Kdy včely staví mezistěny?

Kdy Přemetat na mezistěny

Nejvhodnější denní dobou je pro přemetání na mezistěny podvečer, kdy je již většina včel zpět v úlu a včelstvo je celkově klidnější. V tuto dobu se včely po provedení metody tolik nerozlétnou a lépe se s nimi pracuje. Přemetat můžeme samozřejmě i během dne.

Kdy dělat včelí Oddělky

Oddělky doporučujeme dělat koncem května až začátkem června. Nejpozději však do 20.6. Pro tvorbu použijete úl s jedním nástavkem, u kterého zúžíme česno.

Co jsou mezistěny

Základ stavby včelího plástu, který včelař v dřevěném rámečku vkládá do úlu.

Kdy začít přikrmovat včely

Vhodná doba pro krmení

Včely se nejčastěji krmí v průběhu měsíce srpna. Vždy záleží na přírodě. Doba se dá vypozorovat tak, že se již líhnou dlouhověké včely. Občas je nutné také přikrmování v průběhu roku, když jsou snůžky velmi malé.

Kdy se dává mědník

Medníky- nástavky přidáváme zpravidla když kvetou jabloně a začíná kvést řepka. Rozhodující je ale také denní teplota, která by se měla pohybovat nad + 15°C . Celý medník – nástavek přidáváme jen dobře rozvinutým včelstvům, obsedajícím plodiště s minimálně pěti plodovými plásty.

Kdy je Medobrani

První medobraní by mělo začít koncem května nebo začátkem června, ale hodně záleží na počasí, které může tento termín posunout nebo přiblížit. Důležité je sladit ho s koncem snůšky, abychom získali co nejčistší med. Mějte na paměti, že med z různých užitků by měl být vždy skladován odděleně.

Kdy pridat Matecnik do Oddelku

Pro zjednodušení práce včelaře doporučuji přidávat do oddělků matečníky ve stáří 11 dnů po přelarvení. Pokud včelař nemá zkušenosti s chovem matek, může si u chovatelů matek tzv. “zralé matečníky“ koupit a převést bezpečně i na vzdálenost 150 km.

Jak často kontrolovat včely

Celý rok musíme provádět pravidelné kontroly. Především to, zda mají včely dostatečné množství zásob, jestli už začaly matky klást, zda se vůbec ve včelstvu matka nachází, nebo zda jsme o ni nepřišli. Matka je tedy pro včelstvo důležitá.

Jak se Zatavují Mezisteny

Mezistěny se zatavují především ručním zatavovačem, který se dává do horké vody, anebo trafa. Trafa mají jedno značné výhody jako rychlost nahřátí, pohodlnost a jsou i cenově dostupná. Nevýhodou je pak snadné přehřátí drátku a propadávání mezistěny. Stačí být jen trochu pozorný a zatavování je bez problémové.

Jak Drátovat rámky

Rámky široké 44,8 cm drátkujeme svisle sedmi drátky a nebo vodorovně pěti drátky. Obecně rámky typu Hofmann se snažíme drátkovat vodorovně až do výšky 25 cm a rámky vyšší jak 25 cm a klasické rámky drátkujeme už od výšky 24 cm svisle, byť jsou zboku pod oušky aretovány sponkou kolmo.

Co jedí včely

Potrava včel sestává z:bílkoviné složky – pyl květůglycidové složky – nektar hmyzosnubných květů a medovice, což je odpadní produkt metabolismu mer a mšic.

Proč se krmí včely

Proč včely krmit již v srpnu V létě, kdy již není v přírodě dostatečná nabídka nektaru a pylu, se včelař musí postarat o zásoby sám. Začátkem srpna je nutné dodat včelám odpovídající množství potravy, což je asi 30 kg na jedno včelstvo, které jim stačí na přežití zimy.

Jak poznat zralý med

Zralé medy jsou husté i v teplé místnosti. Když sklenici otočíme dnem vzhůru, vytvoří se kulovitá bublina, která pomalu putuje vzhůru. Pokud se vzduchová bublina pohybuje v medu rychle jako v kompotu, jde o med nedostatečně zralý nebo falšovaný přídavkem vody.

Jakou teplotu snese med

Nejdůležitější pravidlo týkající se práce s medem zní: dlouhodobé vystavení medu vyšším teplotám nad 70 stupňů Celsia škodí a med znehodnocuje. Rychlé zahřátí ale nevadí a teploty nižší než 60 stupňů Celsia medu vůbec nijak neublíží a nemění jeho vlastnosti.

Jak dlouho se líhne včelí matka

Matka se běžně dožívá 2-3 let. V produkčních včelstvech ji včelař zpravidla po dvou letech vyměňuje. Související stránky: Jak dlouho žije včela

Jak se starat o Oddělek

Vaším hlavním úkolem při péči o oddělky je připravit je na zimu a případně je začít chystat i na jaro. Oddělky musí dostatečně zesílit a vystavit co nejvíce mezistěn (ať již v plodišti, tak případně i pro medník). Oddělky staví mezistěny, pokud mají přísun sladiny a kladoucí matku.

Jak začít pěstovat včely

Pro chov včel je stěžejní výběr vhodného stanoviště, kam jejich obydlí umístíte. V okolí by mělo být co největší množství rostlin, které budou moc včely opylovat, a to asi do vzdálenosti 5 kilometrů, zároveň by zde mělo být co nejvíce různých druhů rostlin – květin, keřů i stromů.

Kde vzít včely

Nejlepší přehled budou mít včelaři v okolí (většinou se navzájem znají), případně z místního včelařského spolku. Včelstvo se dá koupit i čistě "komerčně" – někteří včelaři si přivydělávají tím, že vychovávají včelstva, která pak prodávají. Mívají inzeráty v časopisech i na internetu, takže se dají najít.

Jak Dratkovat rámky

Zděře jsou malé kovové prostupy, používají se při drátkování rámkových přířezů, aby se drátek do loučky přířezu příliš nezařízl. Do připravených dírek v přířezu opatrně natlučte kladívkem nebo natlačte rukou připravené zděře. Po té můžete začít rámek drátkovat některý z nabídky drátků 8.010, , 8.029, 8.031.

Jak zatavit mezistěny

Na drátky položíme mezistěnu tak, aby ležela v rovině se spodním okrajem rámku. K oběma hřebíčkům s omotaným drátkem přiložíme elektrody transformátoru. Drátek se zahřeje a mezistěna na drátek klesne. Elektrody odtáhneme ve chvílí, jakmile je drátek obepnut mezistěnou – drátek nesmí mezistěnou proříznout skrz.

Jak začít Drátovat

Drátky k drátování pro začátečníky

Pro úplné laiky postačí drát měděný, na kterém si vyzkoušíte základní manipulaci, a nebude vám líto jej zničit. Počítejte s tím, že ze začátku budete mít hodně odpadu, než získáte jistotu a grif. Dráty seženeme jednoduše v kutilských potřebách nebo v železářství.

Jak daleko letí včela

Včela medonosná je schopná za pastvou uletět v jarním období cca 100 m až 1 km. Později se délka doletu prodlužuje na 2 až 4 km. Pro včely je důležité, aby v těchto „okruzích" měly dostatečnou nabídku nektaru, pylu, vody.

Jak jsou včely užitečné

Význam včel nespočívá jen v tom, že produkují biologicky cenné a lidskému zdraví prospěšné látky – med, pyl, propolis, mateří kašičku, včelí jed a vosk, ale hlavně v tom, že monitorují kvalitu životního prostředí a zabezpečují až z 97 % opylení kulturních plodin a volně rostoucí vegetace.

Jaký cukr pro včely

Doporučuje se používat bílý cukr, který je čistý a pro včely vhodnější než přírodnější hnědý který je nečištěný a obsahuje větší množství nestravitelných nečistot, čímž více zatěžuje včelí trávicí ústrojí a především produkuje více výkalů což je pro zimování nežádoucí obdobně jako medovicový med, který není pro …

Kdy poprvé vytáčet med

Kdy je vhodné vytáčet med

Hlavním zdrojem medu se v posledních letech stala pro včelaře jarní snůška. První med bývá zralý většinou kolem poloviny května.