Kdy začít přikrmovat včely?

Kdy přikrmovat včely

Většinou to však bývá v průběhu srpna, kdy už se rodí dlouhověké včely. Pokud ovšem podmínky nejsou optimální, je nutné dokrmovat i v průběhu roku. Velice ale také záleží na počasí. Otevřením úlu uniká včelám teplo, tudíž by nemělo být příliš chladno.
Archiv

Kdy začít se včelami

Kdy je ta nejvhodnější doba pro začátek včelaření Včelstva si pořiďte nejlépe na jaře nebo v létě. Nejvhodnější dobou pro začátek včelaření je jaro. Budete mít radost, až uvidíte, jak se samotné plásty mění a jaký čilý letový provoz je kolem česna v létě.

Jak přikrmovat včely

Přísun sladiny od včelaře včelám ulehčí práci a usnadní rozvoj. A to nejen v bezsnůškovém období, kdy by se jinak téměř zastavil. Používá se buď cukerný roztok v poměru 1:1 (cukr:voda; váhově) anebo medocukrové těsto. Roztok se podává obdobným způsobem jako u zimního zakrmení, jen dávky jsou menší a častější.
ArchivPodobné

Jak dlouho přikrmovat Oddělek

Oddělky můžete takto „přikrmovat“ třeba až do půlky září. Kmenové včely je vhodné mít nakrmené naopak co nejdříve, např. do konce července nebo i dříve. Pokud oddělek dokáže vystavět více mezistěn, než momentálně potřebujete, jen dobře, ať staví.
Archiv

Jak moc krmit včely

Jak hodně krmit včelstva

Všeobecně se doporučuje na dobré přezimování pro včelstvo 20 kg glycidových zásob na včelstvo. Pozor na počítání! Tři litry roztoku krystalu v poměru 3:2, není 3 kg glycidových zásob! Toto množství není dogma.

Proč se krmí včely

Proč včely krmit již v srpnu V létě, kdy již není v přírodě dostatečná nabídka nektaru a pylu, se včelař musí postarat o zásoby sám. Začátkem srpna je nutné dodat včelám odpovídající množství potravy, což je asi 30 kg na jedno včelstvo, které jim stačí na přežití zimy.

Jak začít s včelařením

Co dělat, chci začít včelařit Získejte informace – čerpat můžete ze specializované literatury, ze stránek Českého svazu včelařů a v neposlední řadě od místní včelařské organizace – od včelařů ve svém okolí, kteří vám mohou v začátcích pomoci nejen radou. Můžete se také zúčastnit nejrůznějších včelařských kurzů.

Kde vzít včely

Nejlepší přehled budou mít včelaři v okolí (většinou se navzájem znají), případně z místního včelařského spolku. Včelstvo se dá koupit i čistě "komerčně" – někteří včelaři si přivydělávají tím, že vychovávají včelstva, která pak prodávají. Mívají inzeráty v časopisech i na internetu, takže se dají najít.

Jak dlouho vydrží včely bez matky

Tak pokud matku zrušil před 5 týdny tak už tam nebudou ani matečníky. A je celkem možné že se mladá matka, teda pokud byla stará zrušena, nevrátila z proletu a teď už je včelstvo osiřelé. Pokud neuvidíš matku ani plod tak tam dej plást s mladými larvami a uvidíš jestli narazí NM.

Kdy přidat mezistěny

Pokud se rozhodneme pro přidání mezistěny, přidáváme ji zásadně za plodové hnízdo. Až je mezistěna vystavěná, přesuneme ji dopředu, před plodové hnízdo a dozadu za plod přidáme další mezistěnu. Podle situace (počasí, vegetace, rozvoj) – můžeme případně přidat i druhou mezistěnu před plodové hnízdo .

Co jedí včely

Potrava včel sestává z:bílkoviné složky – pyl květůglycidové složky – nektar hmyzosnubných květů a medovice, což je odpadní produkt metabolismu mer a mšic.

Co dělají včely na jaře

Jakmile se na jaře udrží počasí hezké alespoň pár dní za sebou (s denní teplotou vyšší než 10 °C), včely nesou z květů těchto jemných stromů první jarní pyl a nektar. Právě díky vrbám nastává prudký jarní rozvoj včelstev, který je klíčový pro celé léto i zbytek roku. Vrb je velké množství a kvetou postupně.

Čím se přikrmují včely

I přes oblibu alternativních krmiv pro včely je stále nejoblíbenějším krmivem cukr. Z cukru se pak připravují cukerné roztoky nebo cukromedové těsto. Při výběru krmiva pak ale mějte na paměti, že nespotřebované krmivo se pravděpodobně objeví také v prvním medu.

Co obnáší včelaření

Včelaření je chov včely medonosné za účelem získávání včelích produktů. Jedná se o produkty jako je včelí med, propolis, mateří kašička, pyl a včelí jed. Díky svým léčivým účinkům se včelí produkty používají především v lékařství, ale také v potravinářství a jako přísada do mnoho kosmetických a zkrášlujících přípravků.

Jak se registrovat jako včelař

Pravidelnou povinností včelaře, kterou je třeba každoročně splnit nejpozději do 15. září, je oznámit Českomoravské společnosti chovatelů v Hradišťku aktuální počty včelstev na stanovištích. Už zaregistrovaným chovatelům je automaticky zasílán formulář k potvrzení údajů a doplnění počtu včelstev.

Co nemají rádi včely

Včely obecně nemají rády výrazné pachy. Je tedy dobré vyvarovat se výrazných parfémů a parfemovaných kosmetických přípravků, dále není doporučeno se v blízkosti úlů pohybovat se zapálenou cigaretou, po požití alkoholu nebo zpocený.

Jak uklidnit včely

Apisol je zvláště užitečný pro uklidnění včel, když je přidána matka, když se slučují roje a když vypukne loupež. Na ochranu před včelím bodnutím se ruce a obličej potírají Apisolem. Složení alkohol, voda, přírodní oleje.

Jak poznám že není v úlu matka

Je ve včelstvu vůbec matka To se snadno zjistí podle přítomnosti nezavíčkovaného plodu v úlu. Pokud nezavíčkovaný plod v úlu není, tak to znamená že matka delší dobu neklade a to je hodně podezřelé. Pokud to najdeme v oddělku, možná to kontrolujeme moc brzo a matka se ještě nestihla spářit.

Kdy začne klást matka

dni po vylíhnutí se matka spáří s 6-10 trubci, do úlu se vrací se snubním znaménkem. To jí včely odstraní. Po dalších 5-17 dnech matka začne klást vajíčka. Se spermiemi, uloženými v semenném váčku, vystačí klást oplozená vajíčka několik let.

Jak často krmit Oddělek

(03.11.2009 17:25)Adlef napsal(a): K tomu krmení – roztok 1:1 denně jsem dával cca 14 dní, počítáno 1 kg cukru na včelstvo, každý týden prohlídka, po 14 dnech 2kg cukru v poměru 1:1 ob den až 1x za 3 dny – tak aby měly dost zásob a zároveň matka kam klást.

Co jsou mezistěny

Základ stavby včelího plástu, který včelař v dřevěném rámečku vkládá do úlu.

Co sbírají včely

Navštěvují její květy a při sběru nektaru sbírají z květů zároveň pylová zrna na rousky zadních párů nožiček. Přenáší tak na svém těle pyl z květu na květ a z prašníku na pestík, čímž provádějí opylení u hmyzosnubných rostlin, tedy rostlin závislých na opylovačích, kdy včely tvoří přibližně 80 %.

Jak daleko od úlu létají včely

Musí při tom nalétat zhruba 280 tisíc kilometrů, tedy 7 obletů zeměkoule! Létají rychlostí až 28 kilometrů za hodinu a dostanou se tak do vzdálenosti asi 6 kilometrů od úlu.

Co dělají včely v úlu

Jejich úkolem a vyhledávání a donášení potravy, zpracování medu, konzervování pylu, výstavba plástů, krmení matky, trubců a plodu, hlídají vchod do úlu, čistí jej a tak dále.

Kdy naposledy krmit včely

V létě, kdy již není v přírodě dostatečná nabídka nektaru a pylu, se včelař musí postarat o zásoby sám. Začátkem srpna je nutné dodat včelám odpovídající množství potravy, což je asi 30 kg na jedno včelstvo, které jim stačí na přežití zimy.