Kdy začínají růst okrasné trávy?

Kdy roste Okrasna tráva

Okrasné trávy jsou pro zahradníka skvělým pomocníkem, který se hodí do městské, lesní, květinové i celoročně efektní zahrady. Ačkoliv začínají rašit poměrně pozdě na jaře, jejich doba přichází v plném létě, na podzim a dokonce i v zimě.
Archiv

Jak rychle roste okrasná tráva

Vysadíte-li ozdobné trávy během léta, nijak to nevadí, jen už nestihnou do konce sezóny plně představit svou krásu, takže toho pravého wow efektu se dočkáte až příští rok. Jde sice o suchomilné rostliny, přesto si bezprostředně po výsadbě zvýšenou péči zaslouží.

Kdy se Zastřihává okrasná tráva

Okrasné trávy vypadají pěkně i během zimy, díky čemuž se využívají v celoročně atraktivních zahradách, a stříhají se proto až na jaře, kdy jim začínají rašit mladé listy. Pokud byste ale tento termín nedodrželi, můžete staré listy trav odstranit i později.

Jak se starat o okrasné trávy

Vytrvalé nestálezelené okrasné trávy potřebují občasné zmlazení a každoroční zpětný řez, který přiměje obnovovací pupeny k bohatému rašení. Jako paví chvost. Bohatstvím květních stébel se bezkolenec (Molinia arundinacea) Windspiel pyšní díky hlubokému zpětnému řezu.
Archiv

Proč nekvetou okrasné trávy

Kosatce potřebují prostor, slunce a málo dusíku. Pokud jste si jisti, že půda na záhonech má dostatek vápníku ani není utužená, zvažte, jestli mají rostliny dostatek slunce – kosatce bradaté by ho měly mít k dispozici asi tři čtvrtiny dne. Bohatost kvetení také klesá, když jsou hlízy vysazeny hustě u sebe.

Jak rychle roste ozdobnice čínská

Pokud oceňujete především pomalu rostoucí okrasné trávy, je ozdobnice čínská Red Cloud správnou volbou. Rozrůstá se pomalu, takže máte dostatek času její růst usměrnit. Při pěstování je důležité vědět, že trs na podzim odumře, ale hned na jaře se na stejném místě opět objeví nový růst.

Čím hnojit okrasné traviny

Dobře rostou, pokud jim v sezóně dopřejete hnojivo bohaté na dusík – zvláště velké a mohutné druhy potřebují výživu. Ideální je kopřivový zákvas, který připravíte doma, nic vás nestojí a prospívá nejen rostlinám, ale i půdě.

Jak svázat okrasnou trávu na zimu

Okrasné trávy

Jejich zazimování je velmi jednoduché – postačí pokud celý trs trávy svážete provazem dohromady, aby vznikl pomyslný snop. Na jaro pak stačí tento snop těsně nad zemí seříznout a vyhodit, nebo vložit do kompostu. Platí pravidlo – okrasné trávy nestříháme na podzim, ale vždy až na jaro!

Čím hnojit okrasné trávy

Dobře rostou, pokud jim v sezóně dopřejete hnojivo bohaté na dusík – zvláště velké a mohutné druhy potřebují výživu. Ideální je kopřivový zákvas, který připravíte doma, nic vás nestojí a prospívá nejen rostlinám, ale i půdě.

Kam zasadit okrasné trávy

Okrasné trávy pěstování

I když některé z okrasných trav jsou cizokrajného původu, patří i v našich klimatických podmínkách k rostlinám dobře odolným proti zimě. Mnoha z nich vyhovuje slunečné a suché stanovisko, jiným zase velmi vlhké místo.

Jak hnojit okrasné trávy

Dobře rostou, pokud jim v sezóně dopřejete hnojivo bohaté na dusík – zvláště velké a mohutné druhy potřebují výživu. Ideální je kopřivový zákvas, který připravíte doma, nic vás nestojí a prospívá nejen rostlinám, ale i půdě.

Kdy raší ozdobnice

Venkovní rostlina

Rod Miscanthus zahrnuje asi na 10 druhů, které obvykle raší až koncem května, takže jsou rostliny efektní spíše koncem léta a začátkem podzimu. Obvykle jsou velice dekorativní i v zimě.

Co zasadit k Okrasne trave

Přirozeně působí třeba v kombinaci s pozdně kvetoucími trvalkami, například třapatkovkami, rozchodníkovci a hvězdnicemi. Pokud okrasné trávy, jako ozdobnici (Miscanthus) nebo šedovous (Spodiopogon), vysadíte ve větším počtu, získá osázení moderní ráz.

Proč se svazuje tráva

Před příchodem zimy

Sníh by je rozlomil a vlhkost by dokonala zkázu hnití nebo vzniklý led by roztrhl kořeny. Proto trávy svazujeme do snopů nebo do panáků jako obilí. V podstatě na stéblech již pěstitelsky nezáleží – na jaře vyrostou nové, jde o dekoraci a ochranu rostliny.

Kdy hnojit okrasné trávy

Hnojení trávy v pozdním létě a na podzim

Cílem podzimního hnojení není obnovit sytou zeleň trávy, ale připravit ji na zimu a dodat jí živiny na několikatýdenní období růstu před zimní dormancí. Díky podzimnímu přihnojení si trávník před příchodem zimy posílí kořeny a na jaře snadno nastartuje růst.

Co vysadit na okrasnou zahradu

Do malé okrasné zahrady se hodí například převislý habr, japonský javor, zakrslé borovice nebo magnolie, které nádherně kvetou. Středně velké rostliny a keříčky – tyto rostliny měly tvořit tzv. střední patro okrasné zahrady. Vysadit můžete například aksamitník, plamenky nebo hvozdíky.

Jak často hnojit

Jste-li zastáncem tradičního hnojení, hnojí se dvakrát nebo třikrát ročně. Na jaře, na podzim, případně uprostřed sezóny pokud je to potřeba. Ideální doba k aplikaci hnojiva na trávník je období krátkých přeháněk, abyste nemuseli půdu zvlhčovat. Silné přeháňky nejsou vhodné, protože hnojivo naopak spláchnou.

Jaká zelenina nepotřebuje slunce

Do polostínu zasejte špenát, salát, hrášek, kedlubnu, brokolici nebo červenou řepu. Dařit se tu bude také trvalkám.

Kdy zakládat okrasnou zahradu

Zakládání zahrady není rozhodně otázkou pouze jara nebo podzimu, vyjma chladné zimy s teplotami hluboko pod nulou nebo se sněhovou nadílkou lze zakládat zahradu kdykoliv, naopak zimní období je ideální pro zpracování projektu, protože máte čas vše si do jara promyslet.

Čím nejlépe hnojit

Pokud chcete využít organická hnojiva, zapravte do půdy například dobře uleželý koňský hnůj, který je bohatý na dusík. Vhodnou alternativou jsou organická hnojiva ve formě fermentovaných granulí. Z minerálních hnojiv pak doporučujeme ta s vysokým obsahem dusíku, protože dusík je látka, která podporuje růst rostlin.

Která zelenina snese stín

Do polostínu zasejte špenát, salát, hrášek, kedlubnu, brokolici nebo červenou řepu. Dařit se tu bude také trvalkám.

Jak postupovat při zakládání zahrady

Můžete zohlednit zdroj vody, vylepšit kvalitu půdy, nechat navézt ornici, určit si místo pro terasu tak, aby navazovala nejen na dům, ale i na zahradu a zároveň zvolit místo na dětskou houpačku s pískovištěm. Ať je pozemek váš, nebo v pronájmu, vždy respektujte inženýrské sítě, které pod ním vedou.

Kdy sázet po hnojení

Kdy hnojiva vysadit a proč

Nejčastěji se ale udává časový interval posledních 7-14 dní pěstování, a to podle toho, čím konkrétně a v jakém množství pěstitel rostliny hnojí. U šetrnějších biohnojiv můžeme počítat s dobou posledních 5-7 dní.

Jak často hnojit hnojem

Přirozené hnojení po celý rok

Podobně i koňský hnůj se hodí pro přihnojování během sezóny – pro zeleninu, záhony ve sklenících, pro první hnojení před sezónou. Tyto i další druhy hnoje můžete opět snadno aplikovat ve formě suchých peletek, které prospívají rostlinám i půdě.

Čím hnojit zahrádku

Organická hnojiva: pro dodání živin do půdy našich zahrádek se dá použít kravský nebo koňský hnůj (kravský se pomaleji rozkládá, koňský je výhřevnější a hodí se i do pařenišť nebo skleníků), najemno nařezané rostlinné zbytky, tráva a jemné zdravé listí, dřevěné štěpky ze slabších větviček nebo dřevěný popel.