat do zmrzlé půdy (s tou se také těžko pracuje). Po vzejití sazenic je nezapomeňte vyjednotit, aby si rostliny vzájemně nekonkurovaly.
Archiv

Jak správně sázet cibuli

Do záhonu si udělejte sázecím kolíčkem řádky ve vzdálenosti 25 až 30 cm, vzdálenost mezi jednotlivými cibulemi by měla být asi 10 cm. Máte-li kyprou půdu, nemusíte dělat důlky pro cibulky, stačí zatlačit do země a to tak, aby konce cibulek vyčnívaly nad povrch.
Archiv

Jak dlouho vydrží cibule Sazečka

Její pletivo může být náchylnější na nemoci. Cibuli ze sazečky bychom měli spotřebovat do konce roku. Cibuli můžeme skladovat s usušenou natí nebo ji můžeme odříznout.

Jak hluboko se sází cibule

Půda by měla obsahovat hodně minerálů a neměla by být kyselá. Před výsadbou si pak do zkypřeného záhonu udělejte řádky hluboké jako velikost cibulek, cca 2 – 4 cm. Jednotlivé cibule pak sázejte špičkou nahoru a po ukončení osázení přihrňte hlínu lehce nad cibulku.

Jak pěstovat doma cibuli

Sadební cibulky stačí jen zasadit do plastové láhve nebo barelu se zeminou a občas zalít. Zdraví prospěšná cibule je bohatým zdrojem vitamínů (B1, B2, C), v nati najdeme hlavně provitamín A. Silice, flavonoidy a další látky působí jako antioxidanty, přírodní antibiotikum nebo proti zánětům.

Která cibule je nejlepší

Moderním trendem jsou oválné cibule (Owa, Elista), které jsou chuťově zajímavé a dobře se krájí. Zapomenout nesmíme na mnohem méně štiplavé bílé (Agostana, Albienka) nebo červené cibule (Karmen). Mezi obří cibule patří klasická žlutá odrůda Globo nebo bílá Blanco duro.

Kdy sázet červenou cibuli

Cibule pěstovaná ze semen vyjde levněji a může být i kvalitnější, pokud ji chcete skladovat. Ale pěstování ze sazečky je mnohem rychlejší, sklizně čerstvé cibule se dočkáte dříve. Je však třeba včas sázet, na počátku dubna už neotálejte.

Jak sázet cibule ze semínka

Cibule je vitální, trvanlivá, a podstatně déle skladovatelná než cibule vypěstovaná ze sazečky. Semena cibule vyséváme v první polovině března (záleží na počasí) do řádků vzdálených od sebe 25 až 30 cm a do hloubky 2 až 3 cm. Vzešlé rostliny vyjednotíme na 8 až 10 cm, aby si vzájemně nekonkurovaly.

Co můžeme sázet po cibuli

Co lze vysadit po cibuliŘepa.Jahody.Lilek.zelí.Mrkev.Okurky.Cuketa.Dýně.

Co když kvete cibule

Pokud rostlina začne tvořit květy, je třeba je včas odstranit. Tvoří se z paždí jednotlivých suknic v následujícím roce. Druhý rok vyraší z cibule hned několik květních stvolů. Vrcholičnaté květenství se skládá z oboupohlavých květů podepřené toulcem.

Jak a kdy sázet cibuli

Semena cibule můžete na jaře vysadit už koncem února, nejpozději však v polovině dubna. Semena začnou klíčit i při velmi nízké teplotě (stačí jim 2-3 ºC) a během chladného období využijí půdní vláhu. Sazenice cibule jsou náchylnější na chlad, proto je vhodné je vysazovat nejdříve koncem března.

Čím se hnojí cibule

Cibule se nesmí pěstovat po přímém hnojení chlévským hnojem. Přírodním hnojivem může být dřevěný popel, kompost, mulč nebo slepičince, které už dnes koupíte běžně v obchodě. Mezi trvalky patří cibule zimní zvaná sečka, cibule sibiřská nebo také ošlejch.

Proč se kroutí listy cibule

Kroucení cibulové natě způsobují larvy květilky cibulové (Delia antiqua). Květilky patří mezi dvoukřídlý hmyz a jsou podobné mouše. Přezimuje kukla, z které se v květnu líhnou dospělci. Dospělci dorůstají délky 7 mm, larvy asi 8 mm.

Jak hluboko sázet semínka cibule

Vhodný čas pro vysazování je v první polovině března, do řádků vzdálených alespoň 25-35 cm, s hloubkou 2-3 cm. Když se objeví první listy, je třeba rostlinky prořezat, aby měly dost prostoru pro růst – vzdálenost jednotlivých cibulek by měla být alespoň 5 cm.

Které plodiny se nesnášejí

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Jak daleko od sebe sázet cibuli

Vhodný čas pro vysazování je v první polovině března, do řádků vzdálených alespoň 25-35 cm, s hloubkou 2-3 cm. Když se objeví první listy, je třeba rostlinky prořezat, aby měly dost prostoru pro růst – vzdálenost jednotlivých cibulek by měla být alespoň 5 cm.

Jak dlouho muze být Nakrajena cibule

Je ale třeba dbát na to, abyste ji používali vždy čerstvou. Nakrájená cibule totiž po 12 až 24 hodinách začne vytvářet jedovaté toxiny. Můžete z toho dostat i žaludeční infekci.

Co žere cibule tulipánů

Nejjistější je chytání hrabošů do pastí. Vykuřovacími patronami je téměř vždy jen dočasně zažehnete. Pokud mají cibule tulipánů, jen zřídkakdy se vůbec dotknou otráveného zrní.

Co potřebuje cibule

Velmi doporučujeme pěstovat cibuli ze semen. Rostlinky jsou kvalitnější, jsou již pevně usazené tím, jak se usadí semínko v půdě, jsou rovnější a nejdou brzy do květu. Cibule potřebuje slunné stanoviště, ne přímé světlo. Půda by měla být dobře propracovaná, provdušněná s dávkou živin.

Kdy se hnojí cibule

V prvním roce se ze semen vyvinou rostliny s malými cibulkami. Po zaschnutí natě – přibližně koncem srpna – se cibulky vyjmou z půdy, zbaví zbytků stonku a nechají usušit. Tak získáme cibuli sazečku. V teplejších oblastech lze cibuli (sazečku) sázet již koncem srpna.

Jak často se má zalévat cibule

Správné zalévání cibule

Zapomenout nelze ani na zalévání. Pokud máte pouze zelené části cibule, pak rostliny pravidelně zalévejte. Zálivka se vyplatí i poté při delších obdobích sucha. Jinak je dobré cibuli zalévat jednou týdně.

Čím ošetřit cibuli

K přímé ochraně menších ploch se dá použít netkaná textilie, kterou cibuli přikryjeme. Květilka je zavrtaná v listech, proto se musí používat insekticidy s hloubkovým účinkem. Z chemických insekticidů jsou doporučeny přípravky na bázi diazinonu a fenitrothionu.

Jaký postřik na cibuli

V místech s pravidelným výskytem se neobejdete bez chemické ochrany, kterou je třeba dělat od června a to nejlépe třikrát, tedy na začátku, v polovině a na konci měsíce. Pro tato ošetření se doporučujeme přípravek Ortiva.