Kdy zasadit papriky doma?

Proč se sází papriky po dvou

Dvě rostliny si tak poskytnou navzájem oporu. Ač je paprika světlomilující rostlina, dvě koruny lépe ochrání plody před úžehem v období intenzívního slunečního svitu a ty se tak nepřehřívají a mohou pokračovat v růstu.

Jak pěstovat papriky doma

„Papriku vyséváme nejlépe v první polovině února do misky se substrátem pro výsevy, případně do agroperlitu. Postačí substrát o tloušťce tři centimetry. Po vytvoření dvou děložních lístků je hrnkujeme, tedy přesadíme po jedné rostlině do květináče o průměru 8-10 centimetrů.

Jak dlouho trvá než vyklíčí paprika

Při zakoupení semen paprik se můžete dočíst, že doba klíčení může být až tři týdny.

Jak se seje paprika

Semena paprik namočte na 24 hodin do vlažné vody. Pak je nechte naklíčit na vlhké vatě (vatové tampony pro odličování). Jakmile začnou semínka jemně klíčit, poznáte to podle drobného ocásku u semínka, je čas je vysadit. Výsevné misky naplňte substrátem pro výsev a dobře jej zvlhčete.
Archiv

Proč mi nerostou sazenice paprik

Nejčastěji však kvůli rozdílnému pH či nedostatku bóru. Tento prvek je v podstatě velmi opomíjen, ale pokud chybí u paprik, rostliny se nemusí správně vyvíjet. A co hůře – listy se začnou kroutit, rostlina neroste a později listy začínají odumírat. V takovém případě vezměte na pomoc kyselinu boritou.

Co sázet vedle papriky

Petrželka k sobě od paprik přitahuje škůdce a také pomůže vyšperkovat jejich chuť. Tymián naopak škůdce odhání, ale chuť paprik zvýrazňuje taktéž. Je výhodné sázet papriky vedle ředkviček, které se rychleji sklízejí, což umožní paprikám více prostoru pro růst, protože dozrávají později.

Jak rychle rostou papriky

Semínka paprik vysévejte ještě v zimě, nejpozději do 10. března, protože mají dlouhou vegetační dobu (od výsevu do botanické zralosti 110 až 120 dnů).

Jak urychlit růst paprik

Vyklíčení papriky dokážeme urychlit namočením semen do teplé vody, přibližně při teplotě 25 °C. Po nabobtnání semen takto předklíčené osivo umístíme do připraveného substrátu nebo do jiné náhrady za klasickou zeminu.

Jak hluboko se sází papriky

krok: semínka sejte do hlouby 0,5 až 1 cm

Sejte přibližně jedno semeno na 1 cm čtvereční a do hloubky 0,5 až 1 cm.

Co okusuje sazenice paprik

Mezi ty nejčastější nákazy, které papriky napadají, patří virus mozaiky okurky, bronzovitost rajčete či skvrnitost papriky a rajčete. Všechny tyto choroby způsobují skvrny na plodech, různý stupeň jejich zmenšování či deformace, u posledně jmenované choroby dokonce praskání plodů i listů a jejich následné opadávání.

Co mi žere papriky

Papriky může napadnout i řada škůdců

Nejčastěji jde o mšice, ty rostliny nejen vysávají, ale mohou na ně přenést i různé virózy. Kvůli možnému výskytu mšice řešetlákové je vhodné použít například přípravek Mospilan 20 SP. Dalším škůdcem, který se projevuje jemnými pavučinkami, jsou svilušky.

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.

Kdy dát sazenice ven

Obvykle po Zmrzlých v druhé polovině května, kdy je riziko posledních jarních mrazíků minimální. Ve vyšších polohách nad 350 m n. m. až koncem května, případně počátkem června. Důvodem je citlivost rajčat i ke slabým mrazíkům, které je během jediné noci mohou sežehnout a zničit.

Čím přihnojit sazenice paprik

Existuje mnoho hnojiv, které lze sazenicím dopřát, avšak organická hnojiva v půdě by měla být základ. Proto papriky a rajčata vysazujte do záhonu, který byl na podzim či časně zjara prohnojen hnojem. Přestože umístíte sazenice ven až v půlce května, nyní je můžete přihnojovat.

Kdy dát sazenice papriky ven

Sazenice papriky vysazujte ven v druhé polovině května, aby jim neuškodily případné pozdní mrazy nebo nízké noční teploty. Papriky vysazujte ve vzdálenosti 40–60 cm od sebe. Do jamky přidejte lopatku kompostu, zalijte vodou a zasazujte po dvou paprikových sazenicích.

Proč se kroutí papriky

Nedostatek Vápníku (Ca)

Po přesazení do většího média kroucení listů paprik ustane během týdne.

Proč se kroutí listy u paprik

Nedostatek Vápníku (Ca)

Po přesazení do většího média kroucení listů paprik ustane během týdne.

Co nemají rády rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách. Naopak růst a chuť rajčat nám vylepší bazalka (bazalku mají jinak rády i okurky a tykve).

Co se dá sázet v létě

A je načase zasít úrodu na podzim a zimu. V červenci můžete vysít mrkev, černou ředkev, červenou řepu, kedluben, zeleninový fenykl, brokolici, endivii, mangold i špenát a sklizně se spolehlivě dočkáte.

Jak sázet papriky po jedné nebo po dvou

Sazenice sázejte po dvou, aby se o sebe mohly opřít, když bude foukat, a nezlomily se. Zálivku jim opět dopřejte dostatečnou, ale nepřelévejte je. Původně tropické rostliny snesou lépe krátkodobé sucho, než přelití. Jak pálivé tak sladké papriky nakoupíte na e-shopu Severočeských farmářských trhů.

Proč žloutnou sazenice paprik

Při tomto typu žloutnutí listů dostáváme jasný signál, že rostlina začíná trpět nedostatkem dusíku. My doporučujeme komplexní organominerální hnojivo Chilli Focus, které kromě základních prvků NPK obsahuje také Cu, Fe, Mn, Mo, Mg, S, Zn, Ni, Co a kyseliny fulvickou a humusovou.

Co žere papriky

Kromě mšic nám může papriky likvidovat i sviluška chmelová (použijeme stejné prostředky jako na mšice), objevit se mohou i třásněnky, nebo molice (preventivně rozmístíme žluté lepové destičky).

Co Nesnasi papriky

Obecně se do jejich blízkosti nedoporučuje umisťovat okurky, fenykl, hrách, brambory, tykve nebo červené zelí. Pokud pěstujete rajčata ve skleníku, snažte se zde nemít zároveň některou z těchto uvedených rostlin. Naopak častý mýtus, který říká, že se rajčata nesnáší s paprikami, není nijak silně opodstatněný.

Co se dá sázet v červenci

Výsev červenec a srpenšpenáty,rukolu,polníček,pack choi,různé druhy asijské listové zeleniny jako třeba red giant, mizuna,ředkvičky.a samozřejmě další druhy zeleniny, které se osvědčily.

Kdy sklízet zeleninu ráno nebo večer

Náš COMPO tip pro sklizeň

Optimální doba pro sklizeň zeleniny je ve slunných dnech, kdy se odbourá nejvíce dusičnanů. Bylinky ovšem v poledním horku částečně ztrácejí své aroma. Proto je sbírejte raději dopoledne.