Kdy vadne libeček?

Kdy stříhat libeček

Libeček se stříhá také před zimou. Co nejvíce vitálních větviček sklidíme ještě před prvními mrazy.
Archiv

Kdy se sází libeček

Pokud přesto chcete rostlinu pěstovat ze semen, platí, že přímý výsev semen provádíme na podzim v září až říjnu do řádků vzdálených 60 cm. Můžeme také vysévat po 4-5 semenech do hnízd na vzdálenost 45 cm, do hloubky 3 cm. Semeno libečku klíčí velmi pomalu, a proto se doporučuje na místo vpíchnout značku (např. klacek).

Kde se daří libečku

Bude se jí dařit na slunném až polostinném stanovišti v běžné zahradní zemině a nemusíte ji ani hnojit. Jen těžkou přemokřenou půdu libeček nesnáší. Koncem června libeček rozkvétá. Odkvetlá květenství nemusíte odstraňovat, semena sice vypadají, ale samovolně nevyklíčí.

Jak se sbírá libeček

Kdy a jak libeček sklízet

Listy otrhávejte z rostliny, která ještě nevykvetla, protože poté hořknou. Odstraňte celý stvol, lístky otrhejte a stvol můžete použít například na výrobu domácího polévkového koření (náhradu maggi). Rostlině musí zůstat střed, aby mohla znovu obrazit.

Proč žloutnou listy libečku

Od přílišného vystavení slunečním paprskům, přes nedostatek dusíku či železa (chloróza), až po napadení škůdci. Tím nejčastějším důvodem žloutnutí listů ale bývá nesprávná zálivka. Pravdou je, že rostlinám mohou listy žloutnout jak z důvodu malého, tak také z důvodu velkého množství vody.

Jak uvařit čaj z libečku

Často se přidává do bylinných směsí proti potížím s močením, ledvinami a prostatou. Libeček lékařský je výborným afrodisiakem pro obě pohlaví. Ženám navíc pomáhá při silné a nepravidelné menstruaci. Tradiční užití: 1 čajovou lžičku kořene libečku přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat.

Jak hluboko sázet libeček

Semena je možné vysévat ve dvou obdobích, buď brzy zjara (březen a duben), případně koncem léta v srpnu a září. V teplejších oblastech můžeme výsev posunout až do konce října. Semena sázíme asi do třícentimetrové hloubky, řádky by měly být šedesát centimetrů od sebe. Semena pomalu klíčí, takže to chce trpělivost.

Kdy sušit libeček

Pro sběr listů na sušení nebo zmrazování se nejlépe hodí konec června a začátek července. Pokud budete libeček sušit, dejte ho do stínu. Libeček do mrazáku doporučujeme nakrájet na drobno a zamrazit v kostkách ledu.

Jak nejlépe usušit libeček

Libeček je nejvhodnější sušit zavěšený svázaný ve svazcích. Nejlepší je jej sušit v průvanu někde ve stínu. Kvůli jeho výrazné vůni se doporučuje ho umístit dál od jiných bylinek, aby po něm nepřejaly jeho aroma. Pokud máte sušičku, můžete k sušení využít i ji.

Čím přihnojovat libeček

Pokud nemáme k dispozici žádný kompost, dejme jako zásobní hnojivo do substrátu hrst organického hnojiva, např. rohovinu. Kostivalovým nebo kopřivovým výluhem může každé 4 týdny libeček hnojit. Rostlinky v květináči přesazujeme každý rok do nového substrátu.

Na co je zdravý libeček

Čaj z kořene libečku je detoxikační a močopudný, je velmi účinný na dnu, revma a artrózu. Jelikož stimuluje produkci trávicích šťáv, podporuje trávení, dále pomáhá při nepravidelné menstruaci, potížích s prostatou, močením a ledvinami, navíc dokáže rozpouštět močové a ledvinové kameny.

Co se Susenym Libeckem

Ze sušeného libečku si můžete udělat i vynikající kořenicí směs, kterou využijete místo té, která se prodává v obchodech a často bývá plná různých zbytečných dochucovadel. Domácí vegeta nebo jí podobné směsi se používají místo soli hlavně do polévek, omáček, do zeleninových i masových jídel.

Jak sušit libeček v troube

Sušení libečku

V troubě sušíme při teplotě okolo 50 stupňů, přičemž musí být zajištěno odvětrávání pootevřenými dvířky, aby odcházela vlhkost.

Co s čerstvým libečkem

Čerstvý libeček je možné usušit, zamrazit nebo naložit do oleje. Vydrží tak až do zimy – TopRecepty.cz.

Jak dlouho vydrží libeček

Libeček vám vydrží i několik let, přes zimu nadzemní část rostliny umrzá, avšak na jaře začínají růst opět nové výhonky.

Co potřebuje libeček

Libečku vyhovuje světlé místo, ale dobře prospívá i v polostínu. Půdu potřebuje výživnou, vlhkou, spíše vápenatou a kyprou, v těžké a přemokřené se mu nedaří. Semena se vysévají od března až do června do hloubky asi 1 cm, řádky by měly být od sebe nejméně 60 cm. Větší rostlinky vyjednotíme na vzdálenost asi 30 cm.

Co se stonky z libečku

Využijeme z něj kořeny, ale také listy s drobnějšími stonky i plody, oddenek ale jen ze starších rostlin. Ten bezprostředně po vyrytí omyjeme, rozřežeme a dáme sušit. Nejlepší je samozřejmě čerstvý.

Jak zmrazit libeček

Čerstvě nasbírané lístky nejprve omyjte, osušte, pokrájejte nadrobno, vytvořte menší balíčky (do sáčku nebo malých krabiček) a uložte je do mrazničky. Budete mít rovnou menší porce. Případně můžete ještě listy libečku krátce (30 s) blanšírovat v horké vodě. Poté jej zchlaďte v ledové vodě.

Jak jíst libeček

V kuchyni má nepostradatelné místo v dochucování polévek, na jednu polévku nám stačí 2 listy, libeček je velmi aromatický, můžeme ho přidat k vývarům, do bramboračky, do hrachové polévky i do všech zeleninových polévek, do jarních salátů, velikonoční sekané, i k jiným masům.