Kdy začíná topná sezóna v Praze?

Kdy se začne v Praze topit

Otopné období je zde definováno v ustanovení §2, odst. 1 od 1. září do 31. května následujícího roku.
Archiv

Kdy se zapina topeni v panelaku

Dodávka tepelné energie se v otopném období zahájí tehdy, když průměrná denní teplota venkovního vzduchu v příslušném místě nebo lokalitě poklesne pod 13 stupňů Celsia ve dvou dnech po sobě a podle vývoje počasí nelze očekávat její zvýšení nad 13 stupňů Celsia ani pro následující den.
Archiv

Kdy mám začít topit

Topnou sezónu určuje vyhláška

194/2007 Sb. Podle ní začíná topná sezona (neboli otopné období) 1. září a končí 31. května následujícího roku.

Kdy doma topit

Zákon stanoví, že pokud klesne venkovní teplota pod 13°C alespoň po dva dny po sobě jdoucích, je povinnost začít topit. Ještě je však další faktor a to, že ani následující třetí den v řadě se neočekává výraznější oteplení.

Kdy se topí v Praze

Otopné období začíná podle vyhlášky Ministerstva průmyslu a obchodu ČR vždy 1. září a trvá do 31. května následujícího roku.

Čím se topí v Praze

V Teplárně Malešice jsou k dispozici kotle spalující černé uhlí a plyn. Teplárna Michle spaluje plyn a mazut, Teplárna Třeboradice a Výtopna Krč spalují zemní plyn. Kromě toho do soustavy dodává teplo městská Spalovna Vysočany, která spaluje komunální odpad.

Kdy se začíná topit v bytech

Začátek a konec topné sezóny

Podle vyhlášky se ale přívod tepla do bytových jednotek řídí následujícím pravidlem: topení vám začne hřát až v případě, že 2 po sobě jdoucí dny bylo venku méně než 13 °C a podle vývoje počasí nelze očekávat zvýšení této teploty nad +13 ºC v následujícím dni.

Jak si zatopit v paneláku

Základní pravidla jak správně topit v bytěVytápět jednotlivé místnosti podle toho, jak často je obýváte.Utěsnit okna a dveře, aby jimi teplo neutíkalo.Pravidelně odvzdušňovat topná tělesa, aby topení topilo celou svou plochou.Nechat kolem topení volné místo, aby zde mohl proudit vzduch.

Kdy končí topna sezona 2023

s ohledem na nízké průměrné venkovní teploty bez výhledu dalšího oteplení bylo v neděli 18.9.2022 oficiálně zahájeno vytápění pro otopné období 2022/2023. Otopné období začíná podle vyhlášky Ministerstva průmyslu a obchodu ČR vždy 1. září a trvá do 31. května následujícího roku.

Jak dlouho trvá topná sezóna

To je upraveno ve vyhlášce č. 194/2007 Sb., která určuje topnou sezónu nejen obecně, tedy od 1. září do 31. května roku následujícího, ale současně definuje i dílčí podmínku průměrné denní teploty vzduchu.

Jak topit když nejsem doma

Přes den, kdy nikdo doma není, stačí vytápět na 16°C. Čím nižší teplotu nastavíme, tím lépe využijeme energii slunečního záření, která se dovnitř dostane okny. Je-li to možné, roztáhneme na den záclony a závěsy,“ doporučuje Karel Srdečný.

Na jakou teplotu doma topit

Ve všech místnostech udržujte ideální teplotu

Místnost Teplota
Ložnice 16–18 °C
Kuchyně 18 °C
Obývací pokoj 20–21 °C
Koupelna 24 °C

Čím topí Pražská teplárenská

Spolehlivá dodávka tepla

Téměř 90 % tepla vzniká kogenerační výrobou v elektrárně Mělník I. 7,5 % tepla pochází z ekologické spalovny odpadu ZEVO Malešice a jen malou část energie vyrábí špičkové plynové zdroje v Malešicích, Michli, Holešovicích a Krči.

Kdy vypnout topení

Při odchodu z domova je nutné vypínat topení

Jak kdy. Jestli je váš dům dobře izolovaný a zrovna není velká zima, je nejlepší zavřít topení přes noc a po dobu, kdy nejste doma. Pokud dům není dobře izolovaný anebo jsou venku opravdu nízké teploty, je lepší udržovat stálou teplotu.

Odkud je teplo v Praze

Pravá a levá část města jsou přitom vytápěny z různých zdrojů. "Město vpravo od Vltavy zásobujeme teplem zejména horkovody z mělnické elektrárny, která spaluje hnědé uhlí dopravované vlaky ze severočeských a západočeských dolů. Elektrárna patří ČEZ a my s ní máme uzavřené kontrakty," popisuje Ježdík.

Co spaluje teplárna Malešice

V Teplárně Malešice jsou k dispozici kotle spalující černé uhlí a plyn. Teplárna Michle spaluje plyn a mazut, Teplárna Třeboradice a Výtopna Krč spalují zemní plyn.

Jak ušetřit za teplo v paneláku

Obsah článku:1.) Odvzdušnění ústředního topení2.) Hliníková fólie za radiátorem.3.) Pořiďte si termostat.4.) Zvyšte váš osobní pocit tepla.5.) Zaizolujte okna a pověste závěsy.6.) Zateplení budovy.7.) Ventilátor nebo větrák.8.) Zavírejte dveře.

Jak vytopit místnost bez elektřiny

Asi nejlepší variantou je mít doma záložní zdroj tepla. Jedním z nich je klasický krb nebo krbová kamna. Větší místnost vyhřejí hravě už za pár minut. Výkonnější jsou krbová kamna, protože nejsou nijak izolovaná obložením, podobně jako to má krbová vložka.

Jak mít doma teplo bez topení

Jak se doma zahřát bez zapnutého topeníPolštáře, přehozy, plédy. Když nechcete od základů měnit svůj interiér, spolehněte se na bytový textil.Kůže hodně zmůže.Teplo (nejen) od nohou.Zatáhněte závěsy.Když barvy hřejíÚtulné koberečky.Teplo od podlahy.

Jak šetrně topit

Nepřetápějte, pro tepelnou pohodu není třeba mít v bytě 30°C, ale ani nenechte místnosti promrznout – udržujte stabilní teplotu. Pravidelná údržba zdroje tepla, termostatických hlavic a radiátorů zaručí úsporný provoz. Využívejte možností regulace, zejména dle venkovní teploty, tzv. ekvitermní, Vám ušetří náklady.

Jak správně topit v domě

Topte na optimální teplotu

Teplotu v místnostech po celém domě proto nastavte tak, abyste nepřetápěli. I lékaři doporučují vytápět obývané místnosti na 21 °C, v ložnici ještě o 3–5 °C méně. K regulaci topení vám poslouží termoregulační ventily nebo termostatické hlavice.

Odkud bere teplo Praha

"Město vpravo od Vltavy zásobujeme teplem zejména horkovody z mělnické elektrárny, která spaluje hnědé uhlí dopravované vlaky ze severočeských a západočeských dolů. Elektrárna patří ČEZ a my s ní máme uzavřené kontrakty," popisuje Ježdík.

Co když nebudu topit

V případě domu, kde topíte tuhými palivy, a tak je jasné, že během vaší nepřítomnosti se topit nebude, je podle odborníků naopak vhodné využít navíc například nějaký infrazářič s termostatem či infralampu v místnostech, kde hrozí zamrznutí vody.

Jak topit přes noc

Neutrácíte tak neustálým zahříváním vychladlého domu. A ani nepřicházíte o pohodlí, protože, když přijdete domů, je tam příjemně. Ideální je udržovat teplotu přes den na dvaceti stupních: za každý stupeň navíc přičtěte k faktuře za teplo pět procent. V noci můžete teplotu snížit až na 16 stupňů.

Jak se topí v Praze

V Praze máme tak rozsáhlou teplárenskou soustavu, jako málo měst na světě Pražská teplárenská soustava je unikátní systém centrálního zásobování teplem a patří k největším a nejvýznamnějším dílům evropského teplárenství. Její součástí je více než 700 kilometrů tepelných sítí.