Jak zasadit rajčata ze semínek
Semena rajských jablíček klademe nejlépe po dvou do nádobek nebo je sejeme na větší plochu naširoko a do substrátu je mírně zatlačíme prkénkem nebo jen rukou. Zasypeme je slabou vrstvou (asi 1-2 cm vysokou) zeminy a zavlažíme rozprašovačem. Nezaléváme, jen mlžíme, aby se semínka nevyplavila.
Kdy začít zasadit rajčata
S výsadbou předpěstovaných sazenic rajčat na venkovní záhon příliš nespěchejte. Počkejte, až pominou poslední jarní mrazíky. Ideální dobou pro venkovní výsadbu je druhá polovina května po třech ledových mužích. V okamžiku výsadby by měla teplota půdy dosahovat minimálně 10 stupňů Celsia.
Jak dlouho klíčí semena rajčat
Ideální teplota pro klíčení paprik a rajčat je mezi 25 a 30 stupni Celsia, při této teplotě uvidíte výsledky po týdnu. Pro srovnání, při 15 stupních paprika klíčí 25 dní a rajče dva týdny. Při nižší teplotě paprika nevzejde vůbec, rajče až za 40 dní.
Archiv
Jak urychlit klíčení rajčat
Máčení a výsev
Máčení klíčení urychlí a usnadní, a pokud místo vody použijeme bylinkový nálev, podpoří i odolnost mladých rostlinek vůči nemocem. Heřmánkový nálev je pomáhá chránit proti houbovým chorobám a potírá bakterie a plísně. Přesličkový nálev bohatý na křemík klíčící rostlinky posiluje.
Jak pěstovat rajčata v květináči
Rostlinku v květináči namočte do vody, nebo pořádně polijte, aby se snadno uvolnila. Pak opatrně rozrušte kořenový bal. Do nádoby, kde ji budete pěstovat, dejte drenáž, trochu substrátu, do ní položte rajče a zasypte zbylým substrátem. Zem udusejte a k rostlince zároveň "zasaďte" kolík, ke kterému ji později přivážete.
Jak hluboko sázet semena rajčat
Ideální volbou je např. Zahradnický substrát A pro výsevy, množení a řízkování. Kvalitní semena od prověřených šlechtitelů a výrobců vyséváme do hloubky cca 5 mm. Na správném stanovišti vzejdou za 3 – 5 dnů, následně je necháme povyrůst a pikýrujeme.
Kdy nejpozději zasadit ven rajčata
Semena rajčat se vysévají přibližně v půli března, aby do poloviny května vyrostly v silné sazenice. Z únorových výsevů bývají sazenice zbytečně přerostlé. Pozdější dubnové a květnové výsevy jsou možné, ale zpožďují sklizeň.
Kdy nejpozdeji zasadit rajčata
Vysazování sazenic na záhon může začít v druhé polovině května, kdy už teplomilným rajčatům nehrozí mrazíky. Předpěstování sazeniček je možné zhruba od konce března, na okenním parapetu však není jednoduché vypěstovat zdravé a silné rostliny, začínající zahradníci by raději měli sáhnout rovnou po kvalitních sazenicích.
Jak správně zasadit semínka
Substrát nasypte do misek, jemně zavlažte a vysejte semena. Semena se vysévají zpravidla do hloubky podle velikosti semen. Drobné a velmi malá semínka stačí vysít rovnoměrně na povrch a často je ani nezasypáváme. Během zalévání je stačí přikrýt vrstvou servítky, abyste semínka nevyplavili.
Kdy zasadit rajčata na balkoně
S výsevem semínek stačí začít v bytě na začátku dubna a na balkón sazenice přesadíme po ledových mužích (po půlce května), ovšem s ohledem na aktuální počasí. Výsev je ideální do výsevních jifů bez obsahu živin (pouze vrchovištní rašelina), jelikož semínka mají živin na klíčení a počáteční růst malých sazeniček.
Jak dlouho máčet semena
Máčení trvá přibližně jeden až dva dny. Semena by měla být celou dobu zcela ponořená pod vodou. Jde o to, aby nasála vodu a nastartovalo se u nich klíčení. Vyset do země bychom je ale měli dříve, než klíček prorazí obalem semínka.
Jak zasadit rajčata do kýblu
Je to docela jednoduché. Rostlinku v květináči namočte do vody, nebo pořádně polijte, aby se snadno uvolnila. Pak opatrně rozrušte kořenový bal. Do nádoby, kde ji budete pěstovat, dejte drenáž, trochu substrátu, do ní položte rajče a zasypte zbylým substrátem.
Jak velký květináč na Balkonova rajčata
Rajčata potřebují dostatek vody i půdy. Ideální květináč pro jedno rajče je o velikosti 40*40 cm , tedy 18l půdy pro jednu rostlinku. Jako vždy doporučuji samozavlažovací květináče. S normálním květináčem budeme mít úrodu také, jen budete muset víc kontrolovat zálivku.
Co dát pod rajčata
Do jamky se hodí kompost, tráva i popel
Teplo také produkuje čerstvá posečená tráva, jejíž vrstvu můžeme napěchovat na dno. Do jamek přidáme také kvalitní kompost, prospěšná je i lopatka dřevěného popela, protože rajčata pro zdravý vývoj vyžadují dostatek vápníku.
Jak velký květináč na rajčata
Při pěstování rajčat v květináčích je důležité, aby byl květináč dostatečně velký. Rajčata mají hluboké kořeny a potřebují prostor. Květináč by měl mít průměr 30-40 cm a objem alespoň 15 litrů pro jednu rostlinu rajčete.
Jak aktivovat semínka
Semínka propláchněte studenou vodou, aby se očistila a nepřipalovala se, nechte okapat na sítku. Pak použijte troubu nebo pánev: Troubu nahřejte na 140 °C, ořechy a semínka dejte na plech vyložený pečícím papírem a pražte asi 15 minut, občas promíchejte. Kontrolujte, abyste je nespálili.
Kdy začít sázet semínka
Během února a března je totiž ideální čas začít si předpěstovat určité plodiny. Nováček sice tuto dobu promeškal, ale může se připravit na příští rok, aby opět nezaspal. Na svém parapetu již od února můžete začít předpěstovat plodiny nebo zkusit klíčivost semínek. S předpěstováním či zaséváním začínáme již v únoru.
Čím hnojit rajčata na balkoně
Organickými, fosforečnými a draselnými hnojivy půdu hnojíme na podzim, dusíkatými hnojíme 60 % z celoroční dávky před výsadbou a potom přihnojujeme 20 % po 20 dnech po výsadbě, zopakujeme to po dalších 20 dnech. Toto přihnojování můžeme nahradit například zředěným zákvasem z kopřivy, kostivalu, merlíku.
Co nejrychleji klíčí
Co nakličovat
Z obilovin nejrychleji klíčí žito, pak pšenice, ječmen a oves. Z dalších plodin je velmi oblíbená vojtěška (alfa alfa), hořčice, řeřicha, ředkvička, pískavice.
Čím se hnojí rajčata
Rajčata vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby.
Co nesnáší rajčata
Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.
Proč namáčet semínka
Namočená semínka (a platí to i pro oříšky) jsou po nasáknutí vodou nejen krásně měkká, ale i lépe stravitelná. Máčení v nich totiž aktivuje klíčící proces, což je stav, kdy semínka koncentrují co nejvíce síly a živin, aby mohly propuknout v novou rostlinu. A právě tuto výživovou hodnotu pak předávají i vašemu tělu.
Jak hluboko zasadit semínka
Takže třeba hrách a fazole se dávají cca 4 cm pod zem (normálně je tam zapíchnu dvěma prsty), rajčata, papriky nebo okurky vysévám cca 0,5 cm pod zem a pidi semínka, jako třeba kedlubny, mrkev nebo zelí jen popráším zeminou, aby se semínka při zálivce nevyplavila.
Jak hluboko sázet semínka
Sází se tedy do hloubky velikosti semene. Pokud je například semeno velké půl centimetru, sází se do hloubky půl centimetru pod povrch. V případě, že máte malá semena o velikosti jen půl milimetru (nebo dokonce ještě menší), můžete je jen rozsít po povrchu a mírně zatlačit do substrátu.
Jak dlouho trvá než vyklíčí semínko
Velmi čerstvá semínka, mohou pustit kořínek již během několika prvních hodin po namočení, standartní doba je ale okolo 6-8 dní. Starší semínka mohou v některých případech klíčit i 10-14 dní, nicméně to je velmi ojedinělé a pokud semeno nevyklíčí do 8 dní od začátku klíčení, je pravděpodobně tzv.