Kdy začne plodit angrešt?

Kdy Plodi angrešt

Stupně zralosti, aneb kdy sklízet

Kompotová zralost (asi koncem června), při níž jsou plody ješě tvrdé, ale mezi prsty pružné a mají barvu světle zelenou. Konzumní zralost (obvykle začátkem července), při níž jsou plody již plně vybarveny typicky podle odrůdy.

Co potřebuje angrešt

Angrešt vysazujeme na světlá stanoviště s lehkým přistíněním. Plné slunce mu příliš nevyhovuje. Půda by měla být dobře propustná, humózní, a dostatečně vlhká. Před samotnou výsadbou lze do předpřipravené jámy přidat odleželý kompost či zetlelé listí.
Archiv

Proč opadávají plody angreštu

Ze škůdců jsou to zejména mšice, roztoči, mery, molice a další škůdci. Na plody angreštu má vliv poškození slunečním zářením. Vyvolává jej chladné a vlhké počasí v květnu, které náhle přejde v silné sluneční záření a horko. Citlivé plody takto reagují a jsou vlastně popálené od paprsků.

Jak se starat o Stromkový angrešt

Pěstování má své zásady

Angrešt nikdy nesázejte tam, kde svítí po celý den slunce –lepší je přistíněná poloha někde v závětří vaší zahrady. Půdní nároky má malé, stačí mu živná humózní půda s dostatkem zálivky. Každý rok zjara proveďte zmlazovací řez: staré výhony odstraňte a na stromku nebo keři nechte jenom ty mladé.

Jak se sazi angrešt

Keř angrešt

Tyto angrešty vysazujeme do sponu 2×2 metry, a to raději na jaře. Ihned po výsadbě zkracujeme výhony na 1 až 2 pupeny, aby nové výhony zesílily. Na jaře další rok ponecháme jen asi 8 nejsilnějších výhonů, které zkrátíme o 1/3. Ostatní (slabé, poškozené mrazem apod.)

Kdy raší angrešt

Nejpozději do konce února je také třeba proklestit keře nebo stromky bobulovin, zejména angreštů a rybízů. Ty totiž raší brzy, někdy dokonce před polovinou března.

Co napadá angrešt

Porosty angreštu často napadá padlí americké, které dovede zlikvidovat celou úrodu. Pokud jsou již bobule napadené, buď vůbec nedozrají, nebo jsou potažené plstnatým povlakem a znehodnocené. Stále je však šance proti padlí zakročit a zachránit úrodu na příští rok.

Jak stříhat angrešt

Vysazený keř angreštu v předjaří seřízneme na dva až tři pupeny, slabé a krátké výhony odstříhneme těsně u země. V následujícím roce ponecháme na keři čtyři až šest nejsilnějších, vhodně rozmístěných, vzpřímeně rostoucích výhonů, které zakrátíme o jednu třetinu. Předčasně vytvořený obrost zkrátíme na dva pupeny.

Co na plíseň na angreštu

Měli bychom začít angrešt (stejně jako rybíz – především černý) chránit již při rašení. A další ošetření aplikujeme těsně po odkvětu angreštu a pro jistotu znovu zopakujeme po deseti dnech až dvou týdnech. Osvědčenými přípravky pro boj s hnědým padlím jsou Discus nebo Sulikol 750 SC.

Jaký postřik na angrešt

Rybíz, angrešt a josta patří mezi nejzdravější ovoce. Dobrou prevencí proti všem žravým a savým škůdcům je předjarní postřik přípravkem Biool, který udusí i většinu vajíček a přezimujících škůdců. Během doby vegetace lze mšice vyhubit například Neudosanem nebo Bioolem, tedy ekologicky nezávadnými roztoky.

Jak ošetřit angrešt

Kdy, jak a čím ošetřovat Angrešt ošetřete 1x před květem a následně 2 – 4x po odkvětu v intervalu 5 – 10 dní (za vlhka a tepla interval zkracujeme a používáme 2% koncentraci). Rybíz ošetřujte až po odkvětu ve stejném intervalu i počtu ošetření.

Jak omladit angrešt

Při výsadbě výhony zkracujeme na 1-2 pupeny, aby zesílily. Další rok ponecháme jen 6-8 silných výhonů, které krátíme zhruba o 1/3 a všechny ostatní slabé odstraňujeme a likvidujeme. Vždy v předjaří postranní obrost zmenšíme o 1-2 třetiny a hlavní výhony o třetinu až polovinu.

Kdy hnojit angrešt

Na těžších půdách hnojíme na podzim, na lehkých je výhodnější zapravit kompost brzy na jaře. Pokud jde o hloubku, tak v prvních letech po výsadbě, si můžeme dovolit zapravit hnůj nebo kompost hlouběji. Po dosažení plné plodnosti je situace značně ztížena, neboť kořeny jsou mělko pod povrchem.

Jak vypadá padlí na angreštu

Hnědé padlí angreštu (Podosphaera mors-uvae) má zpočátku formu bílých moučnatých povlaků na letorostech, listech i na plodech. Napadené části přestávají růst, listy jsou pak malé a deformované, plody nekvalitní.

Čím pohnojit angrešt

Pěstování angreštu

Kořeny jsou rozprostřené mělce pod povrchem, jsou citlivé na vysychání půdy, proto je u angreštu velmi důležitá nastýlka (mulčování), nejlépe posekanou trávou, kterou můžeme prohodit i lesní hrabankou nebo listy leuzey a kostivalu.

Jak se projevuje padlí

Padlí je plísňové onemocnění rostlin, které se projevuje bílými skrvnami na listech, stoncích či plodech. Skrvny vypadají jako moučný posyp, který lze snadno setřít.

Kdy a jak stříhat angrešt

Nejlepší doba pro řez angreštu je předjaří, ještě před tím, než vyrazí pupeny. Pokud to klimatické podmínky dovolí, můžete stříhat už od ledna do března. Rozhodně by ale v průběhu řezu nemělo mrznout, ještě lépe, když ani po řezu již nepřijdou mrazy.

Co proti padlí

Ocet proti padlí

Kyselina octová z jablečného octu je velmi účinná při ničení padlí. Dávejte pozor, aby směs nebyla příliš silná, protože kyselost octu může spálit listy rostlin. Smíchejte 4 lžíce jablečného octa (5% roztok) s 3,8 litru vody. Použijte opakovaně každé tři dny.

Kdy se stříká proti padlí

Postřiky proti padlí u révy i ostatních rostlin

Začíná se před kvetením a něm se provádí ošetření v závislosti na podmínkách šíření a náchylnosti odrůd v intervalech 7 až 14 dnů až do fáze zaměkání. Z postřiků na padlí se používá se například Kumulus, Dynali, Discus, Topaz či biologický VitiSan.