Kdy začít na jaře péči o trávník?

Kdy stříhat trávník na jaře

Kdy na jaře poprvé sekat trávník Obvykle koncem dubna, kdy má trávník už minimálně 10 cm výšky. Ideální je odstranit třetinu délky, tedy zhruba na 7 cm (odsek 3 cm). Pokud chcete zkrátit ještě více, proveďte to na dvakrát, druhé sekání cca 3 dny po prvním.

Kdy hnojit trávník na jaře

Kdy na jaře hnojit trávník Při prvním jarním hnojení trávníku je nejdůležitější nezačínat moc brzy. Nejvhodnější doba k první aplikaci hnojiva je pozdní jaro, kdy už se trávník zbarví svěží zelení. Zkraje jara se tráva vzpamatovává po zimě a všechnu energii vynakládá na růst kořínků.

Kdy začít pečovat o trávník

Než začnete s pracemi, počkejte na dobu, až začne trávník po zimě opět růst. Tato doba přichází, když je teplota půdy kolem 8 °C. Čím vyšší jsou tak denní teploty, tím více tráva roste.
Archiv

Kdy Vertikutovat na jaře

V jakém období a jak často je vhodné vertikutovat Ideální doba pro první vertikutaci trávníků nastává na jaře (březen-duben) v době, kdy trávník začíná růst. Proveďte 1-2 první sečení, nechte trávu proschnout, pokud byla promáčená a pak vertikutujte.
Archiv

Na jakou výšku stříhat trávník

Nový trávník sekáme poprvé při výšce 10 cm, v této době bude trávník již dostatečně zakořeněn. Trávník zkrátíme na výšku 5-6 cm a v následujících sečích snižujeme trávník na požadovanou výšku. Vždy by ale měla být odstraněna maximálně 1/3 výšky porostu trávníku.

Kdy opravit trávník

Nejvhodnějším obdobím pro regeneraci pažitu je druhá polovina srpna a celé září. To už začnou klesat teploty, častěji prší, je vyšší vlhkost, ale půda je stále dost teplá, takže klíčení osiva probíhá bez problémů a zároveň je dost času na to, aby trávník vyrostl a před zimou dostatečně zesílil.

Kdy a jak hnojit trávník

První hnojení se doporučuje na jaře v dubnu, za ním by měla následovat aplikace hnojiva v červnu, potom v září a naposledy na konci října. První hnojení by mělo obsáhnout asi čtvrtinu celkové roční dávky, totéž množství v červnu, během září je třeba dodat asi 35 % celkového množství a nejméně na konci října.

Kdy se Vápní trávník

Kdy se má trávník vápnit

Vápnění můžete provádět mimo vegetační období. To znamená buď brzy na jaře, kdy už roztál sníh, ale tráva ještě nezačala růst (únor/březen), nebo na podzim, kdy traviny naopak růst přestávají (říjen/listopad). Pokud je to ale možné, zvolte si raději podzim.

Kdy obnovit trávník

Ideální čas je v září a první polovině října, kdy je půda ještě teplá, aby osivo vyklíčilo. Zároveň má pažit dostatek času, aby se uchytil a do zimy zesílil. Pokud je trávník suchý jen místy, stačí ho dosít. Jestli ale vidíte vyprahlá spáleniště na víc než polovině plochy, pusťte se raději do obnovy celého trávníku.

Jak pečovat o trávník na jaře

V jarním období doporučují používat hnojiva s vysokým obsahem dusíku, který je impulsem pro rychlý jarní růst. Ideální jsou pak směsi, které zaručují výživu trávníku po dobu více měsíců. Během roku bychom měli trávník pohnojit přibližně třikrát, ovšem na trhu jsou i směsi určené pro jednorázové hnojení jednou ročně.

Kdy je nejlepší sekat trávník

Sezónu sekání začněte s příchodem jara, v momentě, kdy tráva nabude dostatečné síly. Uvádí se, že první sekání trávníku by mělo být provedeno, když má tráva 3 až 4 centimetry. Pozdní říjen je pak ideální doba, kdy sekat trávník naposledy. Výšku zelených stébel je vhodné zkracovat ve chvíli, kdy jsou suchá.

Kdy je nejlepší zalévat trávník

Nikdy nezalévejte v denní době od 11 do 17 hodin. Tehdy je intenzita slunečního svitu největší a kapky vody na stéblech trávy fungují z hlediska fyziky úplně stejně jako lupa. Takže pokud nechcete trávník od sluníčka doslova spálit, zalévejte vždy brzy ráno nebo večer až po západu slunce, to je nejideálnější doba.

Jak dlouho zavlažovat trávník

U systémů s rozprašovacími postřikovači je při správném překrývání obvyklá srážková výška kolem PR=40-60 mm/hod (tj. až 1 mm/min). Doba závlahy na jedné sekci by tedy mohla být přibližně 3-4 min. při denní závlaze nebo 10-15 min při závlaze 2-3x týdně.

Jak na zanedbaný trávník

Vyhrabávání hráběmi většinou nestačí, proto vsaďte na vertikutaci. Výkonný vertikutátor trávník provzdušní, odstraní z něj plsť i mech, zajistí lepší přísun vláhy i vzduchu ke kořenům a napomůže odnožování. Po vertikutaci nezapomeňte trávník pohnojit, těžší půdy můžete propískovat křemičitým pískem.

Jak často zalévat trávník

Jak často a jak moc Pokud neprší, měl by se trávník zalévat dvakrát týdně, pokaždé 10 až 15 milimetry. Pokud tráva dlouhodobě nedostává dostatečné množství vody, je kořenový systém nucen tlačit se k povrchu, kde voda je, a tráva je postupně čím dál citlivější vůči suchu.

Kdy se Vápní zahrada

Pokud je půda pro peckoviny neutrální (pH7) a pro ostatní druhy ovoce jen mírně kyselá, postačí vápnit přibližně jednou za 8 let. Na kyselých půdách vápníme zpravidla jednou za 3 až 5 let. Vápníme nejlépe na podzim za suchého počasí při rytí, a to tak, aby se vápno dostalo do celého profilu ryté půdy.

Jak oživit starý trávník

Prořezání (vertikutace), sekání, provzdušnění, dosev travního semene, hnojení a závlaha postaví trávník na nohy! Jarní údržbu trávníku zahájíme sběrem větviček, hrabáním starého listí a likvidací staré trávy. Nejdříve ale počkáme, až bude pěkně suchý, jinak bychom ho mohli poškodit.

Jak obnovit Spálený trávník

Nechejte trávník nadechnout

Ta vám pomůže zbavit se starých odumřelých rostlin, zbytků mechu a posekané trávy. Vertikutace by se měla provést jak na jaře, tak i před začátkem podzimu, tedy nyní, ne přelomu srpna a září. Díky tomu se váš trávník znovu „nadechne“ a připraví se na zimu. A nezapomeňte na hnojivo.

Kdy se nesmi sekat

Sekačku, pilu nebo rozbrušovačku můžete používat od pondělí do pátku mezi 6. a 20. hodinu. V sobotu je potom možné sekat a řezat do 18 hodin.

V jaké výšce sekat trávu

Obecně platí, že sečení na příliš malou výšku poškozuje rostliny, proto by měla být výška sečení nastavena na minimálně 3 centimetry. Trávník byste měli sekat pravidelně. Ideální je časté sekání s mulčováním, protože se stébla trávy, rozsekaná na malé kousíčky, vrací na trávník a působí tam jako přírodní hnojivo.

Proč mi žloutne trávník

Jestliže tráva žloutne nebo hnědne, porost je buď příliš utužený, přemokřený, chybějí mu živiny a někdy ho mohou ničit houbové choroby. V této situaci se doporučuje provést aerifikaci a plochu zasypat křemičitým pískem – dávkujte zhruba kilogram na metr čtvereční.

Jak často zalévat zasetý trávník

Zaléváme vydatně jednou za 5 – 10 dní Ideální objem vody je 15 – 20 litrů na 1 m² Při nové výsadbě použijeme kvalitní travní směs, jakou je např. Král trávníků

Jak zalévat založený trávník

Nově založený travní drn musíme zalévat prakticky denně, později postačí doplňovat vodu méně často, např. jedenkrát týdně. Vyšší nároky na závlahu mají trávníky, kde převažuje jílek vytrvalý, nejvyšší pak porosty se psinečky.

Jak se zbavit starého trávníku

Ještě než se pustíte do výsevu nového hustého pažitu, připravte pro něj půdu a zbavte se starého trávníku. Půdu detailně proryjte rýčem, plevel s trávou vytrhejte i s kořínky, můžete si pomoct vytrhávačem plevele. Pokud máte větší plochu, použijte travní slupovačku, která sloupne trávu po drnech.

Kdy hnojit vápencem

Vápník jednou za čtyři roky

Hnojení vápníkem by se mělo provádět jednou za čtyři roky, to je přesně doba, po kterou dochází k rozpadu a uvolnění vápníku z mletého dolomitického vápence. Toto hnojivo je vlastně nerost namletý na jemný prášek a vápník se z něho uvolňuje postupně po dobu čtyř let.