Kdy zasít orlíček?

Jak dlouho kvete orlíček

Období květu: Kvete od května do července.

Jak rozmnožit orlíček

Pak orlíčky na vaši zahradě zdomácní a budou se množit samovýsevem. Orlíčky nemají rády dělení trsů a přesazování, množení osivem je jednodušší. Semena klíčí na světle, vysejte je proto na povrch substrátu a jenom mírně přitlačte. Semena orlíčků vyžadují stratifikaci, odbourání inhibičních látek, které brání klíčení.
Archiv

Jak hluboko sazet orlíček

Orlíček je nenáročná rostlina, a proto roste na jakékoli půdě. Ale dává přednost vlhkému a lehkému humusovému substrátu. Před výsadbou je proto vhodné smíchání půdy s kompostem a to v množství 1 kbelíku na metr krychlový půdy. Orlíčky vysazujte asi 20 centimetrů hluboko, a to v množství 10-12 sazenic na metr čtvereční.
Archiv

Jak pěstovat orlíček

Jak pěstovat orlíčekVyhovuje mu polostín, ale i výsluní, ne však úpal.Semena vyséváme na podzim přímo na záhon.Vyžaduje lehčí vápnité a mírně vlhké půdy s dostatkem humusu.Pokud je půda dostatečně zásobená živinami, není hnojení nutné.Rostliny jsou napadány padlím a plísní šedou.

Jak stříhat orlíček

Hned po odkvětu rostliny zastřihněte asi 10 centimetrů nad zemí a přihnojte je. Koncem léta rozkvetou znovu. Obecně platí, že byste měli odstřihovat odkvetlé květy, protože tvorba plodů rostlinu vysiluje. Zvlášť důležité je to u druhů, které mají sklon k vysemeňování, například u orlíčku.

Kam zasadit orlíček

Orlíček preferuje výživné, humózní půdy, vlhčí, ale dobře propustné. Nejlépe mu je v polostínu, ale snese i slunná stanoviště. Rozměry: ↔ 40 cm ↑ 80 cm Doba kvetení: květen až červenec Barva: modrá, modrofialová Stanoviště: slunce Kosatec německý 'Butterfly'…

Kdy dělit trvalky

Trvalky dělíme obvykle každé 2 nebo 4 roky na podzim nebo časně zjara, kdy jsou ve vegetativním klidu. Samozřejmě pokud je to nutné, tak můžeme i později na jaře nebo v létě, nesmí však být horko a sucho.

Kdy začít sázet květiny

Na sázení rostlin je nejlepší období vegetačního klidu. To je čas od pozdního podzimu až do časného jara. Je to období, kdy se růst zpomaluje či zastavuje a netvoří se příliš aktivně nová pletiva. Toto období je vhodné pro výsadbu prostokořenných sazenic, což jsou rostliny s nahými kořínky bez kořenového balu.

Kdy kvetou Orlíčky

Nenáročné trvalky vynikají svými složenými květy nejrůznějších barev, ovšem vždy s nápadnou ostruhou. Velmi snadno se množí výsevem a rychle vytvářejí přirozené kvetoucí kompozice. Podle odrůdy kvetou od dubna do října.

Kdy Strihat orlíček

Některé z druhů, které kvetou v létě, jako je kontryhel, kakost nebo stračka, můžete přimět k druhému kvetení. Hned po odkvětu rostliny zastřihněte asi 10 centimetrů nad zemí a přihnojte je. Koncem léta rozkvetou znovu. Obecně platí, že byste měli odstřihovat odkvetlé květy, protože tvorba plodů rostlinu vysiluje.

Kdy RASI hosta

Nyní je nejčastěji najdeme pod rodovým označením Hosta. Na zimu zatahují a raší na přelomu dubna a května. Plně vzrostlé a vybarvené bývají od první poloviny léta.

Kdy stříhat kytky

Většinu trvalek na podzim nestříháme, jelikož tak lépe přezimují. Spousta z nich je navíc dekorativní i přes zimu a zahrada tak nezůstane holá. Hlavní řez trvalek tedy přichází až v předjaří a na jaře. Nejvhodnější dobou pro jarní řez trvalek je tedy brzké jaro.

Kdy stříhat krásnoočko

Krásnoočko dobře snáší sucho, ale naopak nesnáší dlouhodobé přemokření. Řez – během léta pravidelně odstraňujeme suché odkvetlé květy. Tím podpoříme tvorbu nových pupenů a zabráníme vysílení rostliny. Na jaře ji seřízneme až u země a odstraníme staré odumřelé části a krásnoočko pak začne nově růst.

Jaké plodiny pěstovat spolu

Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
česnek rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku
fazole ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev
hrášek kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát
kapusta celer, řepu, kopr, mátu, rozmarýn

Co se dá sázet v červenci

V červenci spíše sklízíme, na uprázdněné záhony ale můžeme stále zasít zeleninu s kratší vegetační dobou. Hodí se červená řepa, která do podzimu vyroste alespoň do malých bulviček, listový nebo ledový salát, špenát, roketa, polníček, pekingské zelí, raná karotka, kedlubny a různé odrůdy ředkví a ředkviček.

Co kvete jako prvni

Už se těšíte na jaro Jaké květiny kvetou v zahradách jako prvníSněženka podsněžník (Galanthus nivalis) Skutečně jsou právě květy sněženek těmi prvními v zahradách.Šafrán jarní (Crocus vernus) čili krokus.Narcisy (Narcissus)Tulipány (Tulipa)Sasanka hajní (Anemone nemorosa)Bledule (Leucojum L.)

Co s Odkvetlými Denivkami

Po odkvětu odstraňujte odkvetlé květy, abyste podpořili další kvetení. Po úplném odkvětu odstraňte stonky, které nesly květy. Na zimu denivka zatahuje.

Co s Odkvetlými trvalkami

Rozdělujte odkvetlé trvalky – zejména druhá polovina srpna je ideální pro rozdělení a přesazení již odkvetlých trvalek jako jsou např. denivky, lilie, kosatce, bohyšky a okrasné trávy. Ze záhonů pravidelně odstraňujte plevel, který rostlinám zbytečně bere živiny i vláhu.

Co s Denivkami po odkvětu

Denivka je nenáročná na péči. Během suchého léta vyžaduje zálivku. Po odkvětu odstraňujte odkvetlé květy, abyste podpořili další kvetení. Po úplném odkvětu odstraňte stonky, které nesly květy.

Jak stříhat Orlíček

Hned po odkvětu rostliny zastřihněte asi 10 centimetrů nad zemí a přihnojte je. Koncem léta rozkvetou znovu. Obecně platí, že byste měli odstřihovat odkvetlé květy, protože tvorba plodů rostlinu vysiluje. Zvlášť důležité je to u druhů, které mají sklon k vysemeňování, například u orlíčku.

Jak a kdy zastřihnout trvalky

Hlavní řez trvalek tedy přichází až v předjaří a na jaře. Nejvhodnější dobou pro jarní řez trvalek je tedy brzké jaro. Pokud již nehrozí silnější mrazy, v teplejších oblastech můžete s řezem některých trvalek začít již v druhé polovině února.

Kdy se stříhají astry

Vysoké astry zesílí, pokud je počátkem července asi o polovinu zastřihnete. Oddálíte tím sice dobu kvetení asi o dva týdny, rostliny však budou pevnější. Nejvyšší odrůdy je dobré včas volně vyvázat, tak, aby trsy zachovaly přirozený tvar.

Které plodiny se nesnášejí

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Co Nesázet spolu

Brambory nesázejte společně s hlíznatými druhy zeleniny, tedy těmi, které rostou pod zemí: bulvový celer, kedlubna, ředkvičky, řepa, tuřín, brambory, křen nebo kořen petržele. Hlávkový salát se nesnese s celerem nebo petrželí. Kukuřici vysaďte co nejdál od celeru nebo reveně.

Kdy sklízet zeleninu ráno nebo večer

Náš COMPO tip pro sklizeň

Optimální doba pro sklizeň zeleniny je ve slunných dnech, kdy se odbourá nejvíce dusičnanů. Bylinky ovšem v poledním horku částečně ztrácejí své aroma. Proto je sbírejte raději dopoledne.