Kdy trhat nosní mandle?

Kdy si nechat odstranit mandle

„Důvodem pro odstranění patrových mandlí je stav, kdy převáží rizika a negativa nad jejich imunologickým přínosem,“ vysvětluje lékař doc. Smilek. Takovými důvody jsou opakované problémy, např. angína, která se může vracet až osmkrát ročně nebo chronický zánět krčních mandlí vyvolaný streptokokovou infekcí.
Archiv

Kdy Atrofuje Nosni mandle

Většinou však nosní mandle sama nejpozději do 6. roku věku atrofuje, čili vymizí tak, jak se i „vysuší terén vlhka a horka“ a to díky změně či úpravě jídelníčku. Tato doporučení a bylinné směsi se týkají i zvětšených krčních uzlin, nosních polypů či opakovaných zánětů a infekcí v této oblasti.

Na co se musíme zaměřit po odstranění nosní mandle

V některých případech se musí nosní mandle několikrát operativně odstranit, protože dorůstají. Po odebrání nosních mandlí je důležité dítě naučit správnému dýchání nosem. K nácviku využijeme několik nosních her.

Jak dlouho trvá odstranění nosní mandle

„Plazmová koblace je nadstandardní a zatím nejšetrnější metoda sloužící k odstranění nosní mandle nebo zmenšení objemu krční mandle. Plazma o teplotě čtyřicet až sedmdesát stupňů naruší tkáň mandlí, kterou následně během zákroku odsaje sonda. Operace probíhá v narkóze a trvá zhruba půl hodiny.
Archiv

Jak dlouho trvá operace mandlí

„Samotný zákrok se provádí po uspání vdechováním anestetických plynů, trvá asi 5–10 minut,“ popisuje ORL lékařka Alice Jašková.

Jak dlouho být doma po operaci mandlí

Nesmí běhat, skákat, mělo by být alespoň dva dny v relativním klidu, pokud bude bez potíží, můžete už třetí den na krátkou procházku. Spěte s dítětem v jedné místnosti! Týden by mělo být bez kolektivu a dva týdny bez velké fyzické zátěže (bez bazénu, bez trampolíny).

Jak probíhá odstranění nosní mandle

Zduřelá nosní mandle se odstraní pomocí plasmové sondy, která na svém konci vytváří plasmatické pole, které při teplotě pouze 40-70 °C denaturací (rozštěpením bílkovin) rozrušuje proteiny obsažené v hypertrofické tkáni a zároveň tuto tkáň ihned odsává.

Jak se chovat po operace nosních mandlí

Vaše dítě je dnes po operaci v celkové anestezii (nosní mandle), proto je nutné, abyste mu věnovali zvýšenou péči. Dnes byste dítě neměli koupat v horké vodě, pití by mělo být studené (neperlivá voda, čaj). K jídlu kašovitou stravu, asi dva dny (bramborová kaše, polévky, přesnídávky, zmrzliny).

Jak dlouho být doma po operaci nosní mandle

Nesmí běhat, skákat, mělo by být alespoň dva dny v relativním klidu, pokud bude bez potíží, můžete už třetí den na krátkou procházku. Spěte s dítětem v jedné místnosti! Týden by mělo být bez kolektivu a dva týdny bez velké fyzické zátěže (bez bazénu, bez trampolíny).

Která mandle dorůstá

Přirozený růst nosní madle probíhá asi od prvního a zastavuje se do sedmého roku života dítěte. Později stagnuje a od puberty se už nosní mandle jen zmenšuje. S růstem všech částí dýchacího systému se anatomické poměry zvýhodňují.

Jak dlouho v nemocnici po operaci mandlí

Pobyt v nemocnici je asi 3-7 dní. Při propuštění obdržíte zprávu pro Vašeho praktického lékaře a odesílajícího ORL lékaře, propuštění z nemocnice jim nahlaste. Operatér nebo ošetřující lékař oddělení Vás (Vaše dítě) objedná ke kontrole a vydá léky (recepty na léky), které jsme Vám doporučili k užívání po operaci.

Jak probíhá operace nosních mandlí

Výkon se provádí pod zrakovou kontrolou za pomoci endoskopu s využitím televizního okruhu. Přístup ke klenbě nosohltanu je přes dutinu ústní. Nejběžnější je odstranění nosní mandle kyretou. Nosní mandli je třeba odstranit najednou a celou, bez poranění okolích struktur jako jsou tubární tory a sliznice hltanu.