Kdy začít dělat Oddělky?

Kdy pridat Matecnik do Oddelku

Pro zjednodušení práce včelaře doporučuji přidávat do oddělků matečníky ve stáří 11 dnů po přelarvení. Pokud včelař nemá zkušenosti s chovem matek, může si u chovatelů matek tzv. “zralé matečníky“ koupit a převést bezpečně i na vzdálenost 150 km.

Kdy rozšířit Oddělek

První rozšíření doporučujeme udělat hned při přeskládání oddělku z transportního plemenáče/krabice. Rozšíření děláme vložením mezistěny do plodového tělesa. Včely takový rámek hned vystavějí a matka zaklade.

Kdy koupit Oddelek

Oddělky bývají nejčastěji ke koupi během června či začátkem července. Po převozu vyžadují dobré snůškové podmínky (anebo krmení) pro zdárný rozvoj vedoucí k přezimování. Začínající včelař nemívá dostatek plástů – v následujícím roce je zapotřebí věnovat oddělku specifickou péči s ohledem na rojení.

Kdy začít chovat matky

Období kvetení řepky je nejvhodnější pro chov matek. Včelař, kterému na včelstvu záleží, vyměňuje matky z umělého chovu, aby byly ponechány její potřebné vlastnosti (mírnost, sezení na plástech, rojivost, jarní rozvoj, stavba díla).
Archiv

Jak dlouho se líhne včelí matka

Matka se běžně dožívá 2-3 let. V produkčních včelstvech ji včelař zpravidla po dvou letech vyměňuje. Související stránky: Jak dlouho žije včela

Jak dlouho vydrží včely bez matky

Tak pokud matku zrušil před 5 týdny tak už tam nebudou ani matečníky. A je celkem možné že se mladá matka, teda pokud byla stará zrušena, nevrátila z proletu a teď už je včelstvo osiřelé. Pokud neuvidíš matku ani plod tak tam dej plást s mladými larvami a uvidíš jestli narazí NM.

Co s rojem bez matky

Kontaktovat nejbližšího včelaře v okolí a oznámit mu, že je u Vás včelí roj. Je pravděpodobné, že se bude jednat o jeho roj. Včelař má k dispozici náčiní k bezpečnému odchytu roje. V případě, že ve Vašem okolí žádný včelař není, můžete kontaktovat hasiče, kteří rovněž disponují vybavením k odchytu roje.

Jak dlouho přikrmovat Oddělek

Oddělky můžete takto „přikrmovat“ třeba až do půlky září. Kmenové včely je vhodné mít nakrmené naopak co nejdříve, např. do konce července nebo i dříve. Pokud oddělek dokáže vystavět více mezistěn, než momentálně potřebujete, jen dobře, ať staví.

Jak poznat včelí plod

Prvním příznakem, který by měl u včelaře vzbudit podezření, je mezerovitý plod. Dalším typickým příznakem jsou tmavá, propadlá a občas děravá víčka. Uhynulá včelí larva se mění na tmavohnědou lepkavou kašovitou hmotu, která se táhne a typicky zapáchá.

Kdy začne klást včelí matka

Na některém výletu bude oplodněna trubci a po pěti i více dnech začne klást vajíčka. O dospělou matku se včely svědomité starají. Matka začíná ve včelstvu klást brzy po oplození, často klade až do konce října.

Jak poznám že není v úlu matka

Je ve včelstvu vůbec matka To se snadno zjistí podle přítomnosti nezavíčkovaného plodu v úlu. Pokud nezavíčkovaný plod v úlu není, tak to znamená že matka delší dobu neklade a to je hodně podezřelé. Pokud to najdeme v oddělku, možná to kontrolujeme moc brzo a matka se ještě nestihla spářit.

Kdy začít Podněcovat včely

V červenci je také vhodné léčit včely kyselinou mravenčí, samozřejmě podle potřeby. Krmení včel v červenci slouží k podněcování včel, jehož výsledkem by měl být plod a udržení včelí matky v kladení, ne doplnění zásob na zimu.

Kdy nejpozději dělat Oddělky

Oddělek je ve skutečnosti malé včelstvo s mladou matkou, dělnicemi, včelím plodem a zásobami. Nejčastěji jsou oddělky na 6 včelích rámkách. Oddělky doporučujeme dělat koncem května až začátkem června. Nejpozději však do 20.6.

Kdy začíná klást včelí matka

Matka začíná ve včelstvu klást brzy po oplození, často klade až do konce října. První vajíčka opět klade již v období zimního chomáče brzy po zimním slunovratu, tedy kolem 1. ledna. Počet vajíček je velmi malý, ale s nastupujícím jarem se výkon v kladení zvyšuje, vrcholí v červnu a po letním slunovratu opět klesá.

Co přenáší včely

Nemoci u včel. Základními chorobami včelstev u nás je varroáza, virové nákazy, mor včelího plodu, nosemóza, houbová onemocnění, zavíječ voskový a tumidóza.

Jak velké Plodiště

Plodištní nástavek by měl mít teoreticky minimálně 9 plástů. Vychází to z úvahy, že max. zjišťované plodové hnízdo má průměr 30 cm. Výjimkou je Dadantův úl, kde tendence včelstva plodovat vzhůru je potlačena dostatečným počtem vysokých plástů v plodišti a polonástavky, na kterých v takovémto případě matka nerada klade.

Kdy otevřít Česno

Česno je vhodné otevřít po nakrmení opět na největší možnou šířku a veškeré uteplení odstranit. Včely uteplujeme až s příchodem prvních mrazíků. V říjnu ošetříme včelstva proti varroáze podle pokynů Státní veterinární správy. Ošetřování včel se musí provádět až v době, kdy ustala jakákoliv snůška.

Kdy na jaře přikrmovat včely

Jarní práce

Obecně se ale přikrmování provádí jen tehdy, pokud je málo zakrmeno z léta a včelám to nevystačí. Nebo pak, v případě chladného jarního počasí, kdy ještě nekvetou rostliny dávající nektar. „Krásné počasí během dvou únorových týdnů přimělo matku k plodování.

Co dát včelám

Běžně se však včely spokojí i se znečištěnou nebo bahnitou vodou z kaluží, vodou s řasami, příměsí soli či dokonce močůvky. Podle včelařů upřednostňují vodu s mírným obsahem solí před čistou, protože z ní čerpají i některé minerály.

Kdy a čím léčit včely

říjen — listopad — prosinec. Dlouholetá zkušenost ukazuje, že nejdůležitější období pro tlumení varroázy je v zimě, kdy jsou včelstva bez plodu a roztoči jsou jen na dospělých včelách. Pro likvidaci všech roztočů jsou nezbytná tři ošetření v odstupu minimálně 2 týdnů.

Jak se rojí včely

Jak včelí rojení probíhá

Když ve včelstvu z některého z výše uvedených důvodů propukne tzv. rojová nálada, včelí dělnice začnou se stavbou mateřích misek (základ matečníku), matka je zaklade a včely následně na těchto zakladených miskách vystaví matečníky (vystouplá buňka, ze které se líhne včelí matka).

Jaký úl je nejlepší

Moderní úly. V současné době je prakticky jedinou doporučovanou moderní volbou nástavkový úl. Je to to nejlepší, co jsme pro včely i včelaře vymysleli, a proto se budu věnovat právě jemu. Starší typ rámkového úlu se zadním přístupem je po všech stránkách horší a nemá cenu si ho pořizovat.

Kdy prohodit Nastavky

Jakmile včelstvo zesílí, přidá se další nástavek – nejlépe horní. Po skončení snůšky se ponechají dolní dva nástavky a trubčí rámky se nahradí světle hnědými soušemi a nástavky se prohodí. Je zapotřebí ihned zakrmit.

Kdy je první med

První med bývá zralý většinou kolem poloviny května.

Je to med květový z ovocných stromů a řepky. K poslednímu vytáčení medu dochází nejčastěji v červenci a ihned po vytočení medu je nutné včely zakrmit.

Co dělají včely na jaře

Jakmile se na jaře udrží počasí hezké alespoň pár dní za sebou (s denní teplotou vyšší než 10 °C), včely nesou z květů těchto jemných stromů první jarní pyl a nektar. Právě díky vrbám nastává prudký jarní rozvoj včelstev, který je klíčový pro celé léto i zbytek roku. Vrb je velké množství a kvetou postupně.