Kdy začít s rajčaty ve skleníku?

Kdy začít šít rajčata

Rajčata bychom měli vysít 6-10 týdnů před datem, ve kterém budeme moci sazeničky vysadit ven, případně do skleníku. Doba potřebná pro předpěstování závisí na teplotě, kterou semenáčkům a sazeničkám dopřejeme. Vysokou teplotou při klíčení můžeme start o týden i dva urychlit.

Kdy dozrávají rajčata ve skleníku

Na slunném stanovišti ve skleníku, kde slunce pálí celý den, jsou již na konci srpna rajčata téměř sklizena, jakmile však máme polostín, byť by byl způsoben čímkoli, nebo rajčata pěstujeme na venkovním stanovišti a neřku-li opět v polostínu, začíná jejich intenzivnější sklizeň až od začátku do poloviny srpna a plody …

Kdy začít sázet do skleníku

V dubnu přichází čas setí okurek, cuket, dýní, červené řepy, fazolí a bylinek. Ke klíčení těchto plodin jsou ideální vysoké teploty. Přesto ale nepřestávejte s pravidelným větráním skleníku. S výsadbou sazeniček pro jistotu počkejte až po květnových mrazících (12.
Archiv

Kdy a jak začít Zastipovat rajčata

Zaštipování vrcholu rajčat

Kdy zaštípnout vrchol rajčat Jakmile se na rostlině vytvoří zhruba 6 nebo 7 květenství (vijanů), je možné zakrátit také její hlavní výhon. K tomu dochází obvykle v průběhu měsíce srpna, přičemž zaštipování se v tomto případě provádí zhruba ve výšce opory tyčkového rajčete.

Jaká rajčata se hodí do skleníku

Do skleníku se hodí tzv. tyčková rajčata, protože rostou do výšky. Oproti tomu keříčková rajčata se rozrůstají do šířky a je pro ně vhodnější klasický záhon s dostatkem místa.

Co s přerostlými rajčaty

Přerostlé, příliš vysoké rostliny nejsou žádný problém u rajčat, které můžete při výsadbě položit, protože zakoření i ze stonkových nodů, dále také u košťálovin, jahodníků i bylinek. Nikdy ale nekupujte zeleninu a květiny se skvrnami na listech – může to být sice jen spálenina od sluníčka, ale také hniloba.

Kdy sklidit posledni rajčata

Nevěšte hlavu, není třeba je vyhazovat. Nazmar nemusí přijít nic z toho, co jste vypěstovali. První mrazíky mohou přijít už v září a pro rajčata jsou posledním zvoněním. Ještě před jejich hlášeným příchodem byste měli sklidit všechno, co na záhonech máte.

Kdy končí rajčata

Nízké teploty na podzim jsou obdobím, kdy končí sezóna rajčat. Jakmile začínají teploty klesat, poznáte to na stavu svých rajčatových rostlinek. Začínají chřadnout, přestávají produkovat ovoce a jejich listy začínají opadávat. Jako nejnižší teplota, kterou jsou rajčata ochotná tolerovat, se uvádí teplota 0,5 °C.

Jak sázet rajčata ve skleníku

Skleník je obvykle na slunném místě, ale pokud bude slunce příliš, mohlo by sazeničky spálit. Sázíme do cca 25 cm a ideální je dát přímo k rostlině také hnůj, nebo kompost. Před zasazením rostlinky zastřihněte a nechte jen horní listy. Do zeminy se zasazuje kořenový bal a rostlina až na nejvyšší listy.

Kdy zmrznou rajčata

Už i jednostupňový mrazík dokáže spálit konkrétně rajčata, papriky, okurky i celer. U zelí, kedluben, brokolice či květáku můžete zůstat v klidu. "Hlásí-li tedy teploty kolem nuly, vyplatí se už vysazená rajčata a ostatní uvedené citlivější druhy zeleniny přikrýt světlou netkanou textilií.

Která rajčata se Zaštipují

Zaštipování rajčat neboli vylamování bočních výhonů (zálistků) se provádí jen u tyčkových odrůd. U keříčkových ani divokých rajčat nikoli.

Která rajčata se Vyštipují

Vyštipování rajčat je jedna z důležitých zahradnických technik, která má významný vliv na vývoj a produktivitu rostlin. Vyštipují se však pouze tyčková rajčata. U keříkových rajčat je naopak hustá korunka žádoucí. Pokud nejste odborník, tyčkové rajče od keříkového u mladé rostlinky rozlišíte jen těžko.

Jak zalévat rajčata ve skleníku

Za 1 čtvereční m emitovat 20 litrů vody. Jakmile půda vyschne, zalévání opakujte. Je však třeba mít na paměti, že při intenzivní zálivce se ve skleníku zvyšuje vzdušná vlhkost, kterou rostliny příliš nesnášejí. Větrání neumožňuje udržovat stálou vlhkost na úrovni 45-65%.

Jak se starat o rajčata ve skleníku

Rajčata ve skleníku potřebují denní péči – zálivku, větrání i kontrolu, zda nejsou napadeny škůdci či plísní. Sklízet můžete celé léto, ale pozor. Jakmile se začnou blížit podzimní mrazíky, je třeba všechny plody, i když ještě zelené, otrhat. Pokud je necháte na teplém a slunném místě, dozrají.

Jak dlouho rostou rajčata

rajčata začínáme sklízet za 8–10 týdnů po výsadbě, plody nenecháme přezrávat, neboť by měkla a praskala.

Co je to Vijan u rajčat

Vijan (Cincinnus) je jednoduché květenství patřící do skupiny vrcholičnatých. Vrcholičnatá květenství se vyznačují tím, že vřeteno (pokračování stonku v květenství) vyrůstá tak zkráceno, že ho boční větve přerůstají.

Kdy odstranit listy z rajčat

Částečné otrhávání listů u rajčat se doporučuje pouze u spodních listů v době, kdy už má rostlina dostatečnou listovou plochu. V této době můžeme odstranit spodní listy, které se dotýkají půdy, protože je u nich mnohem větší riziko infekce houbovými chorobami.

Co dělat s Nedozrálými rajčaty

Nedozrálá rajčata uložte v bedýnkách nebo lískách v teple, aby zčervenala. Pokud máte celé rostliny zavěšené v suché, větrané místnosti, pravidelně je kontrolujte. Nahnilé plody v obou případech ihned odstraňujte. Plody, které se již začínají červenat, trhejte a skladujte i se stopkou.

Kdy sklízet rajčata ráno nebo večer

Jak a kdy rajčata sklízet Rajčata můžete trhat prakticky kdykoli, ale když se je rozhodnete zavařovat nebo jinak tepelně upravovat, pro sklizeň je nejvhodnější časné ráno.

Jak daleko od sebe sázet rajčata ve skleníku

Skleník je obvykle na slunném místě, ale pokud bude slunce příliš, mohlo by sazeničky spálit. Sázíme do cca 25 cm a ideální je dát přímo k rostlině také hnůj, nebo kompost. Před zasazením rostlinky zastřihněte a nechte jen horní listy.

Jak poznam zmrzla rajčata

Mráz může způsobit také nezdravý vzhled listů v tom smyslu, že žilky změknou a listy jsou žluté a měkké. Nemusí přitom vypadat zvadle. Pokud pozorujete takovou známku na svých rajčatech, nepřistupujte k odlamování poškozených částí. Rostliny rajčat se zotaví samy.

Kdy stříhat listy u rajčat

Stříhání listů rajčat

Nikdy však nestříhejte všechny listy, ale jenom nezbytnou část. A razantní střih se provádí až v době, kdy rajčata na plody nasazují.

Proč mi nekvetou rajčata

Nejznámějšími nemocemi rajčat jsou plíseň na listech a plíseň na plodech rajčat, dále suchá hniloba konců plodů (abiotická porucha způsobená nedostatkem vápníku), čerň rajčatová či septorióza rajčat. Plíseň na rajčatech je nejčastější z těchto nemocí.

Kdy jsou černá rajčata zralá

Plody nechte pořádně dozrát

Pokud jsou líčka ještě zelená, sklízet nesmíme. Sklízet můžeme černá rajčata až v době, kdy již mají červené líčko, nejlepší však je nechat plody zcela zčernat.

Kdy zalévat rajčata ráno nebo večer

Zalévejte tedy nejlépe ráno a večer. Určitě je také vhodné položit si otázku, čím rajčata zalijete. Voda z kohoutku by to být neměla. Obsahuje nejen chlor, ale také je studená.