Kdy vyndat muškáty ze sklepa?

Kdy se vysazují muškáty

Kdy vysazovat muškáty ven

U kupovaných rostlin je všeobecně možné začít s výsadbou do nádob už koncem dubna, ale optimální termín se pohybuje spíše okolo data, kdy už venku nehrozí žádné náhlé mrazíky, na které jsou muškáty velmi citlivé, tedy po 15. květnu.

Kdy se stříhají muškáty

Podle vývoje počasí, ideálně koncem února seřízneme rostliny na 3–5 oček. Řez nemá být příliš hluboký. Zcela nebo do poloviny vyměníme substrát v nádobě a začneme s přihnojováním speciálním hnojivem na muškáty.

Kdy se Řízkují muškáty

Doma muškáty namnožíme nejsnáze řízkováním, výsevy se používají většinou jen v zahradnických a šlechtitelských podnicích (vysévat doma je třeba již v prosinci). A pro řízkování nepotřebujeme ani semena – jen ostrý nůž. Řízky odebíráme na konci léta až začátkem podzimu.

Co dělat s muškáty po zimě

Je proto třeba muškáty seříznout a odlomit květy, zároveň však ke každé rostlině dáme cedulku s označením druhu a barvy květů. Podle toho pak budeme muškáty přesazovat. Právě díky seříznutí získají rostliny příští rok krásný tvar, navíc nám v zimě nezaberou na místě uskladnění mnoho místa.
Archiv

Jakou hlínu na muškáty

K výsadbě použijeme speciální zeminu (substrát) se startovací dávkou hnojiva a vysokou dávkou humusu. Jde o substrát určený speciálně pro pelargonie. V opačném případě je dobrá též kvalitní zemina z kompostu doplněná o muškátové hnojivo.

Jakou teplotu vydrží muškáty

Pelargonie snesou teplotu kolem 0 °C, některé krátkodobě –2 °C. Dokonce existují i botanické pelargonie, které snesou teplotu –18 °C. Pokud neprojdou tímto obdobím mrazů, nenasadí poupata a nekvetou. Jediná podmínka je, že musí být v suchu.

Jakou nejnižší teplotu vydrží muškáty

Pelargonie snesou teplotu kolem 0 °C, některé krátkodobě –2 °C. Dokonce existují i botanické pelargonie, které snesou teplotu –18 °C. Pokud neprojdou tímto obdobím mrazů, nenasadí poupata a nekvetou. Jediná podmínka je, že musí být v suchu.

Kdy zalévat muškáty

Půda by měla být vždy vlhká, ne však promočená. Nejvhodnější je muškáty zalévat ráno nebo večer, kdy slunce nesvítí prudce a muškáty mohou vodu využít podle potřeby. Vždy vodu lijeme do květináče, ne na listy a její množství přizpůsobujeme podle počasí. V zimním období zmenšete objem zálivky.

Jak se Řízkují muškáty

Správný řízek muškátu je dlouhý asi 10 až 15 cm a měl by mít 2 nebo 3 patra listů. Z řízků odstraňujeme všechny listy a palisty, které by byly po zaschnutí v kontaktu se substrátem. Vhodné je ponechat na řízku 2 až 3 listy. Jestliže namočíme dolní okraje řízků do práškového stimulátoru, podpoříme tím růst řízků.

Jak dlouho vydrží muškáty

Muškáty potom vydrží v plném květu tři roky. V dalších letech nakvétají méně a méně. K řízkování vybíráme kvalitní muškáty, které jsme měli uložené přes zimu nejlépe ve skleníku nebo jinde v chladu a na světle.

Jaké hnojivo použít na muškáty

Obzvláště dobře dělá kávová sedlina nejen muškátům, ale i růžím, andělským trumpetám, oleandrům, hortenziím, rododendronům a azalkám. Jde zároveň o hnojivo šetrné k životnímu prostředí, protože přitahuje žížaly, které uvolňují půdu a obohacují zeminu a rostliny živinami ze svých exkrementů.

Jakou nejnižší teplotu snesou muškáty

Muškáty dokážou přežít i v místnosti bez světla, budou mít sice stonky vytažené a bílé, ale na jaře se rychle vzpamatují. Teplota při přezimování by neměla klesat do minusových teplot. V pohodě snesou 10 °C až 0 °C.

Co kombinovat s muškáty

Je proto dobré pěstovat je s rostlinami, které je nejen zajímavě tvarově nebo barevně doplňují, ale které také k růstu a kvetení potřebují podobné podmínky. Jsou to například aksamitníky, krásnoočka, ostálky, dvouzubce, gerbery, dvoutvárky nebo libory (lantany).

Jak zachránit zmrzlé muškáty

Nejprve odstřihněte suchou část rostlinky, přičemž stříhejte až na živé, zelené části stonku. Ten se zhruba během dvou týdnů zacelí. Zkrátit je třeba i muškáty, které přečkaly zimu v dobré kondici. Muškáty vyndejte z květináčů a přesaďte je do větších nádob.

Co do truhliku na celý rok

Kvetoucí balkón po celý rok

V nádobě vynikne ostřice (Carex), ozdobnice (Miscanthus), vousatec (Pennisetum), imperata (Imperata), přísavník (Parthenocissus), javory (Acer), brslen (Euonymus), chryzantémy (Chrysanthemum), starček (Senecio).

Jak dlouho vydrží muškáty bez vody

V letním období za bujné vegetace a na slunném stanovišti (zvláště pak na volném balkonu) je třeba rostlinám dopřát vláhu téměř denně, i když muškáty v případě potřeby vydrží bez vody i několik dní a znovu se po zalití vzpamatují.

Jak na muškáty aby kvetly

Během vegetačního období muškáty pravidelně přihnojujeme speciálním hnojivem pro kvetoucí balkonové rostliny – je podmínkou bohatého kvetení, ideální je zakomponovat zásobní hnojivo do substrátu už při výsadbě a po rozrostu rostliny ještě dodatečně přihnojovat.

Jak mít krásné muškáty

Muškáty nejkrásněji porostou na slunečných místech, mají v oblibě přímé slunce a teplo; měli bychom však dát pozor, aby se substrát příliš nepřehříval, protože potom rostou pomaleji a méně kvetou; vhodný je i polostín; nutné je zvolit místo chráněné před větrem (m. štítnaté) a deštěm (m. velkokvěté).

Jak často zalévat muškáty

Pelargonie nezalévejte na listy, ale zálivku směřujte přímo ke kořenům. Málokdo tomu věnuje pozornost, ale díky tomu se muškátům bude lépe dařit. Muškáty zalévejte jednou denně. A to buď ráno, anebo večer.

Kam umístit muškáty

Muškáty nejkrásněji porostou na slunečných místech, mají v oblibě přímé slunce a teplo; měli bychom však dát pozor, aby se substrát příliš nepřehříval, protože potom rostou pomaleji a méně kvetou; vhodný je i polostín; nutné je zvolit místo chráněné před větrem (m. štítnaté) a deštěm (m. velkokvěté).

Co přidat k Muškátům

Dobré je také doplnit oblé rostliny muškátů jemnými plazivkami, které svými stonky vyplní prázdné prostory mezi nimi. Pro tento účel jsou vhodné třeba barevně výrazné vitálky, minipetúnie (million bells) a sporýše (verbeny). Decentnější kombinaci vytvoří s bakopami, oblakem květů je zkrášlí drobné tařinky nebo lobélie.

Co dát na dno truhlíku

Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit. Hrubší substráty jsou vhodné do velkých květináčů, truhlíků a zahradních nádob. Opět zde můžeme využít štěrk, někdy se také používají keramické střepy nebo nalámaný polystyren. Ty ale opět nepropouští vodu.

Co do truhlíků v létě

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.

Co v červenci do truhlíku

Do třech klasických balkonových truhlíků jsem vysel následující kombinace:Červená řepa, keříčkový fazol, polníček. 💡 Tip: Keříčkový fazol vám vyroste asi za dva měšíce, takže už koncem léta budete sklízet čerstvé zelené lusky.Černá ředkev, ředkvička a rukola.Mangold a mrkev.