Kdy zastřihávat česnek?

Kdy se Zastipuje česnek

Pro pěstování česneku je klíčová kvalitní sadba –⁠ pořiďte si ji proto u ověřeného pěstitele. Ozimé odrůdy se sázejí na podzim (říjen až listopad), jarní odrůdy je možné sázet na podzim i na jaře (v březnu). Výhodou podzimní výsadby je obvykle větší úroda a odpadá i zimní skladování sadby.

Jak a kdy Zaštipovat česnek

Obecně, pokud pěstujete paličák v malém, vylomením nic nezkazíte. Ve velkém se oplatí již zvažovat, jestli se vám do podobné polní práce chce, nebo ne. Pokud se vylamovat rozhodnete, právě červen je tou správnou dobou. Česnek zaštípnete pod pacibulkou a tento výhonek odstraníte.
Archiv

Co delat kdyz kvete česnek

Česnek kvete od června do srpna. Květenství je před rozvinutím květu uzavřeno v dlouhém bělavém blanitém toulci. Pro maximalizaci úrody česneku je vhodné se tohoto květenství zbavit – ručně je tedy nutné odstranit (odlámat, ostříhat či uříznout – pozor na čistotu nástrojů).

Kdy a čím hnojit česnek

První hnojení česneku tedy provádíme při přípravě půdy před výsadbou. Pokud jsme vysazovali česnek na podzim, opakujeme hnojení Hnojíčkem v jarním období . Následně je možné přihnojovat podle potřeby . Poslední přihnojení se doporučuje asi čtyři týdny před sklizní .

Po čem Nesázet česnek

Česnek se nesmí sázet po bramborách

Půda je ve staré síle, dobře se připravuje a česnek pak lze dobře sázet. Problém může nastat, když následuje mírná zima: nesklizené brambory v dalším roce nepříjemně zaplevelí pozemek.

Jak se starat o česnek

Až do jara se pak o česnek nemusíte nijak starat. Jakmile česnek vyraší (cca do 15 centimetrů nad zem), půdu lehce kultivujte. Stačí, když rozrušíte půdní škraloup, více do hloubky zasahovat nemusíte. Česnek zalévejte zhruba od poloviny května do půlky června, kdy má česnek zvýšené nároky na vláhu.

Kdy stříhat květy česneku

Pro sklizeň jsou však tyto květy kulovitého tvaru nežádoucí a měly by se co nejdříve odstraňovat – buď vylamováním nebo za pomoci nůžek stříháním. Pokud byste česnek nechal vykvést, následná úroda bude podstatně nižší (drobnější paličky a stroužky). Květy česneku tedy doporučujeme odstraňovat ihned, jakmile se objeví.

Kdy odstranit květy česneku

Pro sklizeň jsou však tyto květy kulovitého tvaru nežádoucí a měly by se co nejdříve odstraňovat – buď vylamováním nebo za pomoci nůžek stříháním. Pokud byste česnek nechal vykvést, následná úroda bude podstatně nižší (drobnější paličky a stroužky). Květy česneku tedy doporučujeme odstraňovat ihned, jakmile se objeví.

Jaké hnojivo použít na česnek

Přednost mají hnojiva s draslíkem ve formě síranu draselného, jelikož síru potřebuje česnek pro tvorbu silic. Mezi kvalitní výrobky patří například Síran draselný Forestina. Doporučit tedy můžeme Cererit, naopak méně vhodné je NPK, které obsahuje draslík ve formě chloridu draselného.

Co potřebuje česnek

Pro česnek je ideální slunné stanoviště, kde proudí vzduch. Potřebuje teplo a vyživenou a dobře propustnou půdu. Důkladně ji zpracujte, aby byla jemná a kyprá. Chcete-li mít vlastní česnek po celý rok, vysaďte část sadby koncem podzimu a další koncem zimy.

Co se nesmí sázet po česneku

Jakmile česnek sklidíte, můžete půdu využít třeba pro okurky (rané odrůdy), ředkvičky, pekingské zelí, salát, kedlubnu, kopr nebo bazalku. Naopak se nedoporučuje sázet po česneku brambory.

Jak dlouho se moři česnek

Hnojení sadby máčením před výsadbou – Sulka Extra v dávkování 50 ml / 1,25 l vody ( 100 ml / 2,5 l vody). Doba máčení 6-12 hodin. Nechat jen mírně zaschnout, aby zůstala sadba vlhká.

Co s česnekem po vytažení ze země

Jak skladovat česnek v paneláku

Sklizené rostliny, včetně natě, sušte ve svazcích po 10–20 kusech na suchém, vzdušném a zastíněném místě. Nemáte-li prostor na zavěšení, pak cibule rozložte v tenké vrstvě na dřevěné či hliněné podlahy nebo na rošty. Za příznivých podmínek trvá sušení česneku přibližně měsíc.

Jak stříhat česnek

Zde je několik rad na využití: Z výhonků odkrojíme pacibulky, které dáme stranou, výhonky pokrájíme na 3-5 cm kousky, které důkladně propláchneme, blanšírujeme ve vroucí vodě 1-2 minuty, aby neztratily česnekovou chuť. Takto připravené výhonky použijeme podle vlastního uvážení.

Jak dodat česneku dusík

Žloutnoucí špičky nejstarších listů česneku poukazují na nedostatečný příjem dusíku. Pokud v půdě chybí dusík, lze porost přihnojit ve třech dávkách ledkem vápenatým (15,5% N) v množství 100 kg/ha (10 g/m2).

Po jakých plodinách se může sázet česnek

Ideální je vytyčit mu záhon po bramborách nebo košťálovinách, nevadí ani jahody nebo rajčata. Naopak nevhodnými předplodinami jsou hrách a cibulová zelenina, které mohly do záhonu zavléct plísně.

Co se Sulkou po moření česneku

Moření česneku patří k tradičním podzimním činnostem. Pro zabránění výskytu houbových chorob na česneku, je vhodné jednotlivé stroužky namořit v roztoku obsahující fungicidní přípravek určený pro moření česneku. Vhodným přípravkem je Zdravý česnek Plus. Proti roztoči – vlnovníku česnekovému se používá Sulka Extra.

Jak se moři česnek

Buď moříte celé palice už cca měsíc před výsadbou, nebo jednotlivé stroužky asi den předem. Dříve se k moření používal přípravek Sulka, ten už se ale nevyrábí. Náhradním prostředkem je Síra SK 520. Tento přípravek je vhodný na moření česneku.

Jak poznám že je zralý česnek

Velmi dobrou pomůckou jsou zkroucené květní stvoly s pacibulkami. Když se stvoly začnou narovnávat, přichází čas sklizně. Zároveň se však doporučuje květní stvoly z česneku co nejdříve odstraňovat (tzv. hlávkování), aby nedocházelo ke snižování výnosů.

Jak uložit česnek na zimu

Nejlépe je mu v suchu a temnu. A je přitom jedno, jestli zvolíte chladnější sklep nebo klasickou spíž. Vyschlému česneku totiž nejvíce vyhovuje teplota od 15 °C do 20 °C. Česnek rozhodně nepatří do igelitu!

Jak se pozná zralý česnek

Kdy sklízet česnekČesneky nepaličáky (mají nepravidelně uskupené stroužky) bychom měli sklízet tehdy, když má přibližně polovina rostlin polehlou nať.Česneky paličáky (mají stroužky pravidelně rozmístěné okolo tuhého středu) by měly opustit záhon v době, kdy jim zbývá pět dužnatých listů a mají 4-5 slupek.

Jaký postřik na česnek

Nejčastěji se využívá postřik nebo zálivka. Nejoblíbenějším přípravkem je Karate Zeon 5 CS. Jedná se o postřikový insekticid na ochranu plodin proti savým a žravým škůdcům. Hmyz usmrcuje jako dotykový a požerový jed.

Jak daleko od sebe sázet česnek

V teplejší půdě může česnek napadnout tzv. fuzariová hniloba. Platí, že čím sázíme dříve, tím hlouběji: v září a říjnu je vhodná hloubka kolem 8 cm, v prosinci stačí 4 cm. Vzdálenost mezi zasazenými stroužky by měla být asi 10–12 cm, rozestup řádků 25 až 30 cm.

Jak dlouho nechat česnek v sulce

Hnojení sadby máčením před výsadbou – Sulka Extra v dávkování 50 ml / 1,25 l vody ( 100 ml / 2,5 l vody). Doba máčení 6-12 hodin. Nechat jen mírně zaschnout, aby zůstala sadba vlhká.

Kdy mořit česnek Sulkou

Dříve lidé nedali dopustit na moření Sulkou, která se dnes již nevyrábí. Existuje však řada alternativ, jako je Sulka Extra, Sulka New, Síra SK 520 nebo kombinovaný přípravek Zdravý česnek Plus. Česnek můžete v tomto případě mořit těsně před výsadbou, a to máčením v roztoku Sulky s vodou po dobu 6 až 12 hodin.