Kdy zabere lichořeřišnice?

Jak často užívat lichořeřišnici

Proto je nejlepší užívat lichořeřišnici ráno a odpoledne, v případě větších obtíží či akutním zánětu i 3x denně. Z čerstvé rostlinky lze konzumovat listy i květy ve formě salátu nebo prostě jen tak uždibnete pár květů a listů přímo z bylinky na zahrádce.
Archiv

Jak dlouho se muze brát lichořeřišnice

Právě takto získáme důkaz, že se zánět odbourává a prochází i močovými cestami. V případě, že chceme odstranit zánět, který máme v celém organismu, můžeme lichořeřišnici užívat 14 dní ve vyšších dávkách, případně měsíc v běžným dávkách.
Archiv

Kdy se sbírá lichořeřišnice

Užívané části jsou květy, listy, semena a čerstvá šťáva. Semena se sbírají až po dozrání (září, říjen). Listy po celou dobu vegetace.

Co dělat s lichořeřišnici

Ideální je pěstovat si lichořeřišnici během sezóny a zařadit ji do jídelníčku, pěstovat ji můžete na zahradě i v truhlíku na balkoně. Kromě toho zároveň působí proti zánětům močového měchýře a zánětům dýchacích cest. V zimě doporučuji užívat právě tu tinkturu z lichořeřišnice.
Archiv

Na co je dobrá tinktura z lichořeřišnice

Lichořeřišnice zvyšuje odolnost proti zánětům, zejména močových cest. Působí příznivě na vlasovou pokožku. Lichořeřišnice větší – Tropaeolum majus: V herbářích se o lichořeřišnici hovoří jako o rostlinném antibiotiku", používaném zejména v oblasti urogenitálního a dýchacího aparátu.

Jak dlouho užívat tinkturu

Optimální doba léčby je 2-3 měsíce, kdy užíváme bylinné čaje či tinktury 4 týdny, 1 týden přestávka (neužívat) a poté opět 4 týdny. Je třeba zachovat trpělivost a důslednost.

Jak jíst lichořeřišnici

Konzumují se květy, semena i listy, které mají intenzivní, kořeněnou chuť, která připomíná řeřichu. Můžeme je použít do salátů, sendvičů, ale také jako přísadu do pesta nebo omáčky (po rozmělnění listů lichořeřišnice).

Jak se používá lichořeřišnice

Díky obsahu hořčičné silice lichořeřišnice chutná podobně jako ředkvičky nebo křen. V kuchyni můžeme využít listy, poupata, nezralé plody i květy. Lichořeřišnici můžete přidat do salátu, pomazánek, mladá semena například do tatarské omáčky či salátového dresinku.

Jak sbírat lichořeřišnici

Krátce trubkovité květy rozkvétají nad listy. Pro léčivé účinky sbírejte od června do září (včetně) květ, nať, listy i semeno. Sušíme je na přímém slunci (je to výjimka – na slunci se suší jen divizna a lichořeřišnice), nebo při umělé teplotě do 40 °C (při pomalém sušení totiž hrozí zplesnivění).

Co s květy lichořeřišnice

Poupata i rozvité květy lze nakládat do oleje, soli či sladkokyselého nálevu, květy i listy lze přidávat do studených salátů, z celé rostliny (celá je poživatelná a léčivá) připravíme tinkturu a nebo vylisujeme šťávu.

Jak se užívá tinktura z lichořeřišnice

V případě nachlazení, onemocnění chřipkou, zánětech průdušek či astmatu, užívejte po dobu 14 dnů, 3× denně 20 kapek lichořeřišnicové tinktury rozpuštěných ve 2 dl neperlivé vody. Můžete vyzkoušet i antibakteriální kúru: ta se provádí jedenkrát ročně, kdy se po dobu 8 týdnů užívá 3× denně 15 kapek tinktury.

Jak uzivat kapky lichořeřišnice

Složení: voda, jemný líh/ jemný lieh (minimálně 35 obj. % alk./ethanolu), Lichořeřišnice větší/ Kapucínka väčšia (Tropaeolum majus) standardizovaný extrakt z celé rostliny/ celej rastliny (10:1). Doporučené dávkování: 3 x denně 15 – 30 kapek. Tinkturu je možné přidat do studeného nápoje.

Kde roste lichořeřišnice

Původně pochází ze severních tropických oblastí Jižní Ameriky a byla průběžně lidmi rozšiřována do Evropy, Severní a Střední Ameriky, Austrálie i na Nový Zéland a ostrovy v Tichém oceánu, částečně do Afriky a Asie. V příhodných podmínkách lichořeřišnice zplaněla a množí se dále již bez lidského přičinění.

Proč žloutne lichořeřišnice

Nebezpečným škůdcem je pro lichořeřišnici dřepčík, který vyžírá v listech otvory, ty žloutnou a nakonec hyne i celá rostlina. Dalším velkým nebezpečím je sucho, půdu je třeba udržovat stále vlhkou, ideální je zamulčování například štěpkou z listnatých dřevin.

Jak chutná lichořeřišnice

Díky obsahu hořčičné silice lichořeřišnice chutná podobně jako ředkvičky nebo křen. V kuchyni můžeme využít listy, poupata, nezralé plody i květy. Lichořeřišnici můžete přidat do salátu, pomazánek, mladá semena například do tatarské omáčky či salátového dresinku.