Kdy vyndat špejle z Vanocky?

Kdy vytahnout špejle z vánočky

Pak teplotu snižte na 170 stupňů Celsia, vánočku přikryjte pečicím papírem a pomalu ji dopékejte ještě 35 až 40 minut. Po vyjmutí z trouby nechte vánočku dobře vychladnout. Až pak vytáhněte špejle.

Jak dlouho nechat kynout vánočku

Kynutí je kapitola sama pro sebe. Říká se, že těsto na vánočku by mělo kynout čtyři hodiny, někdo říká, že stačí tři. Třemi až čtyřmi hodinami určitě nic nezkazíte, je lepší, když těsto kyne déle, než kdyby vykynulo málo nebo vůbec.
Archiv

Jak poznám že je vánočka upečená

Upletenou vánočku posypte mandlemi a potřete rozšlehaným vejcem a nechte ještě cca 30 minut kynout na plechu. Poté pečte na 200°C 3 minuty a pak teplotu stáhněte na 160°C a pečte cca 1hodinu. Jestli je upečená zjistíte tak, že do ní píchnete špejlí – pokud na ní není nalepené těsto, je hotová.

Jak dlouho vydrží vánočka

Při správném skladování vydrží i týden

Pokud máme vánočku upečenou z opravdu kvalitních surovin a chceme, aby vydržela co nejdéle, je ideální ji skladovat při 10-12 stupních v suchém prostředí. Pozor, ne v lednici. Při dodržení těchto podmínek vydrží klidně i týden ve skvělém stavu.

Co s tvrdou Vanockou

Smíchejte si smetanu, vejce, cukr, skořici a případně dolijte trochou mléka. Do této směsi namáčejte plátky vánočky, které poté osmažte na pánvi z obou stran do zlato-hněda. Doporučujeme smažit na kokosovém oleji, protože dodá vašim toustům lahodně jemnou chuť. Pokud ho zrovna nemáte k dispozici, pak smažte na másle.

Jak vychladit vánočku

Upečenou vánočku z plechu i s papírem sesuneme opatrně na mřížku, aby chladla rovnoměrně ze všech stran. Můžeme ji zlehka zakrýt čistou utěrkou, aby chladla zvolna. S vánočkou manipulujeme až po úplném vychladnutí.

Proč vánočka při pečení praskne

Když necháte vánočku kynout moc dlouho, kvasnice se unaví a vaše vánočka bude tvrdá, nenadýchaná a hutná. Ani krátké kynutí ale není dobré, jelikož by se vám mohla vánočka při pečení začít ještě zvětšovat a následně se rozvrátit. V troubě by už vánočka neměla zvětšovat objem.

Čím se potírá vánočka

Když je těsto vykynuté vytvoříme z něj klasicky (4,3,2) dvě vánočky, které dáme na plech, potřeme rozšlehaným vejcem, poklademe nasekané mandle, propíchneme špejlemi, aby se nám vánočka neskácela a necháme ještě asi 15 minut odpočinout.

Jak zmrazit vánočku

Ale počítejte s tím, že déle než 3-4 dny nevydrží. Pokud ji nespotřebujete ani do této doby, pak ji můžete buď zmrazit, anebo uchovat ve speciálních vakuových sáčcích (vloží se do sáčku a pomocí speciální vakuové pumpy se odsaje vzduch). Vánočka pak vydrží čerstvá i několik týdnů.

Kde nechat kynout vánočku

Ideální je nechat ji kynout v teple (klidně můžete vyhřát troubu na nejnižší možnou teplotu a pak ji vypnout) zhruba dvě hodiny.

Proč se mi rozjíždí vánočka

Těsto mohlo být moc řídké.

Lepivé těsto zahustěte polohrubou moukou přidávanou po troškách. Řídké těsto má tendenci v troubě změnit tvar (rozjede se). Vánočku jste možná nechali překynout. Upletená vánočka na plechu kyne asi poloviční dobu, po kterou kynulo těsto.

Čím se maže vánočka

Jakmile je vánočka pěkně vykynutá, potřete jí rozšlehaným vejcem a posypte mandlemi. Dejte do trouby, snižte teplotu na 160 °C a pečte asi 45 minut.

Čím se potírá vánočka před pečením

Vánočka se potírá rozšlehaným vejcem nebo jen zbylými bílky.

Jaká je nejlepší mouka na vánočku

Používejte ty nejlepší suroviny

Nešetřete máslem, rozinkami ani mandlemi a používejte jen kvalitní mouku, ideálně typu 00.

Proč nedávat pečivo do mrazáku

Lidé velice často chtějí prodloužit trvanlivost potravin, a proto je dávají do mrazáku či do ledničky. Stejnou logiku používají i v případě chleba a pečiva. Bohužel si neuvědomují, že tím dávají vzniknout plísním, které mohou velice vážně poškodit zažívací systém.

Co se nesmí mrazit

8 potravin, které rozhodně nepatří do mrazáku: K ledu nepatří brambory ani některé sýry!Listové saláty. Jak najdeme na stránkách webového magazínu utopia.de, listové saláty jsou nejlepší čerstvé.Brambory.Měkký sýr.Ovoce a zelenina bohaté na vodu.Vejce.Mléčné výrobky.Česnek.

Co udělat se starou Vanockou

Jednou z méně známých alternativ, jak zužitkovat vánočku, je francouzský toust. Hodí se k snídani, svačině nebo jako moučník. Na 4 porce potřebujete 4 silnější plátky vánočky, 2 vejce, 200 ml mléka, 200 ml smetany, máslo podle potřeby.

Jak dlouho může být chleba v mrazáku

Na zamrazování chleba jsou vhodné plastové sáčky (musejí být vhodné do mrazáku). Na každý sáček si raději označte datum zmrazení, ať máte přehled, co a jak dlouho máte v mrazáku. Takto vám chléb vydrží několik týdnů až měsíců. Při rozmrazování z chleba odstraňte obal a nechte ho při pokojové teplotě odstát.

Jak zmrazit věku

Pokud chcete pečivo správně uchovávat v mrazáku, odborníci radí nechat jej prvně pořádně vychladnout, poté jej zabalit do alobalu a následně jej dát zmrazit.

Jak zmrazit švestky

Také je možné tyto plody zamrazit. Opět je rozpulte, vypeckujte a položte na tácku do mrazáku. Když zmrznou, je možné je přendat do skladnější krabičky. Do pečení a vaření je však používejte ještě zmrzlé, jinak budou jako bláto.

Proč Nemrazit brambory

Brambory

Dobrým nápadem není ani zmrazování syrových brambor. Po rozmrazení ztrácejí konzistenci a stávají se kašovitými. Kromě toho se změní jejich chuť, jsou nasládlé. Zpracované pokrmy, jakými jsou bramborové krokety nebo hranolky, lze naopak bez problémů zmrazit.

Co se zbylým Mazancem

Z vlastní zkušenosti si troufám tvrdit, že pokrmy "ze zbytků" patří k těm nejlepším. Pokud vám zbyl mazanec nebo jste si ho schválně schovali, použijte ho na žemlovku. Oproti obyčejným rohlíkům je mazanec nadýchanější a o to víc je žemlovka lahodnější.

Co z mazance

Nejjednodušší možností je jednotlivé plátky opéct v toustovači nebo na pánvi na másle. Ztvrdlý mazanec je lepší namočit do směsi mléka a vajec ochucené skořicí a vanilkou a pak teprve opéct na másle. Vznikne vám tak ještě o trochu lepší verze francouzského toastu, který se běžně dělá z normálního toastového chleba.

Jak zabalit chléb aby déle vydržel

Aby si chléb zachoval svou přirozenou vlhkost a rychle neztvrdl, volte raději alobal nebo igelitový sáček. Podle pekařů je však nejvhodnější chléb nejdříve zabalit do látkové utěrky a pak do igelitového sáčku nebo ho zavřít do chlebníku. Látkovou utěrku ale nezapomeňte každé 3 dny měnit.

Proč nedávat chleba do mrazáku

Stejnou logiku používají i v případě chleba a pečiva. Bohužel si neuvědomují, že tím dávají vzniknout plísním, které mohou velice vážně poškodit zažívací systém.