Kdy začne plodit dřín?

Kdy Plodi dřín

Náš původní divoký keř, pěstovaný a oblíbený pro své ovoce – dřínky (červené peckovice). Nenáročný, nádherně žlutě kvete, plody se sbírají koncem srpna. Konzumují se čerstvé, zavařené, výborné pro přípravu džemů, vín, likérů.

Kdy se sází dřín

Sázet můžete skoro kdykoli

Prostokořenné výpěstky se vysazují nejlépe na jaře nebo na podzim. Ty v kontejnerech lze vysazovat celoročně, samozřejmě kromě zimních měsíců, kdy je půda promrzlá. V přírodě roste dřín jako keř, může ale vytvořit i stromky vysoké asi tři metry.

Kdy sklízet dřín

Sklizeň dřínek

Devín dozrává v září, Titus již koncem srpna. Plody sklízíme, když jsou vybarvené a tvrdé.

Jak rychle roste DRIN obecny

Dřín obecný – množení

Obecně se pěstování dřínu z pecky (semena) nedoporučuje a nedělá. Semeno dřínu totiž klíčí až druhý rok po výsevu, před tím musí projít stratifikací. Takto vypěstovaná rostlina je vhodná spíš jako podnož pro roubování, neboť může vykazovat jiné vlastnosti, než rostlina matečná.

Jak vypadá strom dřín

Jak poznáte dřín obecný Dřín obecný (také dřín jarní) je rozkladitý strom nebo keř, který dorůstá až do výšky 7 metrů. Jeho dřevo je velice tvrdé, má tmavě hnědou borku olupující se v plochých šupinách a lesklé, sytě zelené listy, které bývají vstřícné, eliptické, vejčité nebo kopinaté.

Jak řezat dřín

Dřín obecný – řez

Vzhledem k tomu, že se jedná o nenáročnou dřevinu, není nutné dřín často prořezávat. Na podzim byste ovšem měli odstranit poškozené, nemocné nebo mrtvé větve, aby se dřevině u vás na zahradě dobře dařilo.

Jak chutna dřín

Jako dřínky se označují plody dřínu obecného, které na první pohled připomínají třeba šípky. Jedná se o drobné jasně červené až vínové peckovice dozrávající od srpna do října, jejichž chuť je sladkokyselá a lehce trpká.

Jak chutna dříň

Jako dřínky se označují plody dřínu obecného, které na první pohled připomínají třeba šípky. Jedná se o drobné jasně červené až vínové peckovice dozrávající od srpna do října, jejichž chuť je sladkokyselá a lehce trpká.

Jak kvete dříň

Nás zajímá Dřín obecný (Cornus mas), někdy nazývaný také Dřín jarní. Kvete časně z jara a stává se tak cennou potravou včel. Nažloutlé pupeny začínají rozkvétat během února a března v drobné žluté květy. Až během dubna začínají teprve rašit listy, které jsou na líci sytě zelené a na rubu světlé.

Co kdy na zahradě stříhat

Obecně platí, že keře kvetoucí na jaře, jako jsou tavolníky, zlatice, jasmín, šeřík a další, by měly být prořezány po odkvětu s odstupem zhruba tří let. Keře kvetoucí v létě, jako jsou ořechokřídlec, tavolník, hortenzie, zimolez, mahonie, pámelník, tamaryšek a další, můžete prořezávat každý rok brzy na jaře.

Jak omladit keře

Na plochu okolo keříku je dobré rozprostřít mulč (seno, spadané listí, rostlinný odpad, kůra). Nešetřete, klidně naneste vrstvu pět až deset cm. Zalít keř je důležité zejména v létě nebo sušším období. V dalších letech budou postupně obrážet hlavní větve mladými výhonky.

Co udělat z dřínu

Plody lze konzumovat ještě syrové, ochucené medem či cukrem, nebo také sušené. Dřínky lze dále různě nakládat, či jinak konzervovat, vyrábí se z nich také chutné likéry, mošty, vína, destiláty, sirupy… Nakládané dřínky jsou skvělé k různě upraveným masům, především se hodí k tmavému masu, tedy ke zvěřině.

Na co je dřín

Využití Červené plody dřínu zvané dřínky jsou jedlé. Mají natrpklou sladkokyselou chuť a velký obsah vitamínu C. Jsou místně využívány jako ovoce, na výrobu zavařenin, sirupů, kompotů, džemů.

Kdy kvete dřín obecný

Dřín obecný je pomalu rostoucí dlouhověký rozložitý keř nebo strom s velmi tvrdým dřevem dorůstající výšky 2-5m. Kvete brzy na jaře – v březnu (někdy i koncem února) a působí svou jasně žlutou barvou velmi dekorativně.

Kdy stříhat trvalky na jaře

Nejvhodnější dobou pro jarní řez trvalek je tedy brzké jaro. Pokud již nehrozí silnější mrazy, v teplejších oblastech můžete s řezem některých trvalek začít již v druhé polovině února.

Kdy řezat bez

Kdy prořezat černý bez

Během vegetačního období provádíme pouze mírný výchovný řez a stříhání květenství či plodenství. Starší větve odstraňujeme až na podzim, kdy se rostlina chystá na období vegetačního klidu. TIP: Bez je bezesporu jedním z nejvoňavějších kvetoucích keřů, které můžeme v zahradě pěstovat.

Kdy zkracovat keře

Obecně platí, že keře kvetoucí na jaře, jako jsou tavolníky, zlatice, jasmín, šeřík a další, by měly být prořezány po odkvětu s odstupem zhruba tří let. Keře kvetoucí v létě, jako jsou ořechokřídlec, tavolník, hortenzie, zimolez, mahonie, pámelník, tamaryšek a další, můžete prořezávat každý rok brzy na jaře.

Jak chutná dřín

Plody dřínu jsou drobné peckovice tmavě červené barvy. Jsou extrémně bohaté na antioxidanty a vitamin C. Chutná sladkokysele a je vhodný na kompotování, nebo džemy, ale i na ujídání rovnou ze stromu.

Kdy stříhat Bohyšku

Listy bohyšek se stříhají během pozdního podzimu. Zpravidla po prvních mrazech listy bohyšek odumírají a vadnou, a to je přesně ten správný čas, kdy listy ostříhat a připravit tak rostlinu na přezimování. Zabráníte tak škůdcům, jako jsou např. slimáci, aby v odumřelých listech bohyšek přezimovali.

Jak a kdy zastřihnout trvalky

Hlavní řez trvalek tedy přichází až v předjaří a na jaře. Nejvhodnější dobou pro jarní řez trvalek je tedy brzké jaro. Pokud již nehrozí silnější mrazy, v teplejších oblastech můžete s řezem některých trvalek začít již v druhé polovině února.

Kdy řezat dřeviny

Období vegetačního klidu

V praxi se povoluje kácení nejčastěji od 1. listopadu do 31. března. Každý druh dřeviny dosahuje vegetace v jiné době a rovněž je nutné počítat s výkyvy počasí.

Proč se ořezávají stromy

Větvemi obtěžkané stromy nemají sílu čerpat dostatek světla, které je nepostradatelné pro tvorbu pupenů i pro růst a vybarvení plodů. Starší stromy se prořezem omladí, vytvarují a odstraní se možné zárodky nemocí.

Kdy se stříhají trvalky

Obecně stříháme trvalky 3x ročně. Na jaře (tedy po zimě), průběžně během léta a na podzim.

Jaké stromy se mohou kácet bez povolení

Aktuálně lze zcela bez povolení kácet všechny dřeviny, které nejsou součástí významného krajinného prvku nebo stromořadí a mají ve výšce 130 cm nad zemí obvod kmene menší než 80 cm.

Jak omladit jabloň

Čím starší strom, tím více větve zkrátíme (o čtvrtinu až polovinu), více zkracujeme větve v horní části stromu než v dolní. Zmlazujeme v únoru, aby narostlo nové dřevo, které bude plodit, ale čím bujněji strom roste, tím řežeme později.