Kdy Nanaset štuk
Okamžitě po zakoupení materiálu můžeme začít se štukováním. Při nanášení štuku na stěnu je důležité nenatahovat příliš velkou plochu. Nanesený štuk by proschl a jeho další zatočení by již nebylo možné.
Archiv
Jak správně štukovat
Štuk nanášejte od rohů a okrajů doprostřed pomocí ocelového nebo plastového hladítka (natahováku) v pruzích a s co nejmenším počtem tahů. Nabírejte a nanášejte vždy jen slabší vrstvu, aby štuk tíhou neopadával. Štuk nejdříve do plochy vtlačujte a až následně uhlazujte.
Jak dlouho musí schnout štuk
Na rozdíl od jádrové omítky štuk schne a zraje velmi rychle. Do výmalby stropů i stěn se tak můžete zpravidla pustit už po 24 hodinách od štukování.
Archiv
Jak dlouho schne jádrová omítka
Můžete je ale nanášet v silnější vrstvě (až 20 mm). Jádrové omítky poměrně dlouhou dobu zrají. Při tloušťce 10 mm potřebují k vyzrání minimálně 10 dnů.
Kdy malovat po štukování
Výrobci nabízejí polotekuté i suché štukové směsi, které se po smíchání s daným množstvím vody aplikují klasickým způsobem. Slabá vrstva štuku zaplní drobné trhlinky a vzduchové otvory ve stěně. Nový povrch stěny se pak snadno maluje, a to již 24 hodin po úpravě. Existuje nepřeberné množství hotových štukových omítek.
Co použít místo štuku
Když už jsou stěny hodně opotřebované, před malováním je dobré jejich povrch srovnat. Místo tradičního štuku se dá použít moderní stěrka.
Jak nahodit jádrovou omítku
Omítku nahazujeme lžící vždy odshora dolů, přičemž příliš tuhá konzistence, která tvoří na zdi koláče, není vhodná. Stejně jako malta řídká, která po zdi stéká. Maltu lze nahazovat i přímo ze zednické naběračky, chce to ale už opravdu zkušenost a malta musí být hodně mastná (vysoký obsah vápna, díky čemuž dobře lepí).
Jak uhladit omítku
Pro uhlazení plochy stěrky lze použít speciální hladítko s gumovou hranou. Stažení se provádí hned po zaschnutí tmelu. Začíná se v rohu. Hladítko se přikládá naplocho do rohu takovým tlakem, aby se vytvořil co nejhladší rovnoměrný povrch.
Kdy je třeba Skrabat zeď
Kdy oškrábat původní nátěr Je-li na stěnách tři a více předešlých nátěrů, odlupuje se původní barva či jsou zdi obzvlášť špinavé, před malováním je potřeba stěny oškrábat. Namočíme si vždy jen takovou plochu, kterou jsme schopni oškrábat, aniž by stačila zaschnout. Malbu odstraňujeme vždy od shora dolů.
Jak dlouho vydrzi štuk
Při správném nalepení na stěnu tapeta nejenže překryje nerovnosti, ale vydrží až deset malování po sobě.
Jak vyhladit zdi před malováním
Pokud se předchozí nátěr těžko překrývá nebo špatně přiléhá ke zdi, odstraňte ho. Zeď navlhčete a oškrábejte povrch ocelovou stěrkou. Pozor, abyste nepoškodili omítku. Pokud není potřeba starší nátěry odstranit, očistěte zeď nasucho nebo ji umyjte vlažnou vodou se saponátem.
Jak vyhladit zdi
Střídavými pohyby stěnu nejsnáze a nejpečlivěji vyhladíte. Vyhněte se tahům do oblouku. Nechte stěnu chvíli schnout. Jakmile pod rukou ucítíte na dotek pevný povrch – do kterého byste však prstem ještě dokázali vytlačit důlek – krouživými pohyby stěnu pomocí houby navlhčete.
Jak dlouho schne Špric
Před další prací musí zejména špric plně zaschnout což trvá zhruba 3 dny.
Jak dlouho se dělají omítky
Při ideálních podmínkách jde zhruba o deset dní. Naopak, při velmi špatných podmínkách můžou omítky schnout i dva měsíce.
Co delat po Skrabani zdi
Omítka je oproti nátěru tvrdší. Pokud si tedy nejste jistí, zda stále škrábete barvu, zkuste kulatou štětkou zeď „umýt“. Jakmile seškrábete celou stěnu, také ji kulatou štětkou umyjte, abyste se zbavili zbytků barvy, které škrabkou dolů nedostanete.
Jak vymalovat bez škrábání
Asi nejčastější metodou je sázka na štěstí, jejíž nezbytnou součástí je velice opatrná práce s válečkem a nanášením barvy. Zásadní pravidlo v tomto případě zní – netlačit na váleček, používat jen přiměřené množství barvy a soustředit na jedno místo jen nezbytně nutnou dobu.
Jak správně Špricovat
Pokropení a špricování – první prohození stěny
A poté zcela pokryjeme řídkou směsí. Ta povrch spíše ušpiní a vytvoří ostré výstupky (řídkou krupičku), načež se bude lépe chytat omítka finální. Při špricování nesmí vzniknout souvislá vrstva. Používáme vápennocementovou maltu (nikdy ne pouze cementovou).
Co pod sanační omítku
Sanační omítka se ukončí cca 2 cm nad terénem v celé tloušťce. Po vyschnutí (podle technologie) se na tuto omítkovou vrstvu nahodí k docílení zvláště hladkého nátěrového podkladu 3 – 4 mm silná vrstva jemné omítky webersan 600.
Jakou zrnitost štuku
Štukování na hrubou omítku
Pro konečnou vrstvu tvořící podklad pro malbu se používá štuková vápenná nebo vápenocementová omítka s velmi jemnou zrnitostí do cca 0,4 mm nebo jen jemnou zrnitostí do cca 0,7 mm, která se upravuje filcováním.
Co se dělá dřív omítky nebo podlahy
Podlahy je vhodnější provádět až po dokončení omítek. Snadněji se totiž instalují obvodové dilatace. Navíc se omezí pohyb po podlahových vrstvách, a tudíž i zátěž a znečištění, které s sebou nese realizace omítek. Kromě toho nedochází k dalšímu „přinášení“ vlhkosti do prostoru, což by zpomalilo vysychání potěrů.
Kdy se musí Skrabat zeď
Odstřihněte kousek izolepy a přilepte ji na omítku stěny, kterou máte v plánu vymalovat. Pevně ji na místě upevněte opakovaným přejetím hřbetem ruky či zaťatou pěstí, a poté ji prudce odtrhněte. Pokud vám na lepicí části zůstanou stopy po malbě, pak pro vás máme špatnou zprávu: stěnu bude třeba oškrábat.
Jak dlouho schne štuková omítka
Vnitřní omítka je hotová, před nanesením nátěru je však potřeba nechat stěnu vyschnout. Každý milimetr tloušťky omítky schne cca 1 den. Štuková omítka tedy schne minimálně 2 – 3 dny, lepší je však počkat déle.
Jak Namichat sanační omítku
Nejprve se zdivo nesouvisle prohodí řídkou maltou tak, aby pokryla přibližně 2/3 plochy stěny (tzv. prostřik). Podle potřeby je možné naředit vodou pro docílení vhodné konzistence. Výsledným prostřikem prosvítají zbytky původního zdiva.
Proč se Štukuje
Technika štukování zajistí čisté a hladké stěny a strop. Její pomocí se stěnám domova vrátí čisté linie i jednoduchost. Nechte se inspirovat praktickými radami odborníků, jak správně štukovat. Štuk je jemná omítka ze sádry, vápna, jemného písku a pojiva, která se používá především na stropy a stěny.
Jak natahovat štuk
Jak štukovat – návod
Můžete se pustit do štukování. Štuk se natahuje pomocí ocelového hladítka, a to vždy odspodu nahoru. Na hladítko si z kbelíku naberte pomocí zednické lžíce přiměřené množství směsi, pod vhodným úhlem přiložte hladítko ke stěně a pohybem nahoru rovnoměrně štuk rozetřete.