Kdy zasadit dýně a cukety?

Kdy se sází cukety

Ven na záhon vysaďte sazeničky v půlce května nebo v době, kdy už nehrozí přízemní mrazíky. Vysévat semena cuket lze také rovnou na záhon, ale nejdříve začátkem května, aby rostlinky neponičil mráz. Vhodnými sousedy pro cukety jsou bazalka, fazol, hrách, heřmánek, cibule, nevhodné jsou okurky.
Archiv

Kdy se seje dýně

Tykve jsou obecně teplomilné plodiny, proto s výsevem nespěchejte a počkejte, až bude půda dostatečně prohřátá. Výsadba je ideální od konce dubna až do konce května, do dolíčků v záhonu po 2–3 semenech. Je třeba do důlku dát semen raději více, protože dýňová semena mají tendenci zasychat.

Jak zasadit dýni do kompostu

Pokud použijete semínka z plodu, nechte je zaschnout a v polovině května vysaďte do kvalitní půdy s velkým množstvím kompostu a nebo přímo na kompost. Dýně mají rády půdu s dostatkem živin, vláhy a slunečního svitu. Proto je při výsadbě přihnojte chlévskou mrvou, nebo právě již zmíněným dobře rozloženým kompostem.

Kam zasadit cukety

Cukety budou nejrychleji růst a nejlépe plodit na výhřevném, chráněném stanovišti. Na týden až tři před výsevem či výsadbou můžete přikrýt záhon černou fólií, díky čemuž se půda prohřeje. Půdu je vhodné obohatit uzrálým kompostem (přibližně 3cm silnou vrstvou, nebo pár lopat ke každému hrůbku).

Jak pěstovat dýně a cukety

Dýně a cukety jsou teplomilné rostliny, libovat si budou na slunci, proto jim na zahradě vyberte slunné stanoviště. Velmi dobře se jim daří na kompostu, který je hřeje i zespodu a zároveň je plný živin. I když není kompost ještě zcela uleželý a zůstávají v něm rostlinné zbytky, nebojte se na něho dýně vysadit.

Kdy může být cuketa jedovatá

Toxické látky se vyskytují hlavně v okolí stopek u starších plodů a jejich přítomnost poznáte zcela jistě podle chuti, jsou to totiž extrémně hořké látky, které dělají pokrm nepoživatelným. Sklízejte mladé a nepřezrálé kusy, nahořklé plody nejezte.

Kam zasadit dýně

Dýně mají rády půdu s dostatkem živin, vláhy a slunečního svitu. Proto je při výsadbě přihnojte chlévskou mrvou nebo dobře rozloženým kompostem, na kterém je můžete i pěstovat. Pěstování dýní není nijak náročné. Stačí, když je budete pravidelně odplevelovat a v případě velkého sucha pravidelně zalévat.

Jak hluboko sázet dýně

📆 Pokud dáváte přednost přímému výsevu ven, teď je pravý čas. 💡 Tip: Pro klíčení potřebují dýně (ale i cukety, okurky, patizony, …) teplotu nad 14 °C. Sejte je cca 2 až 4 cm hluboko.

Jak hluboko sázet cukety

Cukety budou nejrychleji růst a nejlépe plodit na teplém a zároveň chráněném stanovišti. Aby se půda dostatečně prohřála, můžeme ji 1- 3 týdny před výsevem přikrýt černou fólií. Cukety se sázejí do pohnojené půdy do dolíků vzdálených od sebe minimálně 80 cm, přičemž do každého důlku zasejeme 2 – 3 semínka.

Čím podložit cukety

Dejte cuketám prostor

Cukety vytváří poměrně mohutné keříky s velkým množstvím rozložitých listů, takže kolem sebe potřebují dostatek místa. Sázejte je aspoň metr od sebe a sazeničky podložte netkanou fólií nebo slámou; stonky jsou totiž těžké a sklání se na zem, takže se stává, že plody leží na mokré hlíně a uhnívají.

Proč cuketa zhořkne

Cuketa, stejně jako všechny ostatní tykvovité, je schopna akumulovat takové sloučeniny, pokud plody rostou v nepříznivých podmínkách. Když je koncentrace cucurbitacinu příliš vysoká, cuketa zhořkne. Pokud cuketa z tohoto důvodu zhořkla, pak je příští rok vysaďte tam, kde dostávají méně světla a více vláhy.

Které cukety jsou jedovaté

Toxické látky se vyskytují hlavně v okolí stopek u starších plodů a jejich přítomnost poznáte zcela jistě podle chuti, jsou to totiž extrémně hořké látky, které dělají pokrm nepoživatelným. Sklízejte mladé a nepřezrálé kusy, nahořklé plody nejezte.

Jak pěstovat dýně v květináči

Jak na pěstování dýně na balkóněPotřebujeme dostatečně velký květináč anebo nádobu.Dýně potřebuje dostatečnou zálivku.Dýně Hokaido pro svůj růst potřebuje světlo a teplo.Půda v květináči by měla být propustná.Zalévání musí být vydatné a pravidelné.K dýni dejme do květináče oporu.

Co sázet k dýní

Pokud se sžíráte tím, že byste chtěli mít dýně větší než váš soused, pak vězte, že nejlepším hnojivem je v tomto případě králičí hnůj. Ten se dává tzv. pod dýni, tedy dříve než rostlinu zasadíme, zakopeme do záhonu zhruba dvacet centimetrů pod povrch půl kyblíku králičího hnoje. To je tak akorát pro dvě rostliny.

Co nesnáší cuketa

I cukety a dýně se nesnášejí s rajčaty, ovšem stejně jako je tomu v případě okurek, nevadí jim kořenová zelenina (mrkev, petržel, …). A ta je i jejich vhodnou předplodinou. A pozor, petržel se nesnáší s rajčaty. Mrkev je velice snášenlivá zelenina.

Která cuketa je jedovatá

Toxické látky se vyskytují hlavně v okolí stopek u starších plodů a jejich přítomnost poznáte zcela jistě podle chuti, jsou to totiž extrémně hořké látky, které dělají pokrm nepoživatelným. Sklízejte mladé a nepřezrálé kusy, nahořklé plody nejezte.

Jak poznám že je cuketa jedovatá

Jak poznat jedovatou cuketu Nebezpečnou cuketu poznáte podle extrémně hořké chuti. Jakmile narazíte na hořkou cuketu, určitě ji nejezte a raději ji hned vyhoďte. Proto se doporučuje cuketu vždy nejdříve ochutnat, než ji přidáte do jakéhokoli pokrmu.

Kdy se sází dýně hokaido

Dýňová semena můžeme vysévat přímo na záhon v druhé polovině května do předem připravených jamek do hloubky 3 až 5 cm a ve vzdálenosti 1,2 až 1,5 metru od sebe. Musíme počítat s tím, že se hokaidohodně rozroste a potřebuje dostatek místa. S předpěstováním sazenic začneme zhruba začátkem dubna.

Jak dlouho plodí cuketa

Plody dobře rostou, pokud jsou dostatečně opylovány, vyživovány i zalívány. Zhruba 40-70 dnů od výsadby se můžeme dočkat zralých plodů – konkrétní doba záleží na odrůdě. Zralý plod by měl být 15-20 cm velký, lesklý, tvrdý a šťavnatý. Výhodou cuket je, že plodí opakovaně.

Co sázet spolu

Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
česnek rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku
fazole ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev
hrášek kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát
kapusta celer, řepu, kopr, mátu, rozmarýn

Které rostliny se nesnáší

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Co se snese s celerem

Celer (bulvový) – dokáže ochránit košťáloviny před housenkami běláska zelného, květilkou zelnou i dřepčíky. Pórek – za souseda ho ráda přijme mrkev, protože ji pórek dokáže ochránit před pochmurnatkou mrkvovou. Kopr – na zahradách roste báječně a určitě bude žít v symbióze s červenou řepou, okurkou a košťálovinami.

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.

Co Nesázet spolu

Brambory nesázejte společně s hlíznatými druhy zeleniny, tedy těmi, které rostou pod zemí: bulvový celer, kedlubna, ředkvičky, řepa, tuřín, brambory, křen nebo kořen petržele. Hlávkový salát se nesnese s celerem nebo petrželí. Kukuřici vysaďte co nejdál od celeru nebo reveně.

Které rostliny se spolu nesnáší

Jaké další kombinace nejsou dobrý nápadŘedkvička – nesnáší – okurky, tykev.Celer – nesnáší – kukuřice, brambory, salát.Okurky – nesnáší – ředkev, brambory, rajčata.Pórek – nesnáší – fazole, hrách, řepa, kopr.Špenát – nesnáší – cibule, česnek, červená řepa, okurky.Kukuřice – nesnáší – červená řepa, celer.