Kdy zasadit řeřichu?

Jak zasadit řeřichu do vaty

Malý plastový tácek, misku nebo talíř vysteleme buničitou vatou, kterou mírně navlhčíme. Místo vaty postačí tři obyčejné ubrousky, které položíme na sebe. Tři proto, aby vytvořily vrstvu, která nasákne dostatek vody. Na povrch navlhčené vrstvy rozložíme hustě semínka řeřichy.

Kde pěstovat řeřichu

Pěstování řeřichy je opravdu velmi snadné, protože řeřicha setá je nenáročná a vděčná rostlinka. Stačí jí vlastně jen dostatek vody. Roste v jakékoli půdě a krásně vám naklíčí jak v zemi, tak na vlhké vatě, nebo dokonce na kuchyňském ubrousku nebo kapesníčku, který má dostatek vláhy.

Jak dlouho roste řeřicha

Pěstovat si ji můžeme průběžně sami doma po celý rok. Je absolutně nenáročná a nevyžaduje od nás žádnou péči. Řeřicha přitom dodá našemu tělu látky, které po zimě postrádá. Zasejete-li semínka řeřichy, už za pár dní budete sklízet lahůdku, která dokáže náš organismus ochránit i před případnými útoky bacilů.
Archiv

Jak často zalévat řeřichu

Semínka začnou velmi brzy klíčit a růst. Během této doby nesmí substrát ani vata nikdy zcela vyschnout. Pro lepší udržení vlhkosti výsevní zařízení přikryjte potravinovou fólií nebo mikrotenovým sáčkem. Řeřicha zahradní se musí zalévat každý den.

Jak nechat naklíčit řeřichu

Z počátku dvakrát denně vlhčíme rozprašovačem nebo mírně doléváme vodu k okrajům misky konvičkou. Nakláněním misky necháme vodu roztéci po celé ploše dna nádoby. Po vyklíčení již řeřicha nesmí stát ve vodě, aby nedošlo k zahnívání. Vata se ale udržuje stále mírně vlhká.

Co se dělá z řeřichy

Drobněji nasekanou řeřichu můžeme přidávat do různých tvarohových, sýrových či vaječných pomazánek, je velmi chutná v zeleninových salátech nebo na vařených bramborách. Její čerstvou natí dodáme zajímavou chuť i míchaným vajíčkům nebo slané omeletě.

Jak skladovat řeřichu

Čerstvé výpěstky

Ze semínek si můžete nyní naklíčit řeřichu, rukolu, mladé ředkvičky (u nich se používají děložní lístky), trvá to asi dva týdny. Když je nestihnete hned zpracovat, dají se uchovat ustřižené a zabalené například ve vlhké utěrce v lednici, ale jen pár dnů, pak uvadnou.

Na co se používá řeřicha

Léčivé účinky:

Rozšiřuje průdušky, proto je vhodná k léčení suchého kašle a astmatu. Pro vysoký obsah dobře využitelného železa se používá k léčbě anémie, dobře působí při dně a revmatismu. Zlepšuje trávení, mírní průjem, nadýmání, zamezuje křečím a nevolnosti po jídle.

Jak se starat o řeřichu

Rostliny pak rychle dorůstají, takže se řeřicha může pěstovat po celý rok. Ke kultivaci postačí nasypat semena na vlhkou vatu či jiný substrát a ten udržovat přiměřeně vlhký, ne přemokřený. Semínka jednoduše vysejeme a do 14 dnů sklízíme… Listy řeřichy mají chuť podobnou ředkvičce.

Jak vysévat řeřichu

Řeřichu na osivo vyséváme brzy na jaře. Není náročná na teplotu a časné výsevy dávají dobré osivářské výsledky. Naopak pozdní výsevy by mohly trpět suchem a také je někdy sužují dřepčíci, podobně jako ředkvičky. Na Gengelu se nám osvědčil výsev do řádků 30 cm od sebe, sejeme řídce, aby porost nebyl přehoustlý.

Na co je dobrá řeřicha

Řeřicha posiluje imunitu, pomáhá při trávení a má blahodárné účinky na celý lidský organismus, především na funkce jater a ledvin.

Jak se jí řeřicha

Listy řeřichy mají chuť podobnou ředkvičce. Jemně nasekaná se přidává do pomazánek nebo do zeleninových salátů, je možné ji sypat najemno krájenou také do omáček či domácích paštik. Jí se syrová, protože tepelnou úpravou ztrácí vitamín C a též svou typickou chuť.

Jak zpracovat řeřichu

Listy řeřichy mají chuť podobnou ředkvičce. Jemně nasekaná se přidává do pomazánek nebo do zeleninových salátů, je možné ji sypat najemno krájenou také do omáček či domácích paštik. Jí se syrová, protože tepelnou úpravou ztrácí vitamín C a též svou typickou chuť.

Jak konzumovat řeřichu

Jak řeřichu konzumovat Chuť řeřichy ze všeho nejvíc připomíná ředkvičky, proto je nejlepší přidávat ji syrovou do salátů, nebo s ní dozdobovat obložené talíře či zdravé chlebíčky a jednohubky. Hodí se ale také do pomazánek, polévek nebo jí můžete jen tak posypat čerstvý chléb s máslem.

Proč jíst řeřichu

Tato skoro zázračná bylinka výrazné chuti obsahuje hodně vitamínu C, posiluje imunitu a má protizánětlivé účinky. Najdeme v ní i železo, hořčík, vápník, draslík, vitamín B1 a betakaroten, a ve výčtu bychom mohli pokračovat. Řeřichu byste si měli pravidelně dopřávat, pokud v zimě trpíte infekcemi močových cest.

Na co je zdravá řeřicha

Ideální rostlinkou je řeřicha, kterou zvládne vypěstovat i dítě. Řeřicha setá přijde vhod právě v chladných podzimních dnech, kdy nám začínají scházet vitamíny a pokouší se o nás nachlazení a chřipky. Tato skoro zázračná bylinka výrazné chuti obsahuje hodně vitamínu C, posiluje imunitu a má protizánětlivé účinky.