Kdy tvarovat Jalovec?

Jak Prorezat Jalovec

Jalovce se obvykle příliš neprořezávají. Pokud začnou vypadat neupraveně, postačí jim lehké zkrácení v létě. U vzpřímeně rostoucích kultivarů se doporučuje před zimou keř pevně svázat silonovým vlascem či pevným provazem. Tím předejdete deformaci, kterou může způsobit těžký sníh.
Archiv

Jak daleko od sebe sázet Jalovec

Záleží hlavně na rychlosti růstu, nedoporučuje se trvalky vysazovat příliš daleko od sebe, doporučovaná vzdálenost je asi jen 20 cm. Oproti tomu mezi rychleji rostoucími dřevinami, což jsou například poléhavé jalovce, bychom měli ponechat alespoň metrové rozestupy.

Čím hnojit Jalovec

Hnojení: Pro jehličnany v květináči použijte nejlépe naše STARKL Kvalitní hnojivo pro jehličnany. S tímto speciálním hnojivem porostou vaše jehličnany rychleji a barva bude bohatá a silná. Řez (Střih): Jehličnany se obvykle neřežou (nestříhají) Zavlažování: Rostliny v květináči potřebují hodně vody.

Kdy dozrává Jalovec

Jalovec obecný je malý stále zelený strom, který kvete od března do dubna. Plody dozrávají na podzim po třech letech. Poté procházejí různými stádii zralosti. Plody jsou kulaté o průměru 7 až 10 mm, nazývají se jalovičky a zrají 18 měsíců.

Jak tvarovat jalovce

Udržovací střih tvarovaného jalovce provádíme většinou v květnu až červnu, po hlavním jarním přírůstku nových výhonů. Střih je potom nutno v průběhu roku ještě jednou opakovat. Bujně rostoucí stromky můžete tvarovat i třikrát během jednoho vegetačního období. Poslední střih doporučujeme provést nejpozději v půlce září.

Proč usychá Jalovec

Oranžová houba, která se na jaře objevuje na větvičkách jalovce, někomu připomíná sci-fi. Je to ale zcela pozemská houbová choroba jménem rez hrušňová. Způsobuje ji houba Gymnosporangium sabinae. Jedná se o dvoubytnou rez.

Proč usychá jalovec

Oranžová houba, která se na jaře objevuje na větvičkách jalovce, někomu připomíná sci-fi. Je to ale zcela pozemská houbová choroba jménem rez hrušňová. Způsobuje ji houba Gymnosporangium sabinae. Jedná se o dvoubytnou rez.

Jak se rozmnožuje jalovec

Jalovec je světlomilná dřevina odolná vůči suchu, které se daří na propustných půdách. Množí se výsevem stratifikovaného osiva a zejména letními řízky, nejlépe s patkou, případně roubováním. Vegetativního rozmnožování pomocí letních řízků se využívá zejména pro množení kultivarů pro sadovnické využití.

Jak se zbavit jalovce

Možná je i chemická ochrana hrušní fungicidním postřikem (např. Horizon, Score a jiné) v době před začátkem kvetení. Za vlhkého počasí je pak třeba postřik rzi hrušňové po týdnu zopakovat a poté znova po odkvětu. Současně je dobré provádět i postřik jalovců.

Jak se zbavit rzi Hrušňové

odstranění zduřelých větviček s deformacemi, likvidace rzivosti systémovým postřikem. Na rez hrušňovou jsou účinné postřiky proti strupovitosti jádrovin, jako je Scala, Champion nebo souprava Zdravé jablko plus. Prodej dříve používaných přípravků Dithane, Discus a Polyram již byl bohužel v Česku ukončen.

Co škodí Hrušním

Mezihostitelem jsou hrušně. Choroba u hrušně napadá především čepele listů, mohou však být napadeny i řapíky a výjimečně i plody. Ivan Dvořák říká: „Jakmile se do jalovce rez dostane, nejde ji vyhubit jinak, než železem a ohněm (jalovce pořezat, vykopat a spálit).

Kdy množit jehličnany

Konec léta je však pro řízkování nejvhodnější dobou, neboť mladé výhonky mají ideální podmínky pro to, aby se dobře ujaly. Stromy v sobě skrývají mnoho živin, jež přes jaro a léto načerpaly, a tak i mladé odnože rychleji koření a lépe rostou, než když je začneme množit vyčerpané zimou někdy na začátku jara.

Co způsobuje rez

Rez (ženský i mužský rod) je červenohnědý povlak, který se tvoří na povrchu železných a ocelových předmětů. Povlak tvoří hydratovaný oxid železitý (Fe2O3·nH2O), případně FeO(OH), Fe(OH)3, které vznikají účinkem vlhkého prostředí a kyslíku.

Jak se zbavit rzi Hrušňové největšího nepřítele hrušní

Možná je i chemická ochrana hrušní fungicidním postřikem (např. Horizon, Score a jiné) v době před začátkem kvetení. Za vlhkého počasí je pak třeba postřik rzi hrušňové po týdnu zopakovat a poté znova po odkvětu. Současně je dobré provádět i postřik jalovců.

Kdy se stříká hrušeň proti rzi

První postřik proti rzi hrušňové se provádí těsně před květem a druhý 2 až 3 týdny po odkvetení. Pozdější postřiky v době, kdy se již rez projevila na listech, nejsou účinné.

Kdy se stříhá Hruška

Zimní řez. I v zimě je možné prořezat hrušeň a podpořit tak její zdraví a úrodnost. U stromů se slabým růstem provádíme stříhání hrušky ideálně – před obdobím vegetačního klidu. Řez bujně rostoucích stromů je vhodný na jaře, v období rašení až kvetení – tento řez omezí růst.

Jak se množí Jalovec

Cypřiš, cypřišek, modřín, jalovec, zerav či pazerav nejlépe namnožíte polovyzrálými řízky. Takovými, které zatím jen zčásti dřevnatí, jejich spodní část tmavne. Odebírá se od poloviny léta do počátku podzimu. Abyste podpořili zakořenění, můžeme šikmo seříznout kůru ve spodní části.

Jak se mnozi smrk

Nejpřirozenější způsob rozmnožování smrků (a dřevin vůbec) představuje výsev semen, tedy generativní množení. Používá se u základních druhů, zatímco pro kultivary je vhodné upřednostnit roubování či řízkování – vegetativní množení.

Jak se zbavit rzi na jalovci

Postřiky proti rzi hrušňové

Lze též použít chemii, konkrétně fungicidy, které jsou účinné i proti strupovitosti. Například Horizon, Score, Dithane, DELAN 750 SC, TOPAS C 50 a Baycor 25 WP. První postřik se provádí na jaře ještě před kvetením hrušní, druhý krátce po jejich odkvětu.

Co způsobuje rez hrušní

Původcem této choroby je dvoubytná rez, což znamená, že pro svůj vývoj potřebuje dva hostitele. Druhým hostitelem je jalovec čínský nebo jalovec klášterský. Na jaře přechází infekce z jalovců na hrušně v době jejich květu. V závěru léta a na podzim se původce rzivosti vrací zpět na jalovce.

Jak stříhat vlky na jabloní

Vlky odstraňujte v létě

Vlk se říká větvím, které vyrůstají kolmo vzhůru a nekvetou. Když je odstraníme během léta, rána se stačí zacelit a nevyraší na ní další výhony. Snažte se větve ostříhat, co nejblíže kmenu. Výhonek pak znovu neobrazí, a navíc se neporaníte o pahýl, když polezete na strom.

Kdy se stříhají vlky na jabloních

Pokud silnější větve neodřízneme naostro, ale ponecháme pahýly, vytvoří se ze spících pupenů (zejména na silnějších větvích) jalové letorosty, známé pod slovem vlky. Ty pak strom zbytečně zahušťují a vytvářejí nesoulad v koruně stromu. Nejlépe se jich zbavíme ostrým vylomením, a to koncem června a v červenci.

Jak je vysoký smrk

Strom dosahující v podmínkách přírodního lesa velkých rozměrů. Výšky 50-60 m, tloušťky kolem 150 cm, objemu i přes 30 m3. Dožívá se 350-400 let.

Jak často má smrk šišky

Semena mají střední klíčivost. Smrk pichlavý (Picea pungens) začíná plodit asi ve 20 (30) až 50 letech, maxima plodnost dosahuje v 50-150 letech, semenné roky se opakují v několikaletých intervalech.

Jak poznat Jalovec

Jehlice jalovce jsou trojčetné, tmavě zelené a ostře pichlavé, po rozemletí velmi aromatické. Jalovec rozkvétá nejčastěji vdubnu a tmavomodré bobule na něm zrají dlouhých 18 měsíců. Proto je pravidlem, že na větvích jalovce uvidíte najednou drobné zelené plody i větší, temně fialové zralé plody zvané jalovčinky.