Kdy zacit Strihat keře?

Kdy řezat okrasné stromy

U všech dřevin a keřů platí, že nevzhledně vyrůstající větve můžete odstranit kdykoliv, i během léta, kvetení nebo na podzim. Je třeba si uvědomit, že keř bez listů působí jinak než olistěný. – používejte vždy očištěné nůžky, abyste zamezili možnosti přenosu chorob a škůdců z jedné dřeviny na druhou.
Archiv

Jak omladit keře

Na plochu okolo keříku je dobré rozprostřít mulč (seno, spadané listí, rostlinný odpad, kůra). Nešetřete, klidně naneste vrstvu pět až deset cm. Zalít keř je důležité zejména v létě nebo sušším období. V dalších letech budou postupně obrážet hlavní větve mladými výhonky.

Jak stříhat keře

Platí, že dřeviny s barevnými větvemi (např. svídy nebo komule) potřebují každoroční sestřih, jinak bude jejich dřevo postupně tmavnout a stárnout. Provádíme razantní zkrácení všech větví, ponecháme pouze větve kosterní. U zapomenutých keřů můžeme provést postupný zmlazovací řez, který se rozkládá do několika období.
Archiv

Jak se starat o okrasné keře

Každý stromek i keř potřebuje dýchat, proto v místech okolo kmenu, tam, kde se ke kořenům vsakuje voda, půdu nakypříme. I v případě, že dřevinu mulčujeme, je však dobré se čas od času pod mulč podívat. Na povrchu půdy se často vytvoří neprodyšná krusta.

Kdy na jaře stříhat okrasné trávy

Většina vysokých okrasných travin se před zimou neseřezává. Naopak – trsy svážeme, abychom jejich kořeny chránili před mrazem a zejména srážkovou vodou, která by mohla zapříčinit uhnití kořenů. Choulostivější druhy ještě zakryjeme chvojím nebo listím. Jarní řez okrasných travin provádíme nejlépe v březnu.

Kdy řezat dřeviny

Období vegetačního klidu

V praxi se povoluje kácení nejčastěji od 1. listopadu do 31. března. Každý druh dřeviny dosahuje vegetace v jiné době a rovněž je nutné počítat s výkyvy počasí.

Kdy zkracovat keře

Obecně platí, že keře kvetoucí na jaře, jako jsou tavolníky, zlatice, jasmín, šeřík a další, by měly být prořezány po odkvětu s odstupem zhruba tří let. Keře kvetoucí v létě, jako jsou ořechokřídlec, tavolník, hortenzie, zimolez, mahonie, pámelník, tamaryšek a další, můžete prořezávat každý rok brzy na jaře.

Kdy řezat suché větve

Vhodné období pro řez je závislé na stáří, druhu a vitalitě stromu. Nejvhodnějším obdobím je obecně konec zimy a začátek jara, po odeznění posledních mrazů, kdy se strom probouzí z vegetačního klidu. Toto období však pro řez není vždy nezbytné, zpravidla záleží na rozsahu a charakteru řezu.

Jak kombinovat keře

Vyhýbat bychom se měli řídkým, neforemným a rychle se rozrůstajícím druhům. V těsné blízkosti keřů nevysazujeme vysoké trvalky, vůbec by zde nevynikly. Spodní části keřů je zase vhodné zakrýt nižšími výplňovými druhy nebo tam zasadit drobnější jarní cibuloviny. Keře vybíráme i podle vlastností stanoviště.

Kdy se vysazují keře

Stromy s obnaženými kořeny je možné sázet až do března. Během října a listopadu je nechte uložené v chladném sklepě nebo skladu. Jedná se zejména o rané růže, listnaté keře, živé ploty a malé stromy. Stromy, které mají kořenový bal, je možné sázet až do začátku května.

Co se stříhá na jaře

Co stříhat Typově jde o druhy jako tresť rákosovitá, ostřice, lalang válcovitý, ozdobnice, bezkolence, a prosa. Z exotičtějších kousků pak například Bouteloua gracilis, Hakonechloa macra, „mořská“ Spartina pectinata nebo Chasmanthium latifolium. Pozor, některé si žádají „vyšší“ účes, na dvacet centimetrů.

Jak rychle roste okrasná tráva

Vysadíte-li ozdobné trávy během léta, nijak to nevadí, jen už nestihnou do konce sezóny plně představit svou krásu, takže toho pravého wow efektu se dočkáte až příští rok. Jde sice o suchomilné rostliny, přesto si bezprostředně po výsadbě zvýšenou péči zaslouží.

Jaké stromy se mohou kácet bez povolení

Aktuálně lze zcela bez povolení kácet všechny dřeviny, které nejsou součástí významného krajinného prvku nebo stromořadí a mají ve výšce 130 cm nad zemí obvod kmene menší než 80 cm.

Jak velký strom lze kácet bez povolení

Bez povolení můžeme kácet pouze stromy, které mají ve výšce 130 cm nad zemí obvod menší jak 80 cm.

Proč se ořezávají stromy

Větvemi obtěžkané stromy nemají sílu čerpat dostatek světla, které je nepostradatelné pro tvorbu pupenů i pro růst a vybarvení plodů. Starší stromy se prořezem omladí, vytvarují a odstraní se možné zárodky nemocí.

Kdy stříhat vlky na jabloních

Pokud silnější větve neodřízneme naostro, ale ponecháme pahýly, vytvoří se ze spících pupenů (zejména na silnějších větvích) jalové letorosty, známé pod slovem vlky. Ty pak strom zbytečně zahušťují a vytvářejí nesoulad v koruně stromu. Nejlépe se jich zbavíme ostrým vylomením, a to koncem června a v červenci.

Jak stříhat vlky na jabloní

Vlky odstraňujte v létě

Vlk se říká větvím, které vyrůstají kolmo vzhůru a nekvetou. Když je odstraníme během léta, rána se stačí zacelit a nevyraší na ní další výhony. Snažte se větve ostříhat, co nejblíže kmenu. Výhonek pak znovu neobrazí, a navíc se neporaníte o pahýl, když polezete na strom.

Jaké plodiny pěstovat spolu

Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
česnek rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku
fazole ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev
hrášek kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát
kapusta celer, řepu, kopr, mátu, rozmarýn

Kdy vysadit trvalkový záhon

Ideální dobou pro založení trvalkového záhonu a výsadbu je podzim. Nejlepší je osázet záhon v září a říjnu. Alternativně jsou vhodnou dobou pro výsadbu měsíce březen a duben.

Jak daleko od sebe sázet kvetoucí keře

Volně rostoucí ploty mají tu výhodu, že vzdálenost mezi jednotlivými keři závisí na velikosti budoucí dřeviny. Jestliže vám vyrostou pouze do výšky jednoho metru, sázejte je maximálně půl metru od sebe. Keře vyšší než dva metry umisťujte vedle sebe po třech až čtyřech metrech.

Jak daleko sázet keře od hranice pozemků

V případě, že si na svém pozemku chceme vysadit živý plot, měli bychom dodržovat minimální vzdálenost 1,5 m. Pokud plánujete porost větší než 3 m, vzdálenost od plotu bude rovněž 3 m. Nicméně zákon pamatuje i na to, že ve vhodné době může soused šetrným způsobem ošetřit tu část keře, která přesahuje na jeho pozemek.

Kdy stříhat růže na jaře

Kdy řezat růže Jarní řez růží provádíme nejlépe v čase, kdy kvete zlatice (Forsithya), lidově „zlatý déšť“. Na podzim růže zbytečně neřežeme, pouze odstraníme nevzhledné konce s odkvetlými květy případně výhony, které na zahradě překáží. Hlavní řez růží je tedy na jaře.

Proč nekvetou okrasné trávy

Kosatce potřebují prostor, slunce a málo dusíku. Pokud jste si jisti, že půda na záhonech má dostatek vápníku ani není utužená, zvažte, jestli mají rostliny dostatek slunce – kosatce bradaté by ho měly mít k dispozici asi tři čtvrtiny dne. Bohatost kvetení také klesá, když jsou hlízy vysazeny hustě u sebe.

Kdy se Zastřihává okrasná tráva

Okrasné trávy vypadají pěkně i během zimy, díky čemuž se využívají v celoročně atraktivních zahradách, a stříhají se proto až na jaře, kdy jim začínají rašit mladé listy. Pokud byste ale tento termín nedodrželi, můžete staré listy trav odstranit i později.

Kdy se nesmí kácet stromy

V praxi se povoluje kácení nejčastěji od 1. listopadu do 31. března. Každý druh dřeviny dosahuje vegetace v jiné době a rovněž je nutné počítat s výkyvy počasí.